Dünyanın En İlginç Gezici Evi: The Neverwas Haul

Dünyanın En İlginç Gezici Evi: The Neverwas Haul

1986 yılında San Francisco’da teması özgürlük ve belirli ihtiyaçların paylaşım yoluyla temin edildiği bir organizasyon olarak ortaya çıkan “Burning Man” adındaki festival, her yıl birbirinden farklı tasarımlara ev sahipliği yapıyor. Bir bilim kurgu alt türü olan SteamPunk kavramının meraklıları tarafından 2006 yılında tasarlanan ev, o günden beri Amerika’nın her köşesini ziyaret ediyor.

The Neverwas Haul (Kaliforniya,ABD), ilk olarak Academy of Unnatural Sciences of Berkeley tarafından oluşturuluyor ve tasarlandığı günden bu yana yapının zamanla aşınan parçaları düzenli olarak yenilenmeye devam ediyor. Fonksiyonel tasarımıyla öne çıkan yapı, yaklaşık 8 metre uzunluk ve yüksekliğe, 3.6 metre genişliğe sahiptir. Ünlü İngiliz bilim kurgu yazarı H.G. Wells’in romanlarından esinlenerek uyarlanan Viktoryen tarzdaki gezici evin 75%’i dönüştürülmüş malzemeden oluşuyor.

The Neverwas Haul ile ilgili görsel sonucu

Bu karmaşık yapının arkasındaki esas isim ise Amerika Birleşik Devletleri’nin farklı bölgelerinden kurulan tema parklarının tasarımında 25 yılı aşkın süredir görev alan Shannon O’Hare. İnşası yaklaşık altı ayı bulan The Neverwas Haul, O’Hare ve 12 kişilik bir ekip tarafından tasarlanmış. Fantastik dünyanın bir parçası olarak hayal edilen gezici evde konaklayanlar da en az yapının kendisi kadar ilgi çekici.

Buhar Çılgınlığı Yeniden Doğuyor!

The Neverwas Haul ile ilgili görsel sonucu

1927’lerde yaşayan donanma personellerine özgü kostümleriyle mobil evi yöneten mürettebat, SteamPunk öykülerinde hayal edilen ortamı gerçeğe taşıyor. Buhar çılgınlığı olarak da adlandırılan SteamPunk kavramı, buharlı makinelerle şekillenen yeni dünyayı ve orada yaşayan halkın ütopik yaşamlarını tasvir ediyor. Makine dairesi, salon ve kumanda bölümünden oluşan yapıda, fazla yük makine dairesinde depolanıyor.

The Neverwas Haul ile ilgili görsel sonucu

Aynı zamanda altı kişinin rahatla sığabileceği makine odası fantastik tasarımıyla tıpkı bir müze gibi birbirinden farklı özgün tasarımları içerisinde bulunduruyor. Aracın yönetimini sağlayan kontrol paneli, güverte bölümünde yer alıyor. Dizel motoru ve özgün ahşap gemi tekerlekleriyle dikkat çeken yapı, sahip olduğu saatte 11 km hıza ulaşmak için hidrolik pompaya sahip tek silindirli dizel motor kullanıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde, karmaşık tasarımına rağmen araç yasal olarak uyulması gereken standartlara uygun şekilde inşa edilmiş. Gezici evin diğer bölümlerinde ise bir kütüphane, bar, veranda, vintage sandalyeler ve fotoğraf makinesinin temellerini oluşturan iğne deliği Camera Obscura yer alıyor. The Neverwas Haul’un tasarımcıları, gezici evi inşa etmeden önce yine Viktoryan tarzda ağaçtan yapılma bir saat kulesi ve aynı türde çeşitli yapılar tasarlamışlar. Bir müzeden farksız bu mutant yapı, her bir detayıyla görenlere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR