Maya Toplumunun Gizemli Harabesi: Yaxchilán

Maya Toplumunun Gizemli Harabesi: Yaxchilán

Gizemler birçok biçimde ortaya çıkar: Antik, modern, çözülememiş ve açıklanamayan. Tarihi gücü ile dünyanın en otantik gizemlerinden biri olan Yaxchilán harabeleri de bunlardan birisidir. Guatemala sınırındaki Usumacinta Nehri boyunca yer alan bu görkemli alan dördüncü yüzyıldan beri insanlık ile beraberdir. Kalın yabani üzüm sarmaşıkları ile örtülmüş ve çılgın maymun sesleri ile yankılanan, Meksika’nın birçok kalıntısı arasında kalmış turistsiz bir sığınaktır.

Aniden terk edilen gizemli bir şehir

Yaxchilán, Usumacinta stilinin mükemmel bir ifadesi olan klasik Maya kent kompleksidir. Mimarisi hiyeroglifler ve geniş kabartma heykellerle kaplı olan yerleşime, son büyük Kuzey Amerika yağmur ormanlarından birindeki Usumacinta nehrinde bir saat süren inanılmaz bir tekne yolculuğuyla ulaşılabilir. Tekne gezintisi boyunca vahşi maymunlardan Toucan kuşlarına ve kartallara kadar pek çok yağmur ormanı sakinini görebilirsiniz. Kıyıya doğru giderken ormana bakan büyük kesme taş binaları gördüğünüzde Yaxchilán kentine ulaştınız demektir.

Yaxchilán, MS 681 ve 800 yılları arasında Itzamnaaj B’alam II, Pájaro Jaguar IV ve Itzamnaaj B’alam III (Shield Jaguar) altında iktidar ve ihtişamı zirveye çıkarmıştır. Şehir, MS 810 civarında gizemli bir şekilde terk edilmiştir. Fakat nehrin her iki tarafındaki kazıklar, yapının karmaşık bir asma köprünün parçası olduğunu gösterir. Yani yapının ne amaçla yapıldığı ve neden terk edildiği hala sırrını korumaktadır.

Yaxchilán’da 1882’den beri hayatta kalan steller, lentolar ve sunaklardan yapılan önemli epigrafik keşifler olmuştur. Bunlar Maya şehir toplumunun, bölgesel ağlarının ve ticarete katılımının kapsamı ve karmaşıklığı hakkında bilgi sağlamıştır. Kamuya açık olan binaların ve anıtların bir kısmı sahada muhafaza edilmekle birlikte, halka erişilemeyen birçok alan uzun süre belgelenmemiş ve korunmamıştır.

Antik Yaxchilán labirenti

Yaxchilán antik Maya kentine gidildiğinde havadaki büyü ve töreni neredeyse hissedebilmek mümkündür. Maya altın çağında inşa edilmiş (MS 200-900) site, 86 bilinen binaya sahiptir. Ziyaretçiler botla yaklaşırken boyalı kireç taşı panelleri olan ve Moon Skull gibi krallarına adanmış dekoratif işlemelerle bezeli bir yapı olan El Laberinto’ya (Labirent) girer.

Bu yapının Antik Çağ’da tam olarak kullanımı bilinmemekle birlikte, Maya için yeraltı dünyası ile bağlantısı açısından şüphesiz önemlidir. Tören merkezi büyük ana meydanı ve iyi korunmuş kireç taşı kapı oymaları ile başlar. Lintel ve stel oymaların çoğunluğu Kral Shield Jaguar, ünlü eşleri Leydi Xoc ve Leydi Eveningstar ile 8. yüzyılda burayı yöneten oğlu Bird Jaguar’ın hüküm sürdüğü önemli tarihi olayları anmaktadır.

Labirent; koyu, yarasa dolu koridorlar ve kare, kubbeli tonozlu odalardan oluşan ve yerin altında üç seviyesi bulunan bir yapıdır. Üç seviye iç merdivenlerle birbirine bağlıdır ve bir labirent izlenimi veren sunak ve kör pasajlarla bir dizi niş bulundurur. Alt geçitlerin birçoğu eski zamanlarda molozlarla bilerek doldurulmuştur. Bu nedenle tünellerdeki yeraltı şebekesinin gerçek kapsamı daha fazla kazı gerçekleştirilinceye kadar sırrını korumaktadır.

Etiketler: , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR