Yatırım Hesabı Nedir?

Yatırım Hesabı Nedir?

Farklı kaynaklara özel yatırım yapmanızı, onları yönetmenizi ve takip etmenizi sağlayan, tüm bunların yanı sıra birbirinden cazip pek çok avantaj sunan yatırım hesapları, hangi yatırım araçlarını kapsıyor? Nasıl açılabiliyor ve yatırım hesapları ile neler yapılabiliyor? İşte cevapları…

Yatırım Hesabı Açılabilecek Ürünler

çeyrek altın

Çeşitli fonlara, devlet tahvillerine, hisse senetlerine, hazine bonosuna, altına, eurobond’a ve DCD’e yatırım yapmanıza imkan tanıyan yatırım hesapları, bankalar aracılığıyla açılabildiği gibi bu konuda hizmet sunan aracı şirketler tarafından da oluşturulabiliyor. Haliyle herhangi bir banka veya aracı kuruluş üzerinden dilediğiniz kaynağa kolayca ve kısa sürede yatırım yapabiliyorsunuz. Aynı hesap için hisse senedi, yatırım fonu, varant, döviz, altın, bono ve tahvil kaynaklarından yalnızca birini seçebiliyor; yatırım hesabınızı oluşturduktan sonra bu kaynak ve hesap üzerinden alım – satım işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Yatırım Hesabı Açtırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

yatırım

Mevduat hesabınızın olduğu veya mevduat hesabı açtırabileceğiniz herhangi bir bankadan yatırım hesabı da açtırabiliyorsunuz. Genellikle tüm bankalar yatırım hesabı hizmeti sunsa da sundukları bu yatırım hesapları arasında hizmet ve avantaj farklılıkları bulunabiliyor. Örneğin; bazı bankalar yatırım hesabı üzerinden altın alıp, satma imkanı sağlarken hisse senedi alıp, satmaya izin vermeyebiliyor. Bu yüzden yatırım hesabı açtırırken ilk dikkat edilmesi gereken detayların başında bankanın hangi kaynaklar için yatırım hesabı hizmeti sunduğu geliyor. Böylece ilerleyen dönemlerde dilerseniz yatırım kaynağınızı değiştirebilir, farklı bir bankaya ihtiyaç duymadan değişik yatırım araçları arasında geçiş yapabilirsiniz.

Yatırım hesabı açtırırken dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise hesap işletim ücretleri. Bazı bankalar müşterilerinden yatırım hesapları için yıllık hesap işletim ücreti kesebiliyor. Sonraki süreçlerde sorun yaşamamak adına yatırım hesabı açtırmak istediğiniz bankadan hesap kesim ücretleriyle ilgili ön bir bilgi alabilirsiniz. Hesap işletim ücretinin yanı sıra açtıracağınız yatırım hesabından yapacağınız işlemler sonucunda kesilebilecek olan komisyon ücretlerini de yine ilgili bankadan öğrenmeniz gereken detaylar arasında bulunuyor.

Yatırım hesabınızı bankaların şube, ATM, mobil uygulama, telefon ve internet bankacılığı seçenekleri üzerinden açtırabildiğiniz gibi aynı şekilde kapatılmasını da talep edebilirsiniz. Bunun için hesabınızda herhangi bir yatırım olmaması gerekiyor. Eğer aracı kuruluş tarafından yatırım hesabı hizmeti alıyorsanız hesabınızın kapatılabilmesi için aynı şekilde yine bu firmalara talebinizi iletmeniz yeterli oluyor.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda yatırım hesabı açtırarak kazanç elde edebilir veya ülkemizdeki en değerli yatırım araçlarından biri olan gayrimenkul fırsatlarını değerlendirmek için www.milliyetemlak.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR