İstanbul’un Bu Bölgelerinde Hızlı Olan Kazançlı Çıkacak

İstanbul'un Bu Bölgelerinde Hızlı Olan Kazançlı Çıkacak

Milliyetemlak.com verilerine göre ulaşım ağının yaygınlaşması, bu bölgedeki emlak fiyatları ve dolayısıyla kiralarda doğrudan bir artış anlamına geliyor. İstanbul’un yeni metro hatları arasında yer alacak olan Esenyurt – Bahçeşehir – Mahmutbey metro hattının 12 istasyonu ve bu istasyonların çevresindeki yerleşim yerlerinin metrekare fiyatlarında önemli etkiler yaratacağı öngörülüyor.

 Yeni Metro Hatları Bölgelere İlgiyi Arttırıyor

2017 yılında 195.512 konut satışının yapıldığı megakent İstanbul’un tarihi ve güzelliği kadar trafikte geçirilen zamanı da çok iyi biliniyor. Bu sorunu azaltmaya yönelik çalışmalardan olan ve önümüzdeki üç yıl içerisinde yapımı tamamlanması öngörülen Esenyurt – Bahçeşehir – Mahmutbey metro hattı sayesinde özellikle son zamanlarda büyük bir çıkmaz haline gelen Mahmutbey gişelerindeki karmaşanın önüne geçmesi planlanıyor. Bununla birlikte ulaşımının kolaylaşması, bölgedeki gayrimenkul dünyasını da etkilediğinden hem satılık hem de kiralık konutlara olan talep artıyor.

Mahmutbey istasyonu üzerinden Otogar-Bağcılar Kirazlı ve Başakşehir-Olimpiyatköy metro hatlarıyla bağlantılı olacak 18.5 kilometre uzunluğundaki bu yeni hat, Avrupa yakasının iş merkezlerine erişimi oldukça kolaylaştırıyor. Saatte tek yönde ulaşımı sağlanacak 70 bin kişi için ise bu hattın üzerine kurulacağı; Mahmutbey, Bölge Park, Mehmet Akif, Toplu Konut, Tema, Hastane, Tahtakale, Ispartakule, Bahçeşehir, Esenkent, Ardıçlı ve Esenyurt gibi yeni konut projelerinin hayli yüksek olduğu bölgelere yerleşmek veya bu bölgelerde konut sahibi olmak tercihler arasında yer alıyor.

Metrekare Fiyatları Artış Gösteriyor

Yeni kurulacak metro hattı üzerinde konut fiyatları açısından en uygun fiyatlar hattın son durağı olan Esenyurt’ta yer alıyor. Ortalama metrekare fiyatları 2.200 TL dolaylarında olan Avrupa yakasının en uygun fiyatlı ilçesi Esenyurt’ta Milliyetemlak.com satılık konut ilanları incelendiğinde; metro hattının son istasyonu olması beklenen Esenyurt Meydan çevresinde yeni binalarda metrekare fiyatlarının 3.150 TL dek ulaştığı görülüyor.

Milliyetemlak.com kiralık konut ilanları incelendiğinde ise aynı ilçedeki kira tutarlarının 700 TL ile 900 TL arasında olduğu dikkat çekiyor. Bu hatta yer alan konut projeleri ile gelişen Bahçeşehir’de ise konutlar metrekare fiyatları 3.650 TL’den başlayarak satışa sunuluyor. 2+1 evler için kira bedellerinin 1500 TL’den 3500 TL’ye kadar değişiklik gösterebildiği semtte, metro inşaatının tamamlanmasının bu fiyatları daha da yukarı taşıyacağı tahmin ediliyor.

Bahçeşehir’in hemen yanında çok yüksek bir ivme ile büyüyen Ispartakule’de de 2+1 satılık konutların fiyatları 350.000-400.000 TL ortalamasından başlayarak artış gösteriyor. Mevcutta bir metro ağına sahip olan Mahmutbey’de ise Milliyetemlak.com üzerinden oluşturulan ilanlarda 373.000 TL fiyatla metro istasyonuna yakın konumda 100 m2 2+1 daireler satışa çıkarılırken kiralık daireler için 1200 TL’den başlayan bedeller talep ediliyor.

Etiketler: , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR