Yeni İnşa Edilen Evler Rehberi

yeni evler hakkında bilgi

Yeni inşa edilen evler hakkında bilgi sahibi olmak, ev arayanların ilk yapması gereken araştırmalar arasında bulunuyor. Değişen yasalar ve konut projelerindeki gelişmeler, göz önünde bulundurulması gereken noktaları arttırıyor. Yeni evlerde dikkat edilmesi gereken püf noktaları sizler için derledik.

Belgelerinin kontrolü

belge kontrolü

Konut projelerinin resmi olarak incelendiğini ve onaylandığının kanıtı yapı ruhsatıdır. Belediyelerden yada yetkililerden yapı ruhsatına ulaşabiliyorsunuz. Tapu kaydına da mutlaka bakılması gerekiyor. Ayrıca tapuda bulunan kat irtifakını da kontrol etmelisiniz.

Isı ve ses yalıtımının önemi

ısı ve ses yalıtımı

Yeni inşa edilen evlerde son yıllarda yaşanan gelişmeler sebebiyle ısı ve ses yalıtımı en önemli özelliklerin başında geliyor. İyi şekilde ısı yalıtımı yapılmış bir ev, sizi yüksek tutarlı doğal gaz faturalarından kurtarıyor. Ayrıca komşularınızla birbirinizi rahatsız etmediğiniz ses yalıtımına sahip bir ev tercih etmeniz gerekiyor. Gürültüden ve kısıtlamalardan uzak bir ev ile hayat kaliteniz artıyor.

Yeterli araç park alanı

otopark

Günlük hayatta araçlara park yeri bulmak strese sebep oluyor. Evinize her geldiğinizde uzun süre park yeri aramak istemeyeceksiniz. Bu yüzden özel bir otoparkı bulunan veya park sorunu bulunmayan muhitteki evleri tercih etmeye dikkat etmek gerekiyor.

Donanımlı bir asansör

asansör

Engellilere karşı duyarlı olmak adına son yıllarda asansörlerle ilgili yeni düzenlemeler yapılıyor. Artık yeni inşa edilen binalarda engelli kullanıma uygun asansörler tercih ediliyor. Duyarlı vatandaşlar olmak adına yeni evler hakkında bilgi sahibi olurken bu konuya özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Akıllı ev sistemleri

 

yeni evler hakkında bilgi

Günümüzde akıllı ev sistemleri güvenlik için olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Hırsızlara karşı bir önlem olacak güvenlik/uyarı sistemleri kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca akıllı ev sistemleri uzaktan kontrol, duman sensörü, iklimlendirme gibi bir çok seçeneğiyle büyük kolaylıklar sunuyor.

Elverişli bir lokasyon

lokasyon

İş yerinize, ailenize veya çocuklarınızın okuluna yakın lokasyondaki bir ev önemli kriterler arasında bulunuyor. Uygun konumdaki ev, çevrenize ve kendinize daha çok vakit ayırmanızı sağlıyor.

Konfor sağlayan detaylar

ev detayları

Yeterli prizin olmaması, balkonda musluk olmaması veya banyodaki yanlış eğim gibi durumlar küçük detaylar gibi gözükse de zorluklara sebep oluyor. Yepyeni bir ev aldıktan sonra bu sorunlar nedeniyle eve tekrardan rötuşlar yapmak kimse istemeyecektir. Bu yüzden evleri gezerken yaşanabilirliğine de dikkat etmelidir. Tolere edilebilir sorunları da eve yerleşmeden önce fark edip çözülmesi ev yaşamını kolaylaştıracaktır.

Yeterli güneş ışığı

evde güneş ışığı

Ev dekorasyonlarında ve yaşam alanlarında ferah ve aydınlık evler vazgeçilmez tercihler arasında bulunuyor. İnsanların psikolojilerinde de güneş ışığının çok önemli bir yeri olduğu biliniyor. Bu yüzden ev arayışına girildiğinde, evin pencerelerinin yeterli olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor.

Etiketler: , , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR