Türkiye’de konut alacak gurbetçiye mortgage imkanı

Hollanda merkezli Demir Halk Bank ve İngiltere merkezli aracı şirket Conti Financial Services ile anlaşma yapan Regnum’un evleri, 20 yıl vadeli kredi ile alınabilecek.


Kira öder gibi ev alma sistemi mortgage ile Türkiye’den önce yurtdışında yaşayan gurbetçiler tanışıyor. Türkiye’de Mart 2006’da yasalaşması beklenen mortgage sisteminin gecikmesi, gayrimenkul geliştirme şirketlerini konutlarını satmak için yurtdışındaki bankalarla işbirliği yapmaya yöneltti. Böylece yurtdışında yaşayan yabancılarla birlikte Türkler de Türkiye’deki konut projelerinden ev alabilmek için 20 yıl vadeli 200 bin euroya kadar kredi kullanabilecek. İlk uygulama Hollanda merkezli Demir Halk Bank ve İngiltere merkezli aracı şirket Conti Financial Services Ltd. ile anlaşma yapan Regnum şirketinin Türkiye’deki konutlarında gerçekleşecek. Türkiye’deki ekspertiz şirketlerinin hazırladığı rapora göre konutun yüzde 80’ine kadar geçerli olacak kredinin yıllık euro faizi yüzde 5.90 olacak.

Regnum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Öztürk, İstanbul’un yanı sıra güneyde inşa ettikleri konutlara en fazla ilginin İngiltere ve İrlanda vatandaşlarından geldiğini söyledi. Öztürk, “Türkiye’de mortgage başlayamadığı için onların konutları peşin parayla alması gerekiyordu. Yurtdışında 15-20 yıl süre ile kira öder gibi ev almaya alışan bu insanları kapıdan döndürmek istemediğimiz için böyle bir anlaşma yoluna gittik. Bu krediden Hollanda, Almanya, Belçika ve İngiltere’de yaşayan ve orada bir gelir elde ettiğini beyan eden gurbetçi Türkler de yararlanabilecek” dedi.


40 bin eurodan başlıyor

Elitkent, Bargylia ve Sky Residence konutlarında 40 bin eurodan 200 bin euroya kadar kredi kullandırılabildiğini anlatan Öztürk, bu imkânla krediye değer görülen konutların büyük bir kısmının fonlanabileceğini söyledi.

Türkiye’de mortgage yasasının çıkmasından çok, uygulanabilir olmasının önemli olduğuna da işaret eden Öztürk, “İçinde vergi avantajı olmayan, uygun bir faiz seviyesini içermeyen mortgage sistemi beklenen etkiyi göstermeyeceği gibi hayal kırıklığı yaratacaktır” dedi.

Regnum Türkiye, Öztürk Şirketler Grubu tarafından yönetilen bir dizi emlak şirketinden oluşuyor. Hem yerel hem de yabancı müşteriler için yüksek kalite standartlarında projeler geliştiriyor. Yerel yatırımcıları hedefleyen projeler, orta ve üst gelir düzeyinden müşterilere yönelik, kendi güvenlik sistemine sahip konut siteleri fikrine dayanıyor. Gayrimenkul geliştirme faaliyetlerine ilk defa İngiltere’de başlayan Regnum’un Londra’da iki, Bulgaristan’da ise devam eden beş projesi bulunuyor.


Kredi, şimdilik üç proje için geçerli

Regnum’un Elitkent, Bargylia ve Sky Residence projelerine mortgage kredisi verilecek. Elitkent İstanbul Esenkent’te, Sky Residence ise İstanbul Caddebostan’da bulunuyor. 722 daireden oluşan Elitkent’te daireler Eylül 2007’de teslim edilecek. 43 daire ve 23 kattan oluşan Sky Residence’de ise teslim tarihi Nisan 2007. Bodrum’daki Bargylia projesinin inşaatının yüzde 70’i tamamlandı. Toplam 196 konutun bulunduğu proje Mart 2007’de sahiplerine teslim edilecek.


&nbspEtiketler: , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR