Yazlık Ev Satın Almak İçin En Doğru Zaman Hangisidir?

yazlık ev

Yazlık ev satın almak için en doğru zaman yaz mı yoksa kış mıdır? Fiyatların düşmesini mi beklemelisiniz yoksa yapabileceğiniz alternatif çalışmalar var mı?

Eşsiz havası, deniz manzarası ya da eğlenceli yaşam alanları sayesinde oldukça popüler hale gelen yazlıklar, gün geçtikçe daha çok tatil sever tarafından tercih edilir bir hale geldi. Gerek konaklamalarını süreli hale getirmek isteyenlere gerekse tatil beldelerine yatırım yapmak isteyen kişilere oldukça cazip teklifler sunan yazlıkların doğru zamanda alınması da, bir o kadar önem kazandı. Peki yazlık satın almak için en doğru zaman hangisi?

Yazlık Alımında Yükseliş Devam Ediyor

Günümüzde gittikçe artan tatil ihtiyacı, artık neredeyse bir lüks olmaktan çıkıp, ihtiyaca dönüştü. Gerek şehir hayatının stresinden gerekse bulunduğu ortamdan uzaklaşmak isteyen kişilerin yazlık evlere olan talepleri de, bu artışa paralel olarak yükselişe geçti. Özellikle kalabalık ailelerin ya da otel konsepti yaşam komplekslerinde konaklamak istemeyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği yazlıklar ise, ilk akla gelen tatil seçeneklerinin arasında gittikçe adından daha çok söz ettirir hale geliyor.

Tur şirketlerinin düzenlemiş olduğu tatil paketlerinden beklediğini bulamayanların ya da ikinci bir ev almayı düşünen kişiler, genellikle yazlık satın almayı tercih ediyor. Bunun en önemli nedenleri, tatilinizi doyasıya yaşamak ve kış aylarında da değerlendirebileceğiniz ikinci bir seçeneğin olması olarak gösteriliyor. Siz de eğer bu yönde bir yatırım yapmayı planlıyorsanız, özellikle kış aylarında ya da kullanmadığınız sezon zamanlarında yazlığınızı kiralayarak, yatırımınızın kendisini geri ödemesini çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Yazlık Almak İçin Sezon Bitimini Bekleyin

Talebin gün geçtikçe artması ve büyük şehirlerde gün geçtikçe yükselişe geçen konut projelerinin yazlık bölgelere gelmesi, yazlık fiyatlarında da hareketlenmeye yol açtı. Bu nedenle Antalya, Bodrum, Çeşme, Marmaris ya da Yalova gibi tatil beldelerinin yoğunlukta olduğu bölgelerde fiyatlar, özellikle sezonda alındığında, çok maliyetli olabiliyor.

Özellikle talebin azaldığı ve tatilcilerin büyük şehirlere geri döndüğü sezon sonu zamanları ise, yazlık almak için en doğru zaman olarak gösteriliyor. Hem rekabetin hem de maliyetin büyük ölçüde düşeceği bu zamanlar, aynı zamanda bir sonraki yıl için evinizi restore edecek yeterli zamanı da size sağlayacağı için, sıklıkla yazlık satın almak için tercih ediliyor.

Yazlık almaya karar verdikten sonra, cevap vermeniz gereken diğer bir soru da, nasıl bir yazlık almak istediğinizdir. Müstakil, bahçeli, site içerisinde ya da studio daire şeklinde karşınıza çıkabilecek olan yazlık türleri, ihtiyacınıza göre şekilleniyor. Bu nedenle ihtiyacınız olan yazlık tipini iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Ailenizdeki kişi sayısı, ek gelir elde etme isteğiniz ya da yaşam niteliklerinizi gözden geçirdikten sonra kararınızı vermelisiniz.

Milliyet Emlak‘da inceleyebileceğiniz farklı yazlık türleri sayesinde, hem arsa ve yapının niteliklerini hem de zamanı doğru bir şekilde kullanarak, ekonomik bir şekilde yazlık ev satın alabilirsiniz.

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR