Ahşabın En Güzel Hali: Twisted House

Ahşabın En Güzel Hali: Twisted House

Amerika Birleşik Devletleri’nin Indianapolis şehrindeki Indianapolis Art Center’da yer alan ve fizik kurallarına karşı koyan Twisted House yani kıvrımlı ev, Amerikalı heykeltıraş John McNaughton tarafından 2005 yılında yapılmış. Bu evin yapımında sedir ağacı kullanılmış, alışık olunan evlerin aksine bu evin çatısı yukarı doğru uzanmak yerine, aşağı doğru iniyor ve ormanın zeminini delecek gibi duruyor.

Ön yüzünde beş adet, yanlarında ise birer adet kare şeklinde penceresi ve sağ tarafında orantısız, çarpık bir kapı bulunuyor. Bu kapıdan içeriye adımınızı attığınızda bu küçük pencerelerden ormanı izleyebilirsiniz ve her penceresinden ormanın farklı bir tonunu seyredebilirsiniz.

Çiçeklerin Bile Ahşaptan Olduğu Ev

Pencerelerin pervazları, ahşaptan yapılmış sahte beyaz çiçeklerin yine ahşap saksılara konmasıyla süslenerek ormanın ruhuna uyumlu hale getirilmiş. Twisted House, zemine yerleştirilen büyüklü küçüklü doğal taşların ve ormandaki toprağının üzerine inşa edilmiş. Evin cephesi ise aynı şekilde küçük kare parçalardan oluşan ahşaplardan yapılmış.

Evin etrafına dikilmiş renkli çiçekler ile evin içine etrafta bulunan ağaçların arasından süzülen güneş ışığıyla Twisted House’un heykeltıraşı, bir konutun hayal gücüne nasıl dokunduğunu gösteriyor.

Twisted House sanki bir konut ile hayal arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor. Ev yapılırken kullanılan teknik ise heykeltıraşının usta olduğu ağaç işçiliği, geleneksel yapının dışına çıkarak Twisted House’un çatısı baş aşağı olana kadar kıvrılmış. Kemer şeklindeki yapısı, toprağı yavaşça daha derine itecek gibi duran çatısı, küçük ve sevimli pencereleri ile bu evin birçok ziyaretçisi oluyor.

Bu ev, sanat ve doğayı buluştururken John McNaughton’un benimsediği teknik sonucu tamamen ahşaptan oluşan dokusuyla ormanın renkleri arasında farklı bir renk olarak ortaya çıkıyor. Twisted House, küçük olsa da ferah ortamı ile sıra dışı bir mimarinin ürünü. Kışın ise kar yağdığında ve ağaçlar biraz yeşilliğini kaybettiğinde ahşap renginin kahverengisi ile kışın beyaz ve gri rengi sayesinde bambaşka bir görüntü ortaya çıkıyor.

Kemer şeklindeki yapısıyla modern zaman mimarisinin ürünlerinden biri olan Twisted House sanki sürrealizm akımından etkilenmiş, hikaye kitaplarından çıkmış gibi. Indianapolis Art Center’daki bu şaşırtıcı görünümlü evin tasarımı üzerinde ince bir şekilde düşünülmüş ve görüntüsüyle de bunu gösteren bir ev. Heykeltıraşının, evi inşa ederken hedeflediği amaca yani ahşabın bizimle iletişim kurmasına da hizmet etmiş oluyor. Böylece her şeyi ile ahşaptan yapılan bu ev, modern mimarinin en farklı örnekleri arasında yerini almış oluyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR