Huzur Ve Gizem Bir Arada: Therme Vals

Huzur Ve Gizem Bir Arada: Therme Vals

İsviçre’nin Graubünden bölgesinde sıcak su kaynaklarının üzerine inşa edilmiş olan Therme Vals hem mimari özellikleri hem de mistik havasıyla görenleri büyülüyor. Spa ve otel olarak 1996 yılında hayata geçirilmiş bu yapı İsviçreli mimar Peter Zumthor tarafından tasarlanmış. Kendi tasarımlarını hayata geçirmeden önce tarihi yapılardaki restorasyon projeleri ile ilgilenen Zumthor, mimaride kullanılan malzemeler üzerine yoğunlaşmış ve malzeme bilgisiyle tasarımda fark yaratmış.

therme vals ile ilgili görsel sonucu

Yaptığı projelerde malzemelerin uyumlu ve çevreyle bir bütün olmasına dikkat ederek modernist bir tarzda kendini yansıtmış. Doğayla iç içe ve modern tarzdaki termal havuzlar projesi olan Therme Vals sayesinde Peter Zumthor, 1998 yılında Carlsberg Mimarlık Ödülü’nü almaya hak kazanmış. Mimari açıdan ödüle layık görülmüş bu eşsiz tasarım örneğinde, dağ ve orman manzarasıyla kendinizi bir tablonun içinde ya da film sahnesinde hissedebilirsiniz.

Işığın ve gölgenin muhteşem etkisi

Çevredeki taş ocaklarından çıkarılan ve yerel bir taş olan Valzer Kuvarzit’inden oluşturulan levhalara ve termal suyun uyumuna tasarım da eklenince Therme Vals’de ışığın ve gölgenin muhteşem etkisine şahit olabilirsiniz. “Dağ, taş ve su, taşın içindeki yapı, taş ile yapı, dağdan çıkan yapı, dağın içindeki yapı… bu söz öbeklerinin çağrışımları mimari olarak nasıl yorumlanır?” diyor ve Peter Zumthor bu sözlerden ilham alarak Therme Vals’ı tamamen doğal malzemelerle ve çoğunlukla doğal ışıkla aydınlatılan bir yapıda inşa ediyor.

therme vals ile ilgili görsel sonucu

Mağaralardan ve taş ocaklarından ilham alınarak oluşturulan bu modern yapı sakinliği, doğallığı ve muhteşem manzarasıyla çıkış noktasındaki düşünceyi koruyor. Suyun taşlar üzerindeki yansımaları ve gölge oyunları bu modern mimarinin her alanına gizemli bir hava katıyor. Bu incelikle oluşturulmuş detaylar ve bulunduğu çevrenin mükemmel görüntüsü ile Therme Vals’de sizi büyüleyici bir ortam bekliyor.

Dağlar arasında gizli bir köşe

Doğa dostu olarak tasarlanan bu yapının yarısı yerin altında olduğu ve çatısı tepeyle bir bütün olarak yeşillendirildiği için arkadan bakıldığında neredeyse hiç görülmüyor. Bu detay mağara oluşumunu desteklerken size doğayla iç içe, huzurun ön planda olduğu gizli bir köşe sunuyor.

Muhteşem mimarinin yer altında kalan kısmında ise özenle oluşturulmuş yollar sizi önceden belirlenmiş noktalara çıkarırken her yolda ayrı keşifler yapmanız sağlanıyor. Bu da gizemli ortamı daha büyüleyici kılıyor. Dolaşım yolları sayesinde Therme Vals’de geçirilen her gün bir kitabın yeni bölümü gibi mekanla ilgili yeni keşifler yapmanızı sağlıyor. Huzuru, gizemi ve doğallığı hem tasarımının detaylarıyla hem de dağlar arasındaki konumuyla içinde barındıran Therme Vals, spa ve otelden daha fazlası olduğunu 1996 yılından beri tarihe kanıtlıyor.

Etiketler: , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR