Bölge Raporu: Tire’de Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Bölge Raporu: Tire'de Güncel Gayrimenkul Fiyatları

Ege’nin incisi İzmir’in tarihi mimari yapıları ile ünlü ilçesi Tire’de güncel gayrimenkul gelişmeleri yakından takip ediliyor. Özellikle her dönem yatırım amaçlı gayrimenkul alıcılarına kar sağlayan Tire’de yükselen yeni konut projeleri, ilçeye değer katmaya devam ediyor.

Tire’de güncel gayrimenkul fiyatları ve amortisman süreleri

87 mahalleden oluşan ilçe, başta Hitit ve Frigya olmak üzere Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı’ya hizmet etmiş, tarihi dokuları ile iz bırakmış bir yer olma özelliğini koruyor. Geçen yıl Aralık ayında TOKİ tarafından ihalesi yapılan 529 konutluk Tire projesi ile birlikte Tire’de gayrimenkul çeşitliliğinin artması beklenirken, çok sayıda gayrimenkul firması tarafından hayata geçirilen konut ve yaşam alanı projeleriyle de Tire’nin çehresi değişim yaşıyor.

Son verilere göre Tire’de güncel gayrimenkul içerisinde satılık konutlarda metrekare fiyatları 1600 – 1.625 TL arasında değişiklik gösteriyor. Arsa fiyatlarına bakıldığında ise fiyatı belirleyen faktörlerin başında arsanın imara açık olup olmadığı ve konumu geliyor. 200 metrekare imarlı arsa fiyatları ortalama 70.000 – 155.000 TL arası değişirken, konut imarlı 10 bin metrekarelik arsa fiyatlarının ise bazı bölgelerde 5 milyon TL’ye alıcı bulduğu görülüyor.

Tire’deki gayrimenkullerde tavan ve taban satış fiyatları  

Tire’de güncel gayrimenkul tavan ve taban satış fiyatları incelendiğinde, bu fiyatlarda belirleyici rol üstlenen hususların konutun bulunduğu konum, binanın yaşı, konutta kullanılan malzemenin kalitesi ve iç dekoru ile ulaşım kolaylığı oluyor. Bu bilgilerden yola çıkıldığında Tire’de 1+1 satılık sıfır daire fiyatları 90.000 TL’den alıcı buluyor.

Bu daireler Tire genelinde ortalama 800 TL’ye kiralanıyor. 2+1 sıfır satılık daire fiyatlarının 170.000 TL’den başladığı ilçede, bina yaşı yükseldikçe fiyatta da düşüş yaşandığı, bazı bölgelerde bu fiyatların 100.000 TL’ye kadar düştüğü görülüyor. Diğer yandan  satılık müstakil konut  fiyatlarına bakıldığında ise fiyat aralığının 70.000 ile 275.000 arasında değiştiği görülüyor.

Lüks konutlar ilgi görüyor

Tire’de güncel gayrimenkul seçenekleri içerisinde lüks konutlar da ilgi görüyor. 90 ila 100 metrekare arası değişen bu dairelerin fiyatları konutun eşyalı ve lüks olmasıyla da doğru orantılı artıyor. 2+1 100 metrekare, ful eşyalı lüks sıfır konut fiyatlarının bazı bölgelerde 200.000 TL’ye kadar yükselirken, ikinci el konut fiyatlarının ise 100.000 TL ile 150.000 TL arasında değişiyor.

Aynı özelliklere sahip toplu ulaşım hatlarına yakın 3+1 dairelerin fiyatları ise 245.000 TL ile 375.000 TL arası değişiyor. 4+1 lüks sıfır daire fiyatlarının 350.000 TL’den alıcı bulduğu ilçede, Adnan Menderes, İpekçiler, Kurtuluş ve Hürriyet mahalleleri en fazla konut alım-satımının yapıldığı bölgeler olarak dikkat çekiyor. 

Tüm veriler milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara/verilere göre hazırlanmış ve verilmiştir.

Etiketler: , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR