Japonya’nın Masalları Andıran Güzelliği: Wisteria Tüneli

Japonya'nın Masalları Andıran Güzelliği: Wisteria Tüneli

Wisteria,  Japonya’nın her bölgesinde yetişen bir bitki çeşidi. Japonlar tarafından son derece sevilen ve değer gören bu bitki, halkın gönlünü o derece kazanmış ki Japonların klasik şiirleri arasındaki Waka’da bile bahsi geçmiş. Aslında buraya kadar her şey gayet normal. Bazı özel bitki çeşitleri, farklı toplumlarda diğerlerinde olduğundan daha fazla değer görebilir diye düşünebilirsiniz. Ancak Kitakyushu şehrindeki Kawachi Fuijen bahçelerinde yer alan Wisteria Tüneli, fotoğraflarını gördüğünüz ilk anda bir göz yanılsamasına uğradığınızı ve ünlü bir ressamın resmine baktığınızı zannettiriyor. Ve siz de böylece bu bitkiye verilen değerin haklılığını anlıyorsunuz.

Yeryüzündeki Cennet: Kawachi Fuijen Bahçeleri

Wisteria Tüneli ile ilgili görsel sonucu

Kawachi Fuijen, 1977’de kurulmuş olan ve sadece Wisteria bitkilerinin yetişmesine, bakımına ve sergilenmesine adanmış bir bahçedir. Çiçeklerin ve yaprakların renk dönüştürmeye, solmaya başladığı dönemlerde kapanan ve bir dahaki çiçek açma sezonuna kadar da açılmayan bahçe, size bir film setinde ya da tablonun içinde yürüyormuşsunuz hissi uyandıracak kadar kendine has ve güzel.

Genellikle Nisan ayının sonu ve Mayıs ayının başı arasındaki kısacık dönemde rengârenk çiçeklerini açan Wisteria’lar, bu 10 bin metrekarelik bahçe içinde 22 farklı çeşidi bulunan 150 adet ağaçtan oluşuyor aslında. 21 Nisan ile 6 Mayıs arasındaki haftalara ‘’The Golden Week’’ yani Altın Hafta denilmesinin sebebi ise bahçenin en gösterişli halini bu süreçte alıyor olması.

Wisteria Tüneli ile ilgili görsel sonucu

Mor, pembe, beyaz, mavi ve sarı renklerinin pastele çalan tonlarıyla yeşilin her halinin bir arada bulunduğu bu masal diyarında, aslında iki adet tünel bulunuyor. Bunlardan ilki 80 metre, ikincisi ise 220 metre uzunluğunda. Bu tünellerin sonunda ise tarihi 100 seneye dayanan Wisteria ağaçlarıyla karşılaşarak, doğanın size sunduğu güzelliği ve eşsizliği bir kez daha gözlemleme fırsatı yakalıyorsunuz. 2012’de bahçenin internet sitesinin oluşturulmasının ardından turistler tarafından hemen keşfedilen ve 8. Dünya harikası olmak için yarışabilecek güzellikteki Wisteria Tüneli, sizi bir masal diyarında olduğunuza inandıracak kadar gerçek dünyadan farklı.

Nasıl Gidilir?

Wisteria Tüneli ile ilgili görsel sonucu

Sabah 9’dan akşam 6’ya kadar açık olan bahçelere, maalesef ki ulaşım çok da kolay değil. Tokyo’ya hızlı trenle 5 saat mesafedeki Wisteria Tüneli’ne gitmek için önce Fukuoka Havalimanı’ndan metroya binmelisiniz, daha sonrasında da JR Yahata istasyonuna giden JR trenini yakalamalısınız.

Wisteria Tüneli ile ilgili görsel sonucu

Yaklaşık bir saat süren yolculuk sonrasında, 56 hat numaralı Nishitetsu otobüsüne binerek 20 dakika kadar Kawachi Shogakko-Mae durağına seyahat etmelisiniz. Buradan da 15 dakika yürüyüş yaparsanız, bahçeye dolayısıyla da tünellere ulaşmış olacaksınız. Girişin önceden rezervasyonlu olduğunu hatırlatır, ücretin ise çiçeklerin açma dönemine bağlı olarak 300 ile 1.000 Japon Yeni arasında değiştiğini belirtmek isteriz.

Varmak için çektiğiniz uzun yolu, güzelliğini gösterince hemen telafi ettiren Wisteria Tüneli, içinizi sevgi ve dinginlikle dolduracak, doğal güzelliklere inanmayan gözlerle bakmanıza sebebiyet verecek bir yer. Kendinizi bir sanat eserine dahil olmuş gibi hissedeceğiniz bu yer, size kesinlikle unutamayacağınız bir seyahat tecrübesi yaşatacak.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR