Yaprak Dökümü Dizisi Nerede Çekildi?

Yaprak Dökümü Dizisi Nerede Çekildi?

Reşat Nuri Güntekin’in aynı isimli romanından uyarlanan Yaprak Dökümü, yayınlandığı dönemde başarılı bir performans göstererek en çok izlenen diziler arasında yer aldı. Bugün tekrar bölümleriyle de hâlâ en çok takip edilen yapımlardan olan Yaprak Dökümü dizisi, konusuyla olduğu kadar çekimlerinin yapıldığı mekân seçimleriyle de ilgi odağı oldu. ‘’Yaprak Dökümü dizisi nerede çekildi?’’ sorusu, dizinin yayınladığı süre boyunca olduğu kadar, sonrasında da çokça merak edilen konular arasında yer alıyor.

Yaprak Dökümü köşkü Beylerbeyi’nde

Başrollerinde Halil Ergün, Güven Hokna, Bennu Yıldırımlar, Deniz Çakır, Gökçe Bahadır ve Fahriye Evcen gibi isimlerin yer aldığı Yaprak Dökümü dizisi beş sezon boyunca yayınlanarak en çok izlenen dizilerin başında geliyor. Yönetmenliğini Mesude Erarslan’ın üstlendiği ve Ay Yapım dizisi olan Yaprak dökümü, Türk dizi tarihinin fenomen yapımlarından biri olarak gösteriliyor. Dizinin sembolü haline gelen ve birçok hüzünlü sahnenin yaşandığı köşk, İstanbul’un en gözde semtlerinden olan Beylerbeyi’nde bulunuyor. Değerlerine sıkı sıkıya bağlı bir babanın ailesini bir arada tutma çabalarını konu edinen dizi, olay örgüsü ve başarılı oyunculuklarıyla izleyiciyi kendine bağlamayı başarıyor.

En az diziler kadar meşhur olan köşk: Lazın Köşkü

Yaprak Dökümü denince ilk akla gelen ve diziyle adeta bütünleşen köşk İstanbul Beylerbeyi’nde bulunuyor. Yaklaşık 120 yıllık bir geçmişe sahip olan köşk, geçmişte de birçok dizi ve film setine ev sahipliği yapmış. Çemberimde Gül Oya, Darbukatör Baryam, Gırgıriye, Güler Misin Ağlar Mısın? gibi yapımlar bunlardan bazıları. Bu kadar meşhur olmasına karşın bir isme sahip olmayan köşk, sahibi dolayısıyla “Lazın Köşkü” olarak anılıyor. Köşkün sahibi olan İzzet Tuzcuoğlu Rizeli, köşkü 1982 yılından bu yana farklı dizilere kiralıyor. Bu kadar izlenen bir diziye ev sahipliği yapan köşk, yurt dışından da birçok ziyaretçi ağırlıyor. Kanada, Hollanda, Almanya ve İran gibi farklı ülkelerden gelen dizinin hayranları köşke adeta müze muamelesi yapıyor.

Dizilerin vazgeçilmezi: Üsküdar

Yaprak Dökümü nerede çekildi sorusu kadar, farklı dizilerin çekildiği semtler de merak konusu oluyor. Tarihi dokusuyla, arnavut kaldırımlarıyla, sıcacık sokaklarıyla mahalle kültürünün hâlâ devam ettiği Üsküdar’ın birçok semti, dizi setlerinin aranan mekânları arasında bulunuyor. Çengelköy, Kuzguncuk, Beylerbeyi, Selimiye, Kandilli gibi kendine has özellikleri olan İstanbul semtleri ünlü yapımlara ev sahipliği yapıyor. Yaprak Dökümü dışında Süper Baba, Ekmek Teknesi, Kuzey Güney, Perihan Abla gibi birçok dizi de Üskürdar’da çekilen yapımlar arasında yer alıyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR