Sanat Eserinden Farksız: Dünyaca Ünlü Modacı Karl Lagerfeld’in Evi

Sanat Eserinden Farksız: Dünyaca Ünlü Modacı Karl Lagerfeld'in Evi

Ünlülerin evleri her zaman merak edilmiştir. Özellikle de bu kişi moda dünyasından bir isimse… Moda camiasının aykırı tasarımcılarından Karl Lagerfeld, sadece tasarımlarıyla değil, ev seçimleriyle de bu merakı canlı tutan biri. New York, Paris, Monaco gibi birçok gözde şehirde evi olan Lagerfeld’in bir zamanlar yaşadığı bu ev ise hepsinden çok daha fazla biliniyor ve merak ediliyor. Modacı burayı 1998’de satmış olsa da, hala Karl Lagerfeld’in evi olarak bilinen villa, kendisi için de ayrı bir yere sahip.

Karl Lagerfeld's former Hamburg villa which is currently on the market for 10 million euros

Anılarla dolu bir yuva

Karl Lagerfeld’in evi, Hamburg’un Blankenese bölgesinde yer alan ve harika Elbe Nehri manzaraları sunan iki katlı bir villa. Eski hayat arkadaşı Jacques de Bascher ile bu evde tam 18 yıl geçiren Lagerfeld, onun anısına villaya “Jako” ismini vermiş. Birçok moda çekiminde de bu evi kullanan Lagerfeld, röportajlarında burada kalırken manzaraya bakmaktan çalışmaya vakit bulamadığını söylese de, evin kendisine büyük bir huzur verdiğini de eklemekten geri kalmıyor. Lagerfeld, “Bir Alman Evi” isimli kitabında da sıkça evine atıfta bulunuyor.

Klasik ve yeninin birleşimi

Yaklaşık 12 bin metrekarelik bir alana kurulu olan Karl Lagerfeld’in evi, 1920’de inşa edilmiş. Villa, genel hatlarını klasik mimariden alıyor. Bunun en belirgin örneği ise Antik Roma mimarisinin başlıca özelliklerinden olan geniş sütunlar. Evin iç dizaynıyla Lagerfeld ilgilenmiş ve sanat direktörü arkadaşlarından destek almış.

Tavanları yaklaşık 6 metre yüksekliğinde olan bu evin girişinde ziyaretçileri geniş bir avlu karşılıyor. Her birinin kendi içinde banyosu bulunan üç yatak odası bu evin konuksever atmosferine uyum sağlıyor. Evin bir odası da Lagerfeld’den beklendiği üzere geniş bir kütüphaneye ayrılmış. Tahmin edilebileceği üzere evde bir de giyinme odası bulunuyor.

Salonda Çin etkileri

Karl Lagerfeld’in evi, dizayn anlamında birçok trendden etkilenmiş durumda. Bunun en büyük örneği ise evin salonundaki Çin tasarımı etkileri. Dinamik ve eklektik mobilyalarla döşenen salonda simetri ilk göze çarpan ayrıntı oluyor. Karl Lagerfeld’den sonraki sahiplerinin bile bu düzeni değiştirmemiş olması modacının dekorasyon konusundaki zevkinin çok açık bir ispatı.

Karl Lagerfeld’in evi: Huzura açılan kapı

Harika bir nehir manzarasına sahip bu evin içinde vakit geçirmek bile yeteri kadar huzur vericiyken evin ormanı andıran bahçesi ise görenleri büyülüyor. Oturma odasından açılan bir kapıyla ulaşılabilen bu bahçede gül ve mürver ağaçları bulunuyor. Bahçeyi tamamlayan en güzel detaylardan biri ise ayna efektli çeşme. Bu özel ev, şimdilerde yeni sahiplerini arasa da, daha uzun yıllar Karl Lagerfeld’in evi olarak anılacağı bir gerçek.

Etiketler: , ,

BENZER YAZILAR