Binanın Çatısındaki İlginç Köpek Balığı: The Headington Shark

Binanın Çatısındaki İlginç Köpek Balığı: The Headington Shark

The Headington Shark, Oxford, Headington’da bir binanın terasında yer alıyor. Çatıdaki bu devasa heykel, gömülü duran başı ile gökyüzünden aşağı düşen bir köpek balığı görüntüsü oluşturuyor. 1986 yılında bir vinç yardımıyla yerleştirilen heykel, New High caddesinin en ilginç görüntülerinden biri olarak kabul ediliyor.

Acizliğe Farklı Bir Açıdan Bakış

The Headington Shark, 9 Ağustos 1986’da Bill Heine tarafından New High caddesi 2 adresindeki binanın çatısına dikildi. Bill Heine, köpek balığı heykelinin acizliği ve çatıyı yaran bir gücü anlatmaya çalıştığını ifade etti. Heykel, Heine’e göre aslında, acziyet, güçsüzlük, kızgınlık ve umutsuzluk duygularını simgeliyor.

Dahası, devasa simge Heine’e göre Chernobil ve Nagasaki hakkında da bir şeyler söylüyor. Bu yapıtın tasarımcısı ise heykeltıraş John Buckley. 200 kg ağırlığa ve 7.6 metre uzunluğa sahip köpek balığı, bir marangoz tarafından boyalı fiberglass kullanılarak tamamlandı.

Mahalle Sakinlerin Endişeleri

Binanın terasına yerleştirilen köpek balığı heykeli için bölge sakinlerinin tümü aynı fikirleri paylaşmadı. Heykel bulunduğu yere vinç yardımıyla sabitlendiğinde, çevrede yaşayan insanların bazıları polise şikayette bulundu. Ancak, bu itirazlara rağmen güvenlik güçleri tarafından herhangi bir tedbir alınamadı.

Çünkü, yasal olarak, bir ev malikinin kendi evinin çatısına bir heykel yerleştirmesini engelleyen bir düzenleme bulunmuyor. Ancak, gökyüzüne uzanan heykelin varlığı, ilk günden itibaren yıllarca tartışma konusu oldu. Bölgede yaşayan kişiler güvenli olmadığı gerekçesini öne sürerek her platformda heykel hakkındaki şikayetlerini dile getirdi. Diğer taraftan, Oxford Şehir Konseyi de heykeli bulunduğu yerden alıp daha güvenli zeminlere taşımak için adım atmaya başladı.

İtirazlara Rağmen Yerinde

the headington shark in oxford ile ilgili görsel sonucu

Binanın çatısına ilk getirildiğinde yükselen itirazlar uzun yıllar devam etti. Ancak bu süreçte hem heykel hem de itirazlar zaman geçtikçe önemsizleşti. Bir süre sonra heykel, Oxford için sıradanlaştı. Hatta civarda yaşayanlardan heykelin varlığını destekleyenlerin sayısı artmaya bile başladı. Bu desteklere rağmen heykeli başka güvenli bir yere taşıma çabaları devam etti.

6 yıllık yasal mücadelenin sonunda merkezi yönetim ve bakanlıklar sürece dahil oldu ve 1992 yılında, ilgili bakanlıklar, heykelin görüntü kirliliği oluşturmadığına, çevreye herhangi bir zarar vermediğine ve bu nedenle bulunduğu yerde kalabileceğine karar verdi.

2007 yılının Ağustos ayında, the Headington Shark, Buckley tarafından yenilendi ve 2016 yılında Heine’ın oğlu heykelin varlığını korumak için bulunduğu binayı satın aldı. Bill Heine’e göre güçsüzlüğü, acizliği ve kızgınlığı simgeleyen ve başı çatıya gömülü olan köpek balığı heykeli, halen gökyüzü ile terası adeta birbirine bağlamaya devam ediyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR