Yemek Masası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Yemek Masası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Taşınırken ya da evinizi yenilerken en zaman alan bölüm genellikle yemek odanız oluyor. Duvar tonlarından konsepte, yer döşemesinden mobilyaların yerleştirilmesine kadar bin bir özenle döşediğiniz salonunuza o son şık dokunuşu yemek masası aydınlatması katıyor. Doğru seçilmiş bir aydınlatmayla evinizin tüm havasını değiştirebilir; yemek odanızda tam hayal ettiğiniz ambiyansı oluşturabilirsiniz.

Yemek masası aydınlatması seçiminizi etkileyen unsurlar

Dekorasyon ve aydınlatma trendleri her yıl değişiyor. Yenilikleri takip etmek ve kendi yemek masanıza en uygun aydınlatmayı seçmek de günden güne güçleşiyor. Yemek masası aydınlatması seçerken gözünüze hoş gözükmesinin yanında dikkate almanızda fayda olan çok sayıda unsur bulunuyor.

Sizin salonunuz için uygun olan aydınlatma sistemleri, yemek odanızın büyüklüğüne, salonunuzun hangi cepheden ışık aldığına, tavanınızın yüksekliğine, yemek masanızın yuvarlak, kare veya dikdörtgen oluşuna göre değişiyor. Yemek odanızı dekore ettiğiniz stil, evinize hâkim olan hava, ailenizin çekirdek aile veya geniş aile modelinde olması da aydınlatma seçiminizi etkiliyor. Tüm bu unsurları dikkate alarak aydınlatma seçimi yaptığınızda salonunuzda tutarlı bir stil yakalayabilir; görsel zevkinizle evinizde fark yaratabilirsiniz.

Modern konseptli yemek masası aydınlatma önerileri

Eğer yemek salonunuzun dekorasyonuna modern ve trendy bir konsept hâkimse, yemek masasında kullanacağınız aydınlatma modelini de aynı tarzda seçebilirsiniz. Güncel dekorasyon trendlerini yakalamak için rustik yemek masanızı dekoratif halatlı eskitme tekli sarkıtlar ve tavana gömme kumandalı avizelerle donatabilir, salon duvarlarınıza ekleyeceğiniz apliklerle görsel bütünlüğü yakalayabilirsiniz.

Modern yemek masaları için ışıklandırma yaparken gözünüzü yormayan ve salonunuzun genel havasına uyan bir seçim olarak beyaz ışıkla aydınlatmayı tercih edebilirsiniz. Küçük ve orta büyüklükte yemek masalarında çok güçlü ışıklandırma tercihlerinden kaçınarak daha yumuşak ve loş bir hava yaratmayı seçebilirsiniz. Country tarzı yemek masası aydınlatması için ise ahşap, eskitme camlı sarkıtlar ve modern krom mini avizeleri tercih edebilir; yemek masanıza şık bir dokunuş katabilirsiniz.

Klasik ve aristokratik konseptli yemek masası aydınlatma önerileri

Klasik yemek odası konseptlerini tercih ediyorsanız, altın ve lüks çağrışımı yapacak sarı ışıklandırma sistemlerine yönelebilirsiniz. Çoklu parçalar yerine yüksek tavanlı salonlarda tek ve büyük, kristal detaylı bir avize tercih edebilir; yemek odanızda 18. ve 19. yüzyıl Avrupasının seçkin stilini yansıtabilirsiniz.

Çok uzun dikdörtgen masalarda kalabalık konuklar ağırlamak içinse, üçlü, beşli, altılı veya dokuzlu, taşlı, eskitme cam detaylı avizeler seçip, masaya ekleyeceğiniz mumlarla salonunuzda iddialı davetler verebilirsiniz. Şamdanlar ve apliklerle kombinleyeceğiniz pirinç avizeleri, klasik temalı yemek salonunuzda büyük beğeniyle kullanabilirsiniz. Lüks ve led detaylı, taşlı ve gömme ışıklandırma tercihleriyle de yemek masanıza ihtişamlı bir hava katabilir, konuklarınızı keyifle ağırlayabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR