Yapısal çelik sektörü zor günleri geride bırakıyor

Yapısal çelik sektörü zor günleri geride bırakıyor

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de krizin en yoğun hissedildiği 2009 yılının ardından, 2010 yapısal çelik sektörü için yeni hedeflerin planlandığı yıl oldu.  Türkiye’de çelik yapıların aldığı payın az olması nedeniyle firmalar kapasitelerini yurtdışına kaydırdılar. Sektörün krizin etkilerini tam olarak üzerinden atamadığını söyleyen Avrupa Yapısal Çelik Birliği Başkanı ve Türk Yapısal Çelik Derneği Başkanı Prof. Dr. Nesrin Yardımcı, krize rağmen yapısal çelik sektörünün, 2010 sonrası için yatırımlara bağlı olarak hedeflerini büyüttüğünü açıkladı.

“Yapısal Çelik Sektörü Türkiye’de 2000’li yıllarda aldığı ivme ile sürekli olarak büyüdü” diyen Prof. Dr. Yardımcı, şöyle konuştu: “Çelik yapılar Türkiye’de ihtiyaç olmaya başladı. Çeliğin geniş açıklık geçme özelliğine ihtiyaç duyan, havaalanları, alışveriş merkezileri, ticari yapılar, spor salonları, stadyumlar, yüksek katlı yapılar, kuleler inşa ediliyor. Bu durum çelik malzeme üretenleri de tetikledi ve bu alana yatırım başladı. Bu domino etkisi eğitime bile yansıdı. Üniversitelerde seçmeli olarak konulan çelik yapılar derslerine gençlerin ilgisi arttı,  yeni sınıflar açıldı. Sektöre destek olan yan sanayi kuruluşları, sektörün gösterdiği gelişmeyi takip ederek bu alana ürün ve hizmet vermek için program yapmaya başladılar.”  

Yapısal çelik alanında dünya çapında projeler üreten Türk firmalar bulunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Yardımcı, bu firmaların kendilerine gurur verdiğini belirterek, “Görkemli açılışla dünyanın dikkatini çeken Astana Barış Piramiti, Türkiye’den, Türk Yapısal Çelik Derneği Üyesi bir firma tarafından projelendirildi, başka bir dernek üyesi kuruluşumuz bu yapının çelik imalatını gerçekleştirdi. Türkiye’de üretildi, taşınıp montajı yapıldı. Avrupa’nın ve Orta Doğu’nun birçok bölgesinde, Rusya ve Türk Cumhuriyetleri’nde, Libya-Sudan gibi Afrika’nın pek çok bölgesinde çelik yapı üreten imalatçılarımız başarıyla çelik yapılar üretiyorlar. Bu yapılar dünyanın saygın kuruluşları tarafından ödüllendiriliyorlar” dedi.  

Sektörün homojen bir yapısı olmadığını anlatan Prof. Dr. Yardımcı, “İçinde barındırdığı gruplarla değerlendirilmeli. Yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirilen çelik yapılara bakınca, grafik hep yukarıya doğru çıktı. 2000’lerin başında 400 bin tonlarda olan Türkiye’nin yapısal çelik üretimi 2009’larda, iki katına çıktı, 800 bin tona ulaştı. 2010 beklentileri 850 bin ton oldu. Bu dönemde yapısal çelik malzemesi üretenlere bakınca daha fazlasının gerçekleştiğini, ortaya konulan yeni yatırımlarla somut olarak görüyoruz. Bunu İSO’nun gerçekleştirdiği “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” sıralamasına bakarak da görebiliyorsunuz. Bu iki alan bu kadar büyük gelişmeler kaydedince, bu alana destek veren proje büroları ve yan sanayi kuruluşları da bu paralelde bir ilerleme kaydettiler” diye konuştu.

Avrupa Yapısal Çelik Birliği’nin başkanlığı Türkiye’den Almanya’ya geçiyor
Sektörün tüm gelişimine yakından tanıklık etmek için Türkiye’nin yapı sektörünün tüm temsilcilerini 20-24 Eylül 2010 tarihlerinde İstanbul Taksim’de The Marmara Oteli’nde gerçekleştirilecek “Çelik Yapılar Haftası 2010 İstanbul”a davet ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Yardımcı, etkinlikle ilgili şu bilgileri verdi: “Sektörle ilgili merak ettiklerinizin yanıtını etkinliklerde bulabileceksiniz. Hem de sektörün Türkiye’deki ve dünyadaki tüm etkili isimleriyle tanışma olanağı bulacaksınız. Mimarlar odasında gerçekleştirilecek olan bir Sergi ile başlayan “Çelik Yapılar Haftası 2010 İstanbul”, Çelik Yapılar: Kültür ve Sürdürülebilirlik 2010 konulu uluslararası bir sempozyumdan, çelik yapıların seçkin örneklerinin sunulacağı ve sektörün Türkiye ve çevre ülkelerdeki fırsatlarının tartışılacağı forumunu içeren Yapısal Çelik Günü’nden, Sektör firmalarının Tanıtım Standlarından, Uluslararası Çelik Köprü Yarışması Ödül Töreni’nden ve ECCS Genel Kurulu ile toplantılarından oluşan kapsamlı bir etkinlik. “Çelik Yapılar Haftası 2010 İstanbul” sektör ilgi duyanların kayıtsız kalamayacakları bir organizasyon. Bu organizasyonla sektörün dünyadaki en önemli kuruluşu Avrupa Yapısal Çelik Birliği ECCS’in tüm üyeleri İstanbul’a geliyor. ECCS’in 2009-2010 Dönemi Başkanlığı’nı geçen yıl Türkiye’ye kazandırdık ve Türk Yapısal Çelik Derneği Başkanı olarak ben ECCS’in de Başkanlığını üstlendim. Bu konuda da Türkiye olarak övüneceğimiz bir konu; 50 yılı geride bırakan Avrupa Yapısal Çelik Birliği’ne ilk kez bir kadın başkan seçildi ve bu da Türkiye’den oldu. “Çelik Yapılar Haftası 2010 İstanbul”sonunda ECCS Başkanlığı da Almanya’ya devredilecek.  
 


Etiketler: ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR