Eserleriyle Adından Söz Ettiren Türk Mimarlar

mimar sinanın eserleri

Göz alıcı bir mimari ve başlı başına sanat eserleri olan heybetli yapılar, uzun yıllar sonra bile kendilerinden söz ettirmeyi sürdürür. Böyle yapıların ardında elbette onu gelecek nesillere taşıyacak kadar yetenekli ve ileri görüşlü mimarlar vardır. Peki, muhteşem yapılara imza atan, eserleriyle adlarından söz ettiren Türk mimarları merak ediyor musunuz?

1. Zamanın Ötesinde Başyapıtların Sahibi: Mimar Sinan

mimar sinan mihrimah sultan

Koca Mimar Sinan Ağa olarak da bilinen Mimar Sinan’ın adını sadece Türkiye’de değil neredeyse dünyada duymayan yoktur. 1489-1588 tarihlerinde Türkiye’de yaşamış olan I. Süleyman, II. Selim ve III. Murat dönemlerinde görev yapmıştır. Ustalık eserim dediği Selimiye Camii’nin (Edirne) yanı sıra, Süleymaniye Camii (İstanbul, Eminönü), Mihrimah Sultan Camii (İstanbul, Edirnekapı ve Üsküdar), Kılıç Ali Paşa Camii (İstanbul, Tophane), Yahya Efendi Türbesi (Beşiktaş) ve Barbaros Hayreddin Paşa Türbesi (Beşiktaş) dahil olmak üzere Türkiye çapında yüzlerce esere imza atmıştır.

2. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’ndan: Mimar Kemaleddin

mimar kemalettin
wikimedia.org

1870-1927 yıllarında yaşamış olan Mimar Kemaleddin, Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelen isimlerinden biridir ve yoğun bir tempoda çalışarak ardında onlarca eser bırakmıştır. Bu eserlerden bazıları Laleli’deki Tayyare Apartmanları (bugün Crowne Plaza Old City oteli), İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi kütüphanesi ve Filibe Gar Binası’dır.

3. Batı Esintilerini İstanbul’a Taşıyanlar: Balyan Kardeşler

Balyan Kardeşler
listelist.com

Ermeni asıllı Kayserili üç erkek kardeşten oluşan Balyanlar, 18. ve 19. yüzyıllarda Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan ve modern Türkiye’nin de en önemli eserlerinden sayılan yapıtlara imza atmışlardır. Garabet Balyan, Agop Balyan ve Sarkis Balyan’ın Batı ve Doğu mimarisinden etkiler taşıyan eserleri arasında Dolmabahçe Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi, Dolmabahçe Camii, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı, Ortaköy Camii, Beyazıt Kulesi, Kuleli Askeri Lisesi, Selimiye Kışlası, Küçüksu Kasrı ve Akaretler’deki sıra evler var.

4. Modern Türkiye Mimarisinin Temsilcilerinden: Vedat Tek

modern mimari
www.mimardernegi.com

1873-1942 yıllarında yaşamış olan Vedat Tek de Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın önde gelen isimlerinden. Sirkeci’deki muazzam Büyük Postane Mimar Vedat Tek’in eseridir. Diğer eserleri arasında Ankara’daki İkinci Meclis Binası, Ankara Palas, Haydarpaşa İskelesi, Moda İskelesi, Cemil Topuzlu Köşkü vardır. Kendi tasarladığı evini Nişantaşı’ndaki Valikonağı Caddesi’nde görebilirsiniz.

5. İstanbul’daki İskelelerinin Mimarı: Ali Talat Bey

ali talat beyin eserleri
interaktifsozluk.net

1869-1922 yılları arasında yaşamış olan Ali Talat Bey de Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’yla özdeşleştirilir. Mimar Kemaleddin ile yayımladığı mimari üzerine bir kitabı vardır. Mimarlığını yaptığı eserlerin başında Beşiktaş İskelesi, Kuzguncuk İskelesi ve yıkılan Üsküdar İskelesi gelir.

6. Modern Türkiye’nin Çalışkan Mimarı: Emre Arolat

emre arolatın eserleri

Emre Arolat, yaşayan önemli Türk mimarlarından. Yaptığı işlerle ses getiren Emre Arolat İstanbul Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi gibi üniversitelerde jüri üyesi olarak görev aldı. Ulusal ve uluslararası birçok ödül alan ve çeşitli yayınlarda makale ve deneme yayınları yayımlanan mimarın Dalaman Havalimanı, Kağıthane Tekfen Ofisleri, Lara Kervansaray Oteli gibi birçok projede ismini görebilirsiniz.

7. Yurt Dışında Başarılara İmza Atan: Murat Kader

murat kader

1994 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesini alan Murat Kader, dinamik ve ilerici mekanlara odaklanmayı tercih eden bir mimar. İki Design Group’un projelerinde önemli rol oynamıştır. Adana Sheraton gibi yerli projelerin yanı sıra Tanzanya’daki Safari City gibi uluslararası projelerde de Murat Kader’in imzası vardır.

Etiketler: , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et