Sanat Öğrencilerinin Hayallerini Süslüyor: Vitra Tasarım Müzesi

Sanat Öğrencilerinin Hayallerini Süslüyor: Vitra Tasarım Müzesi

Almanya’da yer alan Vitra Tasarım Müzesi, dünyanın önde gelen tasarım müzeleri arasında yer alıyor. Vitra Tasarım Müzesi, tasarımın, geçmişin ve günümüzün araştırma ve gösterimine kendini adamış ve tasarımın mimarlıkla, sanatla ve günlük kültürle olan ilişkisini inceliyor.

Yüzü Geleceğe Dönük Bir Sanat Kampüsü

Mimar Frank Gehry’nin imzasını taşıyan ana müze binasında, yılda iki büyük geçici sergi sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Daha küçük çaplı sergiler ise komşu sergi alanı olan Vitra Tasarım Müzesi’nde sergileniyor. Genellikle oldukça ünlü ve çağdaş sanatçıların imzalarının olduğu sergilemelere ev sahipliği yapan müzenin pek çok sergisi, geleceğin teknolojileri, sürdürülebilirlik, sosyal farkındalık gibi son derece çağdaş temalardan oluşuyor. Bunların dışında da Vitra Tasarım Müzesi’nde kahramanlık veya tarihsel temalara sahip sergilerle de karşılaşmak mümkün.

Vitra Tasarım Müzesi yalnızca tasarım tarihinin önemli objelerine sahip olmasıyla veya çağdaş sergileriyle değil, tasarım tarihinin birkaç önemli figürünün (Charles ve Ray Eames, George Nelson, Verner Panton ve Alexander Girard gibi) mülklerini de koleksiyonunda bulunduruyor. Müzenin kütüphanesi ve belge arşivi de, istek yapan tüm araştırmacılara açık bir şekilde hizmet veriyor. Vitra Kampüsü’nde, çeşitli etkinlikler, rehberli turlar ve atölyeler de sanatseverler için planlanıyor.

Küçük Sergilerden Uluslararası Şöhrete Giden Yol

Vitra Design Museum, 1989 yılında Vitra Şirketi ve sahibi Rolf Fehlbaum tarafından kuruldu. Müzenin ana ve büyük sergilerinin gerçekleştirildiği binası, Kaliforniyalı mimar Frank Gehry tarafından tasarlandı. Başlangıçta özel bir kolektör müzesi olarak tasarlanan müze, bu dönemlerde Erich Dieckmann veya Ron Arad gibi sanatçıların imzalarını taşıyan daha küçük çaplı sergiler gerçekleştiriyordu.

1990’larda ise müzenin ilk uluslararası çapta olan ve büyük beğeni toplayan Charles ve Ray Eames, Frank Lloyd Wright ve Luis Barragán hakkındaki retrospektifler gerçekleştirildi. Müzenin ünü yayıldıkça Vitra Design Museum, koleksiyonunu sürekli olarak genişletti ve bağımsız bir yayın evi kurdu. 2011 yılında müze, ikinci bir sergi mekanı olan ve günümüzde daha ufak çaplı sergilerin gerçekleştiği Vitra Tasarım Müzesi Galerisi’ni açtı.

Ziyaret İçin İpuçları

vitra design museum ile ilgili görsel sonucu

Almanya’nın Weil am Rhein şehrinde yer alan Vitra Design Museum’da, Vitra Schaudepot ve Vitra Tasarım Müzesi Galerisi’ndeki sergiler bağımsız olarak veya rehberli turlarla gezilebiliyor. Ayrıca Vitra Tasarım Müzesi, Vitra Kampüsü’nde mimari meraklıları için özel rehberli turlar da düzenliyor. Müze pazar günleri ve tüm resmi tatillerde, saat 10:00 ve 18:00 arası ziyaretçilerini ağırlıyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR