Yatak Odası Düzeni En İyi Şekilde Nasıl Kurulur?

yatak odası modelleri

Yatak odası düzenleme konusunda renkler, ebatlar, aksesuarlar gibi dikkat edilmesi gereken noktalar bulunur. Yatak odası düzeni, rahat ve dinç bir uyku için önemli bir unsurdur.

Günün yorgunluğunu atmak ve vücudun ihtiyaç duyduğu enerjisini geri kazanabilmesi için iyi bir uyku son derece önemlidir. Yatak odalarının kullanışlı ve konforlu olması, rahat uyku uyuyup, iyi bir şekilde dinlenebilmek adına dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Renkler, hislerimiz üzerinde etkili olan gizli anlamlar ve çağrışımlar barındırır. Bu nedenle yatak odalarındaki renk seçimleri özen gösterilmesi gereken bir noktadır. Yatak odalarında zevkiniz dahilinde olabildiğince sadelikten, pastel ve soft renklerden yana tercihler yapmak daha huzurlu bir his yaratarak, gerginliğinizi azaltma konusunda yardımcı olacaktır. Koyu renklerden hoşlanıyorsanız, en azından yatak odanızda kullanacağınız tüm detayların koyu renklerden oluşmamasına ve renk yoğunluğu sebebiyle kasvetli bir ortam yaratmamasına dikkat etmelisiniz. Yatak odası düzenlemesi yaparken, mobilyalarınızı koyu renk tercih ettiyseniz, perdeler, nevresim takımları, yatak örtüleri, halı gibi detayları açık renklerde kullanmalısınız.

Gardırop ve Yatak Seçiminde Yapılan Hatalar

gardrop fiyatları

Dar bir yatak odasına sahip iseniz, tercih edeceğiniz gardırop ve yatak ölçülerine oldukça dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde, birbiri arasında hiç boşluk bile kalmayan yatak ve gardırop konumlandırmasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu şekilde boğucu bir yatak odasında yeterince rahat ve huzurlu bir uykuya sahip olmanız zorlaşabilir. Aynı zamanda kullanım zorluğu yaşamanız da bir gerginlik unsuru yaratabilir.

Gardırop ve yatak seçimlerinizi yapmadan önce, yatak odanızın ölçülerini iyi belirlemeli, dar kullanım alanlarında kayar kapaklı gardıroplar tercih ederek kullanım kolaylığı sağlamalısınız. Gardırop seçiminizi yaparken, yatak odası ölçülerinizin yanı sıra, giysi kullanım alışkanlıklarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Uzun elbiseler, takım elbise ve uzun paltolar gibi asılarak muhafaza edilmesi gereken giysileriniz yoğunlukta ise, askı bölümleri daha fazla olan veya daha yüksek gardırop modellerini tercih edebilirsiniz. Aksi durumda ise gereksiz şekilde yer kaplayacak büyüklükte bir gardırop yalnızca yer kaybına sebebiyet verecektir.

Dar yatak odalarında geniş ve çok yer kaplayan yatak başlıklarına yer vermemeli, yatak odası biçiminize en uygun modeller arasından tercih yapmalısınız. Yatağınızın yanlarına yerleştireceğiniz komidinleri de yatak odası ölçülerinize uygun olacak şekilde seçmeli, yer kaybı yaratacak gereksiz modellerden uzak durmalısınız. Yatak yanlarında yeterince boşluk yoksa komodin kullanımından vazgeçmelisiniz.

Yatak Odalarında Göze Hitap Eden Detaylar

yatak odası düzenleme

Eğer yeterli alanınız varsa yatak odanızın dekorasyon ve tarzına göre, yatağınızın ayak ucuna sandıklı bir puf yerleştirebilirsiniz. Bu kullanışlı ürünü hem dekor hem de depolama alternatifi olarak kullanabilir, çarşaf ve örtülerinizi içerisinde muhafaza edebilirsiniz.

Yatağınızda kullanacağınız nevresim takımları, çarşaflar ve yatak örtülerini seçerken, çok göz yormayacak, daha soft ve hafif desenleri bulunan ürünleri tercih ederek daha rahatlatıcı ve huzurlu bir ortam sağlayabilirsiniz.

Yatak odalarınızda kullanacağınız aksesuarların kalabalık bir görüntü oluşturmadan, göze hoş gelen bir kompozisyon şeklinde yerleştirilmesine dikkat etmeli ve aşırı aksesuar kullanımından kaçınmalısınız.

Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et
Latest posts by Milliyet Emlak (see all)