Türk Halkının Ev Tercihi 120 Metrekarelik Evler

türklerin ev tercihi

Ankete katılan 10 bin 174 kişinin verdiği yanıtların % 50’si 120 metrekare ve 3 oda 1 salon tipindeki konutun ideal olduğu fikrinde birleşiyor. 120 metrekarelik 3+1 konutu tercih edenler stüdyo tipi evleri, hatta villa ve residence tipi konutları bile açık arayla geride bırakıyor. Hatta 120 metrekare büyüklüğünde ve fakat 2+1 tipindeki konutları ideal olarak görenlerin oranı bile yüzde 7.68 ile azınlıkta kalıyor. Sonuç itibariyle ankete katılan her iki kişiden biri, 120 metrekare büyüklüğünde ve 3+1 tipindeki eve sahip olmak istiyor.

Türk aile yapısı için ideal

türklerin ev tercihi

3 + 1 ev tipinin bu derece idealize edilmesinin altında yatan gerekçe Türk aile yapısının geçmişten bugüne taşınan alışkanlıklarına bağlanabilir. Pek çok Avrupa toplumunun aksine ülkemizde geniş aile formatında yaşayan hane sayısı günümüzde hala nüfusun büyük bir bölümüne tekabül ediyor. Anne – baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aileye ek olarak genellikle anneanne, babaanne ve dedeler de haneye dahil oluyor. Söz konusu aile yapısına bağlı olarak da konuttaki oda ihtiyacı artıyor. Böylece 2+1 şeklinde tabir edilen evlere talep düşük kalıyor.

Ülkemizde kendini gösteren bu yaygın tercihin bir başka gerekçesi de toplumsal algı ve psikolojiye dayandırılabilir. Genellikle üç oda bir salon sözünün deyimsel bir anlam kazanmış, insanların ev seçerken algılarına işlenmiş olması 2+1 tercihinin düşük kalmasına neden olabiliyor.

Büyük mekanlar seviliyor

türklerin ev tercihi

Yapılan söz konusu ankete yanıt verenler arasında en az tercih edilen konut tipinin ise 1+1 daireler, öteki adıyla stüdyo daireler olduğu görülüyor. Modern yaşamla beraber değişen tercihler, özgürleşen bireyler, farklılaşan çalışma şartları ve aynı zamanda kentsel gerekliliklere bağlı olarak artan yalnız yaşama eğilimine rağmen stüdyo konutlara tercih son derece düşük kalıyor. Bu durumun emlak piyasası ve konut üreticileri tarafından doğru bir biçimde okunması gerekiyor. Zira yakın zamana kadar sadece stüdyolardan oluşan bloklar yapılmaya başlanmıştı. Gelen talebin beklentilerin altında kalması sektörde sıkıntılara yol açabilir. Stüdyo daireyi tercih eden kitlenin rakamsal düşüklüğü, bu konut tipinde doygunluk yaşandığına işaret ediyor olabilir.

Sizin de tercihiniz toplumsal çoğunluğa uygun olarak üç oda bir salona sahip 120 metrekare ev olabilir, ya da azınlığın bir parçası olarak stüdyo daireleri tercih edebilirsiniz. Seçiminiz hangi konut tipinden yana olursa olsun Türkiye’nin en büyük emlak portalı https://www.milliyetemlak.com üzerinden en güncel ilanları inceleyerek hayalinizdeki eve kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ali Çulha

Ali Çulha

Bir evde bitki köşesi varsa o ev "yuva"dır.
Ali Çulha
BENZER YAZILAR