Yazlıkta İspanya modeli Bodrum’da başladı

Yazlıkta İspanya modeli Bodrum'da başladı

Bodrum’da 11 bin metrekarelik arsada inşa ettikleri 83 apart konutluk Sea&ampYou projesini İrlanlılara sattıklarını belirten Yapı Endüstrisi Yönetim Kurulu Başkanı Süha Yılmaz, “Londra ve Dublin’deki fuarlarda, ‘kira garantisi’ ile 18 ay önce 95 bin metrekarelik konutları ortalama 90 bin eurodan satmıştık. İnşaatı tamamlayıp teslim ettik. Aynı konutun fiyatı 150 bin euro. Ayrıca yıllık 6-7 bin euro kira getirisi var. Bizden emlak satın alanlar ile 3 yıllık anlaşma yaptık. 2009’da yeniden masaya oturacağız. Şartlara göre yeni anlaşma yapacağız” diye konuştu.


&nbsp


Satmaya yanaşmıyorlar


&nbsp


Geçen 18 aylık sürede döviz bazında yüzde 66’dan fazla kazanmasına rağmen İrlandalıların emlaklarını satmaya yanaşmadığını anlatan Yılmaz, yabancıların İspanya ile Türkiye’yi kıyasladıklarında, İspanya’da denize sıfır projelerde konutların metrekare fiyatının 10 bin eurodan başladığını, dolayısıyla orta ve uzun vadede Türkiye’de yüksek prim potansiyeli gördüklerini belirtti.


&nbsp


‘Valizini al, gel’


&nbsp


Türkiye’de apart konut uygulamasından ilk örneğini geliştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, “Konutlar beyaz eşyaları ve mobilyaları dahil teslim edildi. Bu projeye ortak olanlar sadece valizlerini alıp geliyorlar. Geriye hiçbir şey kalmıyor” diye konuştu.


&nbsp


Yabancıya satış yavaşladı


&nbsp


Yabancı müşterilerinin ağırlıklı olarak orta ve ortanın üstü gelir sınıfından olduğunu ifade eden Yılmaz, yabancılara emlak satışının son 1 yıldır durgun gittiğine dikkat çekti. Bulgaristan ve Hırvatistan’ın mortgage yasasını çıkararak, kısa vadede Türkiye’ye alternatif olduğunu söyleyen Süha Yılmaz, Türkiye’nin hem yabancıların mülk edinme hem de mortgage konusunda ciddi adımlar atması gerektiğinin altını çizdi.


&nbsp&nbsp


Apart konut sistemi nedir?


Yabancılara, apart dairelerden oluşan bir proje hisseli olarak satılıyor. Bu satışta, kira getirisi garantisi veriliyor. Daha sonra projenin inşaatı&nbsp tamamlanıyor. Projeden emlak satın alanlar, nisan ile ekim ayları arasında, yani sezonda en fazla 1 hafta apart konutunu kullanıyor. Geriye kalan dönemde konutlar kiraya veriliyor. Konutlardan elde edilen gelir 6-7 bin euronun altında kalırsa, Yapı Endüstrisi zararı tamamlıyor. Eğer gelir 7 bin euronun üzerinde olursa bu kez aradaki fark, grup şirketlerinden Yapı Turizm’e kalıyor.


&nbsp


‘İmara aykırı iş yapmayız’


&nbsp


Yapı Endüstrisi olarak 25 yıldır inşaat sektörünün farklı alanlarında faaliyet gösterdiklerini söyleyen Süha Yılmaz son günlerde gündeme gelen Bodrum’daki imar haberleri ile ilgili şunları söyledi:


&nbsp


“Ne Bodrum’da ne de Türkiye’nin başka bir köşesinde, imara aykırı bir metrekare bile inşaat yapmayız. Hatta tam tersine imardaki inşaat haklarımızın çoğunu kullanmıyoruz. Bu maliyetleri yükseltmesine rağmen estetik kaygımızdan kaynaklanıyor. Sadece Sea&ampYou projesinde neredeyse hakkımızın yarısını kullanmadık. Bu konuda prensiplerimizi koruyacağız”
&nbspEtiketler:

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR