Üç Maymun Filmi Nerede Çekildi?

Üç Maymun Filmi Nerede Çekildi?

Yönetmenliğini usta isim Nuri Bilge Ceylan’ın üstlendiği Üç Maymun, Türkiye – Fransa – İtalya ortak yapımı bir filmdir. Ceylan’ın kaleminden çıkan filmde aynı zamanda birçok ünlü isim de yer alır. Yayınlandığı yıldan bu yana epey sevilen ve beraberinde pek çok ödülü de almaya hak kazanan yapım, bu açıdan Türkiye’nin önemli filmleri arasına girmeyi de başarmıştır. Nuri Bilge Ceylan’ın ustalık filmleri arasında değerlendirilen yapımın konusu da aslında bir hayli ilginçtir.

Aile içerisinde oynanan üç maymun

Küçük zaafların büyük yalanları doğurmasını işleyen Üç Maymun, bunun beraberinde bu yalanların parçaladığı bir aileyi temel alır. Yaşananlara rağmen bir arada kalmaya çalışan aile, parçalanmanın eşiğine gelmiştir. Nitekim buna rağmen karakterler, filmde gerçekleri konuşmaktan kaçınır ve yalanların üstünü örtmeye çalışır. Gündelik hayat içerisinde de karşımıza çıkan bu durum, Nuri Bilge Ceylan tarafından film boyunca çarpıcı bir şekilde işlenmektedir. En nihayetinde film, üç maymunu oynamanın yaşanan durumları ortadan kaldırıp kaldırmayacağına odaklanır ve bunu merkeze alarak hikâye anlatımı gerçekleştirir.

Üç Maymun filminde bulunan usta oyuncular

Sadece yönetmenliğini Nuri Bilge Ceylan’ın yapmasından dolayı öne çıkmakla kalmayan Üç Maymun, sahip olduğu usta isimler çerçevesinde de ön plandadır. Yavuz Bingöl, Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar ve Ercan Kesal’ın rol aldığı filmde iyi oyunculuğun tadına varılıyor. Dram türünde şekillenerek izleyicinin damağında bambaşka bir tat bırakmayı başaran film, pek çok yerden ödülle dönmüştür. 61. Cannes Film Festivali içerisinde Altın Palmiye için yarışan yapım, Nuri Bilge Ceylan’a en iyi yönetmen ödülünü getirmiştir. Buna ek olarak Türkiye’nin Oscar adayı olan Üç Maymun, yabancı dilde en iyi film kategorisi altında Oscar’a gönderilmiştir. Şu ana kadar son 9 film arasına alınan tek Türk film unvanı da bu yapıma aittir.

Üç Maymun filmi nerede çekildi

Şimdiye kadar birçok filmin çekimi için seçilen İstanbul, Üç Maymun filminin de çekildiği şehir olarak bilinir. İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Yedikule semtinde çekilen film, 2007 yazı ve sonbaharında hazırlanmıştır. Tarihi ögeleriyle öne çıkan İstanbul, Fatih söz konusu semtinin adını da yine burada bulunan Yedikule surlarından alır. İstanbul’un eski havasını koruyan ve bu konuda insanları kendisine çeken Yedikule, şehirde başka bir tat arayanları da kendisine çeker.17,445 kişilik bir nüfusa sahip olan bölge, köklü bir tarihe sahiptir. Geçmişten bu yana surlarıyla öne çıkan bölgedeki bu surlar, Osmanlı egemenliğinde zindan olarak kullanılmıştır. Surların görünümü ise günümüzde de korunmaktadır.

Etiketler: , , , , ,

BENZER YAZILAR