Yatırım Nedir?

Yatırım Nedir?

Birbirinden farklı alanlarda karşımıza çıkabilen ve efor sarf etmeden kazanç elde etmenin en etkili yollarından biri olan yatırım, tam olarak ne anlama geliyor? Yatırım alanları ve türleri neler? İşte cevapları…

Yatırımın Anlamı ve Yatırım Alanları

yatırım araçları

Yatırım, en temel haliyle; gelir sağlamak amacıyla kalıcı olarak kullanılan taşınır veya taşınmaz malların, kaynakların veya değerlerin geneline verilen isim şeklinde tanımlanabilir. Yatırımın satın alınabilen diğer ürün ve hizmetlerle arasındaki en önemli farkların başında ise tükenmemesi ve tekrar kullanılabilmesi geliyor. Yatırım araçlarının sürekli artı değerde kalmadığını; eksi değere dönüşerek kâr sağlamak yerine zarara sebep olabildiğini de her zaman göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu nedenle yatırım yaparken bilinçli olmak veya bu konuda danışmanlık hizmeti almak, devamlı değerlenen bir yatırım yapabilmenin en önemli adımını oluşturuyor.

Birbirinden değişik pek çok yatırım alanı mevcut olmakla birlikte bu yatırım alanlarına gösterilen ilgi ülkeden ülkeye veya dönemden döneme farklılık gösterebiliyor. Örneğin; gelişmiş ülkelerde şirketlerin hisseleri, pullar, seramik ürünler, şaraplar veya ünlü isimlerin eşyaları yatırım aracı olarak kullanılabiliyorken gelişmekte olan ülkelerde daha çok gayrimenkul, taşıt, döviz ve ziynet eşyaları gibi çoğunu taşınmaz malların ve değerli kaynakların oluşturduğu araçlar yatırım amacıyla değerlendiriliyor. Topluluklar arasındaki yatırım ayrılıklarının en temel nedenlerini ise gelir seviyesi, ihtiyaçlar, yönelimler ve beklentiler oluşturuyor.

Doğru Yatırım ve Türkiye’deki Yaygın Yatırım Türleri

emlak sektörü

Doğru yatırım, oldukça göreceli ve değişken bir kavram olduğu için öncelikle bütçenizi ve beklentilerinizi net şekilde belirlemeniz gerekiyor. Düşük bütçe ile ve parçalı şekilde yatırım yapmak isteyenler için döviz ve altın ülkemizde her zaman en ideal seçenek olarak görülse de sürekli ivmelenen değerleri ve yüksek değer kaybı ihtimalinden dolayı aynı zamanda oldukça riskli yatırım araçları sayılıyorlar. Özellikle son dönemlerde popüler olan bireysel emeklilik sistemi de döviz ve altına alternatif olarak değerlendirebilecek diğer bir yatırım seçeneği. Bireysel emeklilik sisteminin devlet teşvikleri dışında toplu şekilde ya da aylık biçiminde geri ödenebilme avantajları da bulunuyor. Türkiye’de sürekli olarak değer kazanma ihtimali üst seviyelerde olan en dikkat çekici yatırım aracı ise kuşkusuz gayrimenkul. Gerek konut gerek arsa fark etmeksizin taşınmaz mallarda değer artış oranının yüksek olduğu ülkemizde gayrimenkul seçenekleri bütçe açısından yüksek olabilse de getiri açısından da büyük kazançlar sağlayabiliyor.

Dilediğiniz şehirde dilediğiniz türde binlerce emlak ilanına göz atmak, aradığınız alternatifi kolayca bulmak için www.milliyetemlak.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR