Türk halkının ev tercihi 120 metrekarelik 3+1 daire

Türk halkının ev tercihi 120 metrekarelik 3+1 daire

‘Sizce ideal bir ev nasıl olmalı’ sorusuna yanıt verenlerin yarısı, ‘120 metrekarelik 3+1 tipinde daire’ istediğini söyledi. Ankete katılanların yüzde 21.58’i tercihini dubleks villa olarak belirtirken, tripleks villa isteyenlerin oranı yüzde 8.80’de kaldı


&nbsp


Emlak yayıncılığında yeniliklerin öncüsü Milliyet Emlak ile Türkiye’nin en büyük emlak portalı https://www.milliyetemlak.com‘nin birlikte düzenlediği emlak anketine katılan 10 bin 174 kişi, Türk insanının nasıl bir konut istediğini ortaya koydu.


Emlak sektöründeki eğilimleri ölçmek amacıyla hazırlanan anketin bu haftaki sorusu, “Sizce ideal bir ev nasıl olmalı” şeklindeydi. Milliyet Emlak’ta yayımlanan soruyu, 26 Ağustos’tan itibaren internetteki https://www.milliyetemlak.com adresine girerek yanıtlayan 10 bin 174 kişi hayallerindeki konut tipini işaretledi.“Sizce ideal bir ev nasıl olmalı” konulu ankete yanıt verenlerin sayısı ve oranları şöyle:

1 oda bir salon, (stüdyo)468 kişi (% 4.59)
120 metrekare, 3 oda 1 salon5126 kişi (% 50.38)
120 metrekare, 2 oda 1 salon782 kişi (% 7.68)
Dubleks villa2190 kişi (% 21.58)
Tripleks villa896 kişi (% 8.80)
Gökdelende residence712 kişi (% 6.99)‘120 metrekare, 3+1 olsun’Ankete yanıt verenlerin yüzde 50.38’i, 120 metrekare büyüklüğünde ve 3 oda 1 salon tipindeki konutun ideal olduğu fikrinde birleşti. 120 metrekarelik 3+1 konutu tercih edenler stüdyo tipi evleri, hatta villa ve residence tipi konutları bile açık arayla geride bıraktı. Hatta 120 metrekarelik 2+1 konutu tercih edenler bile azınlıkta kaldı. Bu sonuca göre, her iki kişiden biri, 120 metrekarelik 3+1 tipindeki eve sahip olmak istiyor. Konut üreticilerinin bu veriyi dikkate alarak konut üretmelerinde fayda var.


&nbsp


‘Villa olursa, dubleks olsun’


Ankete yanıt verenler arasında ikinci büyük çoğunluk ideal konut olarak ‘dubleks villa’yı seçti. Dubleks villayı ideal konut olarak görenlerin oranı yüzde 21.58 oldu. Her beş kişiden biri dubleks villada oturma isteğini ortaya koydu. Villayı ideal konut olarak görenlerin oranının genel toplamda daire seçeneklerinin gerisinde kalması, kişilerin genellikle şehir dışında olan villalara pek sıcak bakmadığı şeklinde yorumlanabilir.


&nbsp


‘Tripleks villa isteyen az’


Villa yaşamını tercih edenler arasında ise tripleks tipindeki konutu tercih edenlerin oranı oldukça düşük çıktı. Tripleks villayı ideal olarak tanımlayanların oranı yüzde 8.80’de kaldı. 1990’lı yıllarda bir moda halinde yaygınlaşan tripleks evlerin temizlik, bakım ve ısıtma gibi harcamaları artırması nedeniyle villa alıcıları tercihlerini dublekse yönelttiler. Ancak geniş ev özlemi içinde olanların oranının da yaklaşık olarak 10’da 1 olduğu saptandı.


&nbsp


‘Odaları büyük olsun diyenler’


120 metrekare büyüklüğünde ve 2+1 tipindeki konutları ideal olarak görenlerin oranı yüzde 7.68’de kaldı. Büyüklüğü 120 olmasına karşın, 2+1 tipindeki dairelerin daha az tercih edilmesi ise Türk aile yapısının alışkanlıklarına bağlanabilir. Anne-baba ve çocukların yanısıra aile büyüklerinin de dahil olduğu Türk aile geleneği daha fazla oda gereksinimi doğurduğundan, 2+1 odalı evlere talep düşük kalıyor. Genellikle üç oda bir salon sözünün deyimsel bir anlam kazanmış olması da 2+1 tercihinin düşük kalmasına neden oluyor.


&nbsp


‘Gökdelen isteyenler azınlıkta’


Yüksek yapılarda yer alan ve otel konforu sağlayan evlere ilginin de yüzde 6.99’da kaldığı görüldü. Residence tipi konutlarda satış fiyatlarının son derece yüksek olması nedeniyle bu tercihin düşük kaldığı düşünülebilir. Yüksek yapıda ve residence tipi yaşamın kamuoyunda yeterince tanınmamış olması da tercihin düşük kalmasında etkili olmuş olabilir.


&nbsp


‘Küçük mekandan hoşlanmıyoruz’


Ankete yanıt verenler arasında en az tercih edilen konut tipinin ise 1+1 daireler, öteki adıyla stüdyolar olduğu ortaya çıktı. Stüdyoyu ideal konut olarak işaretleyenlerin oranı yüzde 4.59’da kaldı. Son yıllarda artan yalnız yaşama eğilimine karşın stüdyo konutlara tercihin düşük olmasını, konut üreticilerinin çok iyi değerlendirmesinde fayda var. Çünkü yakın zamana kadar sadece stüdyolardan oluşan bloklar yapılmaya başlanmıştı. Bu tercihin düşük kalması, stüdyo dairede doygunluk yaşandığına işaret edebilir.Etiketler:

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et