Yatırım Nasıl Yapılır?

karlı yatırım

Günümüzde birikim sahibi olan kimseler için yatırım aracı olarak kullanılan birçok enstrüman bulunuyor. Bunlar içinde gayrimenkul yatırımı en risksiz araç olarak göze çarpıyor. Gelişen inşaat sektörüyle beraber gayrimenkul fiyatlarının getirisi de her geçen gün yükseliyor. Peki, gayrimenkul yatırımı nasıl yapılmalı?

Yatırım Amacıyla Ev Satın Almak

Yatırım yapmak amacıyla ev satın alıyorsanız öncelikle şehir merkezine yakın yerlerde kelepir fiyata satılık konutlara yönelmek yerinde bir tercih oluyor. Bunun için emlak satın almak istediğiniz muhitte komisyoncuların yardımı alabilirsiniz.

Konut satın almak istediğiniz bölgenin son 2 yıla ait emlak raporlarını incelemek, maliyet – kar oranını tartmanız için büyük önem arz ediyor. Kelepir bir fiyata ev satın alıyorsanız bu gayrimenkulü bir süre elinizde tutup gerekli tadilat ve onarım işlerini yaptıktan sonra satmak, kısa vadede en karlı yatırım aracı olarak dikkat çekiyor. Yapım aşamasında bir projeden ev satın almaksa elinizde yeteri kadar sermaye olmadığı durumlarda bile karlı bir yatırım aracına dönüşüyor.

Krediyle ev sahibi olanlar, taksitleri belli bir süre ödedikten sonra satın aldıkları mülkü maliyetinden daha yüksek bir meblağa satarak kar elde edebiliyor. Yatırımda karlı çıkmak için uygulanan bir diğer yöntemse satın alınacak konut için şehir merkezi yerine şehrin ücra ama gelişime açık yerlerini seçmek oluyor. Bu tarz bir yatırım yapmadan önce şehir planlarını incelemek, şehrin hangi yönde büyüyeceğini ön görmek ve satın alınacak konutun yer aldığı bölgede uzun vadede yapılacak projeleri bilmek gerekiyor.

Yatırım Amacıyla İş Yeri ve Arsa Alımı

Gayrimenkul yatırımının diğer bir şekli ise iş yeri satın alıp kiraya vermek olarak görülüyor. Bu tarz yatırımlar için satın alınacak iş yerinin işlek bir caddede ve şehir merkezine yakın olması yüksek bir kira getirisi olması için aranan özelliklerin başında geliyor. Arsa almak ise gayrimenkul yatırımları içinde belki de en karlı olanı. Fakat bu tarz bir yatırım yapmadan önce oldukça dikkatli davranmak gerekiyor. Öncelikle satın alınan arazinin bulunduğu bölgedeki imar planlarını yakından incelemeniz ve arsayı çitlerle çevirerek koruma altına almanız ileride karşınıza çıkacak sorunları önlemenize yardımcı oluyor.

Satın aldığınız arsaya imar izni çıktıktan sonra bir inşaat firmasıyla kat karşılığı anlaşıp konut sahibi olmak diğer bir karlı yatırım aracı oluyor. Bunun yanında çorak bir arazide arsa satın alıp bu bölgeye güneş enerjisi veya rüzgar tribünü sitemi kurup elde edilen enerjiyi devlete satmak da düşülmesi gereken bir diğer yöntem.

Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR