Türkiye’den 10 Göz Kamaştırıcı Müstakil Ev Örneği

müstakil ev

Büyük şehirlerdeki yaşam her geçen gün biraz daha yoğunlaşırken artık kentin ve iş hayatının stresinden, kalabalığından ve telaşından kaçmak isteyen herkesin aklında mutlaka tenha bir sahil kasabasında ya da doğayla iç içe kırsal bir alanda müstakil bir ev sahibi olduğu huzur dolu bir emeklilik hayali var. Kimileri bu hayali için emekliliği beklemiyor ve hafta sonlarını ve tatil günlerini geçirebileceği ve şehre gidip gelmesi de çok zor olmayan konumlarda evler satın alıyor ya da yaptırıyor. Daha şanslı olanlarsa, şehrin içinde huzuru bulabildiği müstakil konut projelerinde yaşama olanağına sahip oluyor. Kısacası huzur arayan herkesin kafasında öyle ya da böyle bir müstakil ev projesi var. Müstakil evler tabii ki oldukça lüks iki ya da üç katlı villa projeleri olarak da karşımıza çıkıyor, şirin ve tek odalı bungalovlar olarak da… Farklı tarz, iklim, amaç ve bütçeye göre pek çok farklı müstakil ev modeli var. Bu yazımızda da ilham alabileceğiniz Türkiye’den farklı ve en güzel müstakil ev örneklerini derledik.

Bodrum’da eşsiz bir taş ev

Engel & Völkers Bodrum – Engel & Voelkers Bodrum: modern tarz Evler

Yaz tatillerinde hem modern ve eşsiz bir merkez, hem de huzur dolu bir doğa arayanların vazgeçilmezi olan Bodrum, Türkiye’nin kıyılarındaki pek çok tatil yöresi gibi taş evleriyle de bilinir. Doğal taş ev geleneğinin modernleşerek devam ettirildiği Bodrum’dan göz kamaştırıcı çağdaşlıkta bu ev örneği her göreni kendine hayran bırakıyor.

Pırıl pırıl bir ahşap ev dizaynı

 

Kuloğlu Orman Ürünleri – AHSB - AHŞAP EV MODEL B: modern tarz Evler

Özellikle kendi arazisine müstakil bir ev yaptırmak isteyenler için doğal malzeme seçeneklerinden biri de ahşap. Betonarme evlere göre pek çok avantajının yanı sıra estetik olarak da göz kamaştıran ahşap evler farklı boyutlarda ve farklı kalitelerdeki ahşap malzemelerle inşa edilebiliyor. Bu ev ise pırıl pırıl ve gösterişli bir ahşap ev örneği olarak öne çıkıyor.

Görkemli ve çizgi ötesi bir villa

Bahadır Kul Architects – BK House: modern tarz Evler

Ülkemizdeki mimari anlayışının son yıllarda giderek daha da geliştiğinin kanıtlarından biri olan bu sıra dışı tasarımlı şık ve çağdaş villa ise Kayseri’de yer alıyor.

Köy evi deyip geçmeyin

gulercan mimarlik ltd sti – gümüşlük taş evler: kırsal tarz tarz Evler

Şehir yaşamından kaçışlar çoğaldıkça eski köy evlerinin satın alınıp restore edilerek modern yaşama uygun hale getirilmesi de oldukça yaygınlaştı. Özellikle geleneksel taş işçiliği ile inşa edilmiş olan şahane köy evleri restore edildikten sonra çağdaş bir estetik harikasına dönüşüyor ve hepimizin hayallerini süsleyecek kadar kullanışlı ve güzel hale gelebiliyor.

Alaçatı’da rüya gibi bir konak

Tasarımca Desıgn Offıce – ALAÇATI VİLLA: tarz Oteller

Beyazın mavi ve yeşilin doğal ve ferahlatıcı dokusuyla iç içe geçen zarif ve asil duruşu ve ayrıntılı mimari tasarımıyla rüya gibi bir estetik oluşturan bu villa, eski zaman konaklarını anımsatan sade bir gösterişe sahip. Kim böyle bir yerde yaşamak istemez ki?

Toprak tonlarının karizması

Mimkare İçmimarlık Ltd. Şti. – E. BUYUKKOKDERE SAHILEVLERI EV: tarz Teras

Evlerin dış cepheleri söz konusu olduğunda renk ve kaplama seçenekleri oldukça fazla tabii. Ancak genelde açık renkler, beyazımsı ve nötr tonlar tercih ediliyor. Bu toprak rengi evde ise bu kuralın dışına çıkılarak koyu renklerin karizmatik etkisi ortaya konulmuş.

Eşsiz bir manzara, cennet gibi bir bahçe

Tasarımca Desıgn Offıce – URLA VİLLA: tarz Oteller

İzmir’in yükselen değerlerinden olan Urla hem konumu hem doğal güzelliğiyle son yılların dikkat çeken yerleşim yerlerinden biri. Müstakil evlerin en önemli özelliklerinin başında manzara ve bahçe geldiğini varsayarsak, Urla’da yer alan bu ev için kusursuz demek yanlış olmaz değil mi?

Huzur dolu bungalovlar

SAKLI GÖL EVLERİ – Saklı Göl Evleri: modern tarz Evler

Özellikle hafta sonu tatilleri ya da kafa dinlemek için kaçış kulübeleri söz konusu olduğunda çok daha bütçe dostu ve pratik alternatifler de var tabii. Son üç örneğimizi de hem çok daha doğa dostu hem de çok daha ekonomik ev modellerinden verelim dedik. Bunlardan ilki tabii ki kolaylıkla inşa edilebilen ve yazlık yerlerde harika bir huzur kaynağı olan tek katlı, çoğu zaman tek odalı ahşap bungalovlar!

Tarihi bir yöntem: Kerpiç

Simurg Evleri Pansiyon – Simurg Evleri: modern tarz Evler

En eski yapı malzemelerinden biri olan kerpiç, ev yapımında son derece kullanışlı ve pratik olmasıyla öne çıkıyor. Eski köy evlerinde sık sık rastladığımız kerpiç evler topraktan üretildiği için hem ekolojik, hem oldukça düşük maliyetli, hem de nostaljik ve geleneksel dokusuyla samimi ve natürel bir doku arayanlar için harika seçenekler!

Samandan ev olur mu?!

Eco House Turkey Saman - Kerpic Ev – Saman - Kerpic Ev: modern tarz Evler

Biliyorsunuz son yıllarda kırsal alanlara göç kadar ekolojik ve doğaya zararı bulunmayan inşaat teknikleri tartışmaları da oldukça yaygınlaştı. İşte saman evler de çevreye verdiğimiz zararı minimuma indirirken neredeyse bedavaya mal olan ekolojik ve pratik ev modellerinden.

Daha fazla fotoğraf ve seçenek için: homify.com.tr

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Homify

Homify

İlhamdan planlamaya kadar, mekânınızı gerçek bir eve dönüştürmek için gereken pek çok şey Homify'da!
Homify
BENZER YAZILAR