Metrelerce Yüksekte Bir Heykel: Toleration Statue

Metrelerce Yüksekte Bir Heykel: Toleration Statue

Amerika Filedelfiya’daki Fairmount Park’taki Wissahickon Deresi’ne yakın bir uçurum üzerine yerleşmiş olan Toleration Heykeli ya da orijinal adıyla Toleration Statue, parka gelen çoğu insan tarafından görülmez. Hatta durum öyle bir hal almış vaziyette ki çoğu insanın bu heykelden haberi bile yok. Büyüleyici heykelin bulunduğu konum düşünülürse insanların bu heykeli görmemeleri aslında doğal karşılanabilir. Uçurum üzerindeki bir kayaya yerleşmiş olan heykel, her ne kadar mükemmel bir görüntü oluştursa da ziyaretçilerin pek de kolay görebilecekleri bir noktada değildir.

Her zamanki gibi yanlış bilinen gerçekler

Çoğu insan, Toleration Heykeli’ni Pennsylvania’nın kurucusu William Penn olarak bilir. Fakat bu, ne yazık ki yanlış bilinen gerçekler arasında yer alır. Herman Kirn tarafından 1883 yılında oluşturulan heykel, aslında dini ve siyasi hoşgörüye bir övgü olarak doğmuştur. Ayrıca heykel, şehrin tanınmış bir vatandaşı olan parkın komiserlerinden John Welsh tarafından hediye edilmiştir. Kısa tarihi bu şekilde olan heykel, mükemmel görüntüsü ile parka adeta farklı bir hava katar. Ayrıca heykelin tarihi bu şekilde özetlense de her konuda olduğu gibi bu konuda da belli başlı bir efsane bulunur.

Efsaneye göre Toleration Heykeli, devrimci savaş yurdu askeri olan Mom Rinker’ın adı verilen, Mom Rinker Kayası’nın taş kümesi üzerinde bulunur. İçerisinde belli başlı bilgilerin bulunduğu varsayılan nokta, elbette şehir efsanesi olarak bilinen tarzda bilgilere dayanır. Bu bağlamda değerlendirildiğinde çok daha esrarengiz bir parçanın varlığından söz edilebilir. Nitekim bu tarz ögelerden hoşlananlar için dahi görülmesi gereken bir noktaya dönüşen heykel, aslında sadece sanat olarak değerlendirilmez. Sanatın yanı sıra tarihi özelliklere de sahip olan yapı, bu sayede birden fazla önem kazanmış sayılır.

Ziyaret etmeden önce bilmeniz gerekenler

Dere seviyesinden metrelerce yükseklikte bulunan heykelin yukarı bir bölgede olduğunu buraya gitmeden önce bilmeniz gerekir. Yüksek bir noktada konumlandırılan Toleration Heykeli, yine de ulaşıma uygun bir yer olarak karşılanır. Yamaç kenarına yerleştirilmiş olan heykele çıkıntılı kaya kenarlarından tırmanarak ulaşmak mümkündür. Ancak heykele yanaşırken varsa çocuğunuza ya da evcil hayvanınıza dikkat etmeniz gerekir.

Yeni yerler keşfetmek ve yeni tarihi noktalar görmek isteyen biriyseniz, Toleration Heykeli’ni mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasına dahil etmelisiniz. Eserin bulunduğu nokta her ne kadar zor ulaşılabilir gözükse de yamaca yanaştıktan sonra bütün güzellikler ayaklarınızın altına seriliyor. Üstelik ufak bir tırmanışın ardından mükemmel bir şeye ulaşmak, sizi çok daha tatmin edecektir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR