Zengin yaşlılara özel huzurkent

Antalya’nın Alanya ilçesinde, Avrupa ve Türk sosyetesinin zengin yaşlıları için Huzurkent yapılacağı bildirildi. Türk yatırımcı Ayşe Tuştaş, Alanya’nın Mahmutlar beldesi Karahasanlı mevkiindeki, deniz ve Alanya Kalesi manzaralı 90 dönümlük arazisine ‘Senyor Residans’ adı altında 2 bin konutluk huzurkent kurmayı hedeflediğini belirtti. Tuştaş, ‘Senyor Residans’ projesinin dünyada oldukça yaygın olduğunu, ancak Türkiye’de ilk kez yapılacağını belirti.


&nbsp


Akıllı konut şeklinde planlanan Senyor Residans Projesi kapsamında, 1+1 olmak üzere 2 bin konut yapılacağını, bu konutların ortalama 70 bin avrodan satılacağını anlatan Tuştaş, “Burayı satın alacak kişiler, ister kendileri oturacak, isterlerse kiraya verebilecek” dedi.


&nbsp


İlk etapta 200 konut yapılacağını belirten Tuştaş, daha sonra gelecek talebe göre konut sayısının 2000’e kadar çıkarılacağını, bunu da talebin belirleyeceğini dile getirerek, “Daha temelini atmadığımız bir proje için 200 başvuru yapılmışsa, temel atıldıktan sonra ilginin daha da artacağını düşünüyorum” diye konuştu.


&nbsp


Temeli ekim ayında atılacak


&nbsp


200 konutluk bölümün temelinin en geç ekim ayında atılacağını ve bir yıl içerisinde konutların teslim edileceğini vurgulayan Tuştaş, rezervasyon yaptıran 200 kişiden para almadıklarını, temelin atılmasıyla bir miktar para alınacağını ve inşaatın hızıyla ödemelerin aynı paralelde seyrederek, paranın tamamının tapu tesliminde alınacağını söyledi.


&nbsp


Senyor Residansın huzurevi olmadığını, ancak huzurevi gibi de hizmet verebileceğini belirten Tuştaş, akıllı konut teknolojisiyle yapılmış dünyadaki ilk proje olacağını dile getirdi. Tuştaş, şunları söyledi:


&nbsp


“Yapacağımız proje çerçevesinde evi satın alan kişiler, gençliğinde buraya kiraya verip, yaşlandığında huzur ve güven kendisi yaşayabilir. Böylelikle gençliğinde yaptığı yatırımdan para da kazanabilir. Böyle bir tesiste daire kiralamanın aylık ortalama bedeli bin Avro’yu bulur. Tesisin, profesyonel bir işletmesi olacak. Tesis içerisinde, atlı spor kulübü, tenis kortları, havuzlar, şelaleler, kanyon ve köprüler, doktor, hasta bakıcı, hemşire, ambulans, klinik, masaj salonu, çamaşırhane, terapi merkezi, SPA merkezi, yürüyüş yolları, yaşlı yaşam alanları gibi sayısız aktivite bulunacak. Ayrıca tesisteki herşey elektronik sistemle çalışacak. Kamera sisteminin de bulunduğu tesiste yaşayanlar, uydu aracılığıyla dünyanın her yeriyle görüşebilecek, dünyanın her yerinden görünebilecek. Burada kalan yaşlıların yakınları istediği her an, onu, evine kurduğu televizyondan izleyebilecek. Bu çok pahalı ve kapsamlı bir proje…Ama parası olan insanlar, yaşlandıklarında, kendilerini burada huzurlu ve güvenli hissedecekler. Huzurevine gitmek yerine burayı tercih edecekler. Çünkü burada her türlü yaşam kolaylığı, güvenlik ve sağlık imkanı bulunacak.”


&nbsp


Zenginlere hitap edecek


&nbsp


Projenin, zenginlere yönelik bir proje olduğuna işaret eden Tuştaş, Almanya’dan 200 zenginin ‘Senyor Residans’tan konut almak için sıraya girdiğini, İstanbul sosyetesinin de projeye yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.


&nbsp


Senyor Residans’ın en önemli özelliklerinden birinin profesyonel bir firma tarafından işletilmesi olacağını dile getiren Tuştaş, bunun için 4 Alman firmasının sırada beklediğini bildirdi.


&nbsp


Buradan daire satın alacakların, kendileri kalmamaları halinde, işletmeden önemli gelir elde edeceğini de anlatan Tuştaş, beklediği ilgiyi görmesi halinde projeyi yaygınlaştıracağını, Korkuteli ve İstanbul’da bulunan arsalarına da aynı şekilde inşaatlar yapacağını kaydetti.


&nbsp


Dünyadaki diğer ‘Senyor Residans’ yöneticileriyle de irtibata geçerek dönüşümlü konaklama uygulaması yapacaklarını ifade eden Tuştaş, “Alanya’da kalan yaşlılar, başka bir ülkeye, o ülkelerde kalanlar buraya getirilerek 2-3 aylık dönüşümler yapılabilecek. Bu da, buralarda kalan yaşlılar için önemli bir ayrıcalık olacak.”


&nbsp


Güvenlikte son teknoloji


&nbsp


Senyor Residans projesinin en önemli özelliklerinden birinin güvenlik olduğunu da belirten Tuştaş, güvenlik sisteminde en modern teknolojinin kullanılacağını bildirdi.


&nbsp


Projenin Alanyalı bir mimar tarafından çizildiğini kaydeden Tuştaş, yatırımın kendi firması tarafından, pazarlamanın ise Almanya’daki bir emlak şirketi tarafından gerçekleştirileceğini, diğer ülkelerde de partner firmalar bularak satışın bu firmalar tarafından yapılacağını söyledi.


&nbsp


Tuştaş, residanstan daire satın alanların, inşaatın her aşamasını, uydu aracılığıyla evinden ve işinden izleyebileceğini, bunun da konut satın almak isteyenler için önemli bir güvence olacağını sözlerine ekledi.


&nbsp


&nbspEtiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR