Yürüyen Ev N55 Walking House İle Tanışın!

Yürüyen Ev N55 Walking House İle Tanışın!

N55 Walking House, insanların çevreye en az etkiyle, doğa veya şehir manzarasında yavaşça hareket ederek, huzurlu bir göçebe yaşam sürmelerini sağlayan modüler bir konut sistemi olarak ortaya çıkıyor. Bu yürüyen ev, güneş pilleri ve küçük yel değirmenlerini kullanarak çevresinden enerji topluyor. Sakinleri tarafından ihtiyaç duyulan yiyeceklerin önemli bir kısmını sağlamak için temel yaşam modülüne küçük bir sera birimi de eklenebiliyor.

Özel olarak tasarlanan kompost tuvalet sistemi ile ev sakinlerinin tuvalet atıkları ve dışkıları da imha edilebiliyor. Isıtmayı sağlamak için ise küçük bir odun sobası bulunuyor. N55 Walking House, diğer yürüyen evlerle birlikte bir Yürüyen Köy oluşturma imkanı da tanıyor. Mevcut bir altyapıya bağlı olmayan N55 Walking House, şehir içinde veya her türlü arazi koşulunda rahatça hareket etme kabiliyetine de sahip.

İnsan Hızıyla Yürüyen Ev

Danimarka’nın başkenti Kopenhag şehrinde bulunan N55 mimarlık ofisi tarafından tasarlanan N55 Walking House, çevreye duyarlı bir modüler ev sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Amaç, ev sakinlerinin yavaş yavaş, insan hızıyla yürüyerek göçebe bir yaşam deneyimi yaşamalarını sağlamak.

Yavaş bir tempoda yürüyüş yapmanın sık sık kişinin düşüncelerini yoğunlaştırmasına yardım ettiği ve aklın daha iyi çalışmasını sağlayan zihinsel bir durum yarattığı yaygın bir gerçektir. N55 Walking House, bu nedenle tam olarak insan hızına benzer bir hızda hareket edecek şekilde inşa edilmiş. N55 Walking House, daha sonra kullanılmak üzere hazırlamak için yağmur sularını topluyor ve güneş panelleri sayesinde de sıcak su üretebiliyor.

Her bir N55 Walking House, dört kişinin günlük yaşamını sürdürebileceği şekilde donatılmış. Ancak daha büyük aileler için de ölçeklendirilebilir özellikleri mevcut. Mobilyalar, yapıya entegre halde bulunuyor. N55 Walking House, çelik, alüminyum ve ahşaptan yapılmış bir iskelete dayanıyor ve etrafı da bu tip yarı geçirgen malzemelerle kaplanabiliyor. N55 Walking House’un pencereleri ise polikarbonattan oluşuyor.

Huzurlu Bir Göçebe Hayatı

Tasarımcılar, modüler konut sistemlerini insanlara huzurlu bir göçebe hayatı deneyimi sunmak ve çevreye en az etkiyi göstererek, uyumlu bir şekilde yavaş yavaş hareket etmek amacıyla tasarladıklarını söylüyor. N55 Walking House’ların altı ayağı, güneş enerjisinden ürettikleri enerji ile hareket ediyor. N55 Walking House’un yavaşça hareket etme sebeplerinden birinin de güneşten ve rüzgardan kendine yetebilecek doğal enerjiyi toplaması olduğu biliniyor. Yürüme aşamasında altı ayaktan üçü, sağlamlığı sağlamak için zeminde dururken, diğerleri ileriye doğru hareket ediyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR