Yönetim Ve Yönetici Kavramlarının Siteler İçin Önemi

Yönetim Ve Yönetici Kavramları

Gayrimenkul sektöründeki tecrübelerini ve akademik çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan keyif alan Aylin İlgen sizler için yazıyor.

Günümüzde sitelerin hızlı bir şekilde artması ve sosyal tesislerin ön plana çıkmasına rağmen, toplu yapıların yönetimi konusu beklendiği gibi bir ivme kazanamamış, önemi vurgulanamamıştır. Oysa daha basite indirgeyerek bir örnek verirsek; bir restoranda sizi cezbeden, yemekleri daha lezzetli, sohbeti daha keyifli kılan şeyleri sıraladığımızda;

  • Önceden rezervasyon yaptırdığınızda yer bulamama riski olmadan dilediğiniz saatte mekana gidebilmeniz ve isminize ayrılmış masada size hizmet edilmesi,
  • Önünüze fix bir menünün emri vaki bir şekilde getirilmesi değil de kendi seçimlerinizi yapabiliyor olmanız,
  • Size ne arzuladığınızı sormanın yanında bir de uzman tavsiyesi alabiliyor olmanız,
  • Size hizmet eden kişilerin güler yüzü ve saygısı,
  • Hem mekanın, hem de hizmet veren kişilerin hijyene önem veriyor olması,
  • Müşteri odaklı bir yaklaşım ile hizmet kalitesini artırmayı amaçlayan çalışmalar,
  • Size kendinizi daha keyifli ve huzurlu hissetmenizi sağlayacak dekorasyon ve aydınlatma vb.

Bu maddeleri daha da artırmak elbette mümkündür. Çünkü insanların istek ve arzuları sınırsız, hayal güçleri ise kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla herkesin tatmin derecesi ve özellikleri de farklı olmaktadır.

apartman yöneticisi

Şimdi dönelim biz kendi evrenimize, yaşadığımız konutların bulunduğu yere. Her hangi bir restoranda dahi gördüğümüz ilgiyi kendi yaşam alanımızda istiyor olmamız hem de her ay belli bir aidat ödüyor olmamıza rağmen çok mu?

Site / Toplu Yapı yöneticilerinin artık ‘Yönetim’ kavramının öneminin farkına varması gerekiyor. Sadece aidat toplamak ve personelin idaresini sağlamak ile yöneticilik görevi yerine getirilmiş olmuyor. Bunun için genel muhasebe bilgisine sahip her hangi bir kişi de görevlendirilebilir, ayrıca yönetim kavramının kullanılmasına da gerek yok; İdari İşler Sorumlusu ünvanı ile çalışmaları yeterli olacaktır.

Yönetim Ve Yönetici Kavramları

Oysa bir yöneticinin öncelikle örgütsel davranış, davranış psikolojisi gibi konulara hakim olması gerekir ki; hem daire sakinlerinin beklentilerini öngörebilsin ve buna göre planlama ve organizasyon yapabilsin, hem de çalışan personelin motivasyonunu yüksek tutarak planlanmış işlerin zamanında yerine getirilmesini sağlayabilsin.

Bunun için de aynı işletme yöneticisi gibi, organizasyonun merkezine müşteriyi koyarak;

  • Müşteriler bizden ne bekliyorlar?
  • Biz müşterilere ne sunuyoruz?

Sorularına cevap aramalı, aradaki farkı kapatacak eylemler planlamalıdır.

Etiketler: , , , , , , ,

Aylin İlgen

Aylin İlgen

Gayrimenkul sektöründeki tecrübelerini veakademik çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan keyif alan Aylin İlgen sizler için yazıyor.
Aylin İlgen
BENZER YAZILAR