Turyap 31. Yılını Kutladı

Turyap 31. Yılını Kutladı
29 Ekim’e denk gelen kutlamanın açılış konuşmasında Yönetim Kurulu Başkanı Azmi Sarıbay, Cumhuriyet’in iş dünyasında emlakçılığın aydınlık yüzünü temsil ettiklerini belirtti.
O güne değin oluşan olumsuz imajı yıkmanın hiç de kolay olmadığını vurgulayan Sarıbay, “önceliği eğitime vererek tıpkı bir okul gibi ders programı oluşturduk, derslere katılmayanı aramıza almadık” diyerek, mesleğin bugün geldiği noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  
Ülke genelinde 350’ye yakın ofisiyle, 31 yıldır gayrimenkul alışverişine aracılık yaratan Turyap, Cumhuriyet tarihinin sanayi ve endüstri hamleleriyle gelişen ekonomisine kendi iş kolunda önemli katkılarda bulundu. İlk AVM’lerin, ilk markalı konut projelerinin, turizm (oteller), sağlık (hastaneler), bankacılık (şubeleşme-atm), eğitim&öğrenim (okullar, dersaneler, kurslar), eğlence (sinema, tiyatro) ve spor gibi yatırımların ilk aşamasında aktif rol aldı.
 
Türk emlakçılığının yasası 30 yıldır çıkarılamadı 
Azmi Sarıbay; geçmişte Türkiye’de emlakçıya (büyük ölçüde haklı nedenlerle) iyi gözle bakılmadığını hatırlatarak,“Hiçbir eğitim ya da donanım koşuluna bağlanmamış olan emlakçılık, meslek sayılmayan, herkesin yapabileceği düzeysiz bir uğraş görünümündeydi. Oysa çoğu batılı ülkede, emlağın ancak emlakçı aracılığıyla alınıp satılabilmesi koşulu vardır. Emlakçılık yapabilmek, merkezi otoritenin ya da onun yetkilendirdiği kamusal otoritelerin iznini, lisansını almakla mümkündür. Bunun temel gerekçesi, o ülkelerde emlakçılığın uzmanlık gerektiren kurum kimliğine verilen önem ve o kurumlara ilişkin kamuoyunda oluşmuş ortak güven duygusudur” dedi.
Günümüzde, emlakçı olmak isteyenlerin sayısında da, bu mesleğe yönelen insanların profilinde de büyük değişiklikler olduğunu aktaran Sarıbay, emlakçılık mesleğini çağdaş yöntemlerle sürdüren, dürüst kimliğiyle kamuoyunun güvenini kazanmış Turyap ofislerinin bankacılık, muhasebecilik, mühendislik gibi çeşitli mesleklerden gelen eğitimli, bilgili ve güvenilir kişiler tarafından işletildiğini söyledi. Sarıbay sözlerini şöyle sürdürdü: “Emlakçıların, sosyal bilimlere ve ticarete ilgili, başkalarını etkileyebilme gücü yüksek ve sosyal ilişkilerde başarılı kimseler olmaları gerekir. Gayrimenkul sektörü global ticari çizgide hızla ilerlerken, emlakçılar da  mortgage, bilirkişilik, ekspertiz, gayrimenkul sigortası ve yatırım danışmanlığı gibi konularda uzmanlaşmak zorunda.” 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ, TÜPRAŞ, İmar Bankası, Emlak Bankası, Türk Ticaret Bankası, Oyakbank ve HSBC gibi pek çok banka ile çeşitli özel kuruluşların taşınmazlarını müzayede yöntemiyle satışa sunan Turyap, TMSF’nin alacaklarını tahsil amacıyla, amme borcundan dolayı hacizli bulunan ve 6183 sayılı kanuna göre satılacak gayrimenkullerin açık artırma suretiyle satışını gerçekleştirdi.
Kurulduğu dönemde Borsa Uzmanlığı, Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Barmenlik, Krupiyerlik, Garsonluk, Aşçılık, Yabancı Dil, Yabancılara Türkçe ve Astroloji gibi çeşitli eğitimler düzenledi. Emlak Gazetesi adıyla sektörün ilk seri ilan gazetesini yayınladı.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi, Uluslararası Emlak Yatırımcıları Danışmanları ve Acentaları Birliği (FOBDAC) gibi mesleki örgütlerin içinde yer adı; LehmanBrothers’a (Varlık Yönetim Şirketi LCD) danışmanlık yaptı.
 
Londra’dan ödül 
Turyap, Ankara Golfkent ile geçen hafta Londra’da düzenlenen International PropertyAwards’ta‘‘En İyi Golf Geliştirme Projesi’’ ödülü aldı. Başkentte fark yaratan projeyi geliştiren Turyap, daha önce de Sign of the City Premium Proje, Euromoney, Capital Finance International, European Business Awards gibi kuruluşlardan ödüller kazanmıştı.
2008 yılında, Turyap Yapı, Turyap Eğitim, Turyap Sigorta, Turyap Tapu adlı grup şirketlerini holding çatısı altında toplayan TuryapHoldingsektöre yön veren en önemli kuruluş olarak varlığını sürdürmektedir.
 
 
 


Etiketler: , , ,

Emlak Rotası

Emlak Rotası

Emlak Rotası, gayrimenkul yatırımcısının ufkunu açacak analiz ve değerlendirmelerle sektörün nabzını sizler için tutuyor.
Emlak Rotası
BENZER YAZILAR