Filmlere Bile Konu Olan Korkunç Ev: Winchester Gizem Evi

Filmlere Bile Konu Olan Korkunç Ev: Winchester Gizem Evi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin San Jose şehrinde bulunan Winchester Gizem Evi her yıl binlerce turisti kendine çekiyor. 52’si gökyüzünü seyretmek için çatıya konumlandırılan 10.000 pencerenin, 2.000 kapının, 47 şöminenin, irili ufaklı 40 merdiven ve yatak odasının, 6 mutfağın, 3 asansörün ve 160 odanın birleşiminden oluşan bu devasa yapı, 44 dönümlük bir alana yayılıyor. Birçok gizli geçide sahip malikanenin hala açıklanamayan birçok sırrı bulunuyor.

Winchester Gizem Evi’nin Hikayesi

winchester mystery house ile ilgili görsel sonucu

Winchester Gizem Evi’nin kendine has eşsiz tasarımı ve büyüklüğü kadar hikayesi de kelimenin tam anlamıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Aslında her şey mason olduğu iddia edilen Sarah Lockwood Pardee’nin Winchester Tüfekleri’nin tek mirasçısı William Winchester ile evlenmesiyle başlıyor. Yeni soyadıyla beraber Sarah Winchester, evlendikten belli bir süre sonra dul kalıyor ve oldukça büyük bir servetin tek sahibi oluyor. Sarah, üzüntüsünü dindirmesi için çıktığı Avrupa gezisinden döndüğünde tüm işlerini bir kenara bırakıp, San Jose’ye yerleşiyor ve Winchester Gizem Evi’ni yaptırmaya başlıyor. Sarah Winchester’ın Avrupa’da gördüğü mimari motifler, malikanenin şekillenmesinde oldukça büyük bir rol oynuyor.

Winchester Gizem Evi’nin İlginç Tarihi

winchester mystery house ile ilgili görsel sonucu

Winchester Gizem Evi’nin yapımı 1884’te başlıyor, kendini baş mimar olarak nitelendiren Sarah Winchester’in 1922’deki ölümüne dek devam ediyor. 38 yıl boyunca malikaneyi inşa eden 22 marangozla her sabah toplantı yapan Sarah Winchester, çizdiği mimari taslakları ve evle ilgili kafasında düşündüklerini marangozlara anlatıyor ve inşaata hiçbir gün ara verdirmiyor.

Ailesinin lanetli olduğuna inanan Sarah Winchester, ölen ailesinin ruhlarının kendisini takip ettiğini düşünür ve bu sebepten dolayı malikaneye sürekli olarak yeni odalar ekletir. Bir medyumun Sarah Winchester’a ruhların, inşaatı hiç bitmeyecek bir eve giremeyeceğini söylemesi üzerine şekillenen Winchester Gizem Evi, dul Sarah’ın hayatını baştan sona etkiler. Hatta odanın içine hapsolmuş odalara sahip Winchester Gizem Evi’nde aradan yıllar geçmesine rahmen keşfedilemeyen alanlar mevcut.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR