Yatırım Türleri Nelerdir?

yatırım türleri

Kısa ve uzun vadeli yatırım yapmak için pek çok alternatif vardır. Tecrübelerinize, birikimlerinize ve hedeflerinize göre tercih edebileceğiniz farklı yatırım türlerini sizler için derledik.

Yatırım türlerini temelde ikiye ayırmak mümkündür: mali yatırımlar ve üretim yatırımları. Bu iki temel yatırım türünün altında da farklı alternatifler bulunur. Paranızı değerlendirebileceğiniz bu yatırım türlerine birlikte göz atalım.

Mali Yatırımlar

Bu yatırımlar finansal yatırım olarak da bilinirler. Bu yatırımlarda, yatırımcı, doğrudan bir ürün satın alıp satmak ya da üretim tesisi kurmak yerine, halihazırda var olan bir katma değere ortak olabilir veya kısmen satın alabilir. Mali yatırımların öne çıkan alt türleri şunlardır:

Hisse Senedi:

Halka arz edilmiş, diğer bir ifadeyle borsaya açılmış şirketlerin hisse senetlerini satın alarak onlara ortak olunan yatırım türüdür. Hisse senetleri, yatırımcısına iki şekilde para kazandırır: hisse senedinin değer kazanması sonrası yapılan satış ve temettü dağıtımı. Temettü, ortak olunan şirketin karından, hisse senedi sahiplerine dağıtılan paydır. Nakit şeklinde olabileceği gibi hisse senedi olarak da verilebilir.

Tahvil:

Devletler ve büyük şirketler, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yatırımcılardan para toplarlar ve bunun karşılığında da tahvil satarlar. Tahvil, verilen borcun belirlenen tarihte ve belirlenen faizle geri ödeneceğini gösteren belgedir. Yatırımcılar yurt içi tahvil alabilecekleri gibi başka ülkelerden de tahvil satın alabilirler.

Banka Yatırımları:

Bankalar, vadeli mevduat hesaplarına yatırılan paralara faiz geliri verirler. Bu faizin miktarı bankaya, dönemlik enflasyon oranına ve vadeye göre değişkenlik gösterir.

Döviz Satın Almak:

Serbest kur politikasının uygulandığı ülkelerde döviz alıp satmak da bir yatırım aracıdır. Bu işlemler döviz bürolarından yapılabileceği gibi internet bankacılığı üzerinden de anlık olarak halledilebilir.

Emlak Yatırımları:

Türkiye’nin pek çok noktasında gayrimenkul fiyatları genellikle sürekli olarak artar. Bu da emlak yatırımlarını gözde yatırım araçlarından birisi haline getirir. Gayrimenkulün değer kazanmasının yanında kira gelirleri de dikkate alınmalıdır.

Türkiye’nin farklı bölgelerinden alternatifleri değerlendirerek size en uygun emlak yatırımını Milliyet Emlak üzerinden bulabilirsiniz.

Üretim Yatırımları

Üretim yatırımları temel olarak şunlardır: fabrika inşası veya satın alınması, var olan bir tesisin büyüme yatırımları, modernizasyon yatırımları, Ar-Ge yatırımları…

Üretim yatırımları sayısız alt başlığa ayrılabilir. Genel hatları ile açıklanacak olursa, bir üretim tesisini sıfırdan inşa etmek ya da var olan bir üretim tesisini satın almak yoluyla yapılan yatırımlardır denilebilir. Bu tesis, ürün üretebileceği gibi hizmet de üretebilir. Finans yatırımlarından farklı olarak kar, faiz ya da değer kazanan metanın satışı ile elde edilmez. Onun yerine üretilen hizmetin veya ürünün satışı ile elde edilir.

Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR