Wes Anderson’dan İlhamla: The Budapest Cafe

Wes Anderson'dan İlhamla: The Budapest Cafe

Kafeleri ve Wes Anderson filmlerini çoğumuzun sevdiğini ve benimsediğini düşünürsek, şimdi bahsi geçecek kafenin herkesin hayallerini süsleyeceği âşikar. Simetri hastalığıyla tanınan, çektiği filmlerdeki ince detaylarla ön plana çıkan Amerikalı bir yönetmen, senarist: Wes Anderson!

Filmlerinde kullandığı renk paletleri ve yoğun pastel renkleri, izleyicilerinin gözünden hiç kaçmıyor. Disiplinli yönetmen; mekândan kostüme kadar her bir detayla kendisinin ilgilenmesiyle de tanınıyor. Daha önce kendisi bir cafe-bar dekore etmişti, hatta onun senaryolarından yola çıkarak tasarlanan kafeler de mevcut idi. Şimdi de Wes Anderson’un filmlerinden ve detaylarından esinlenerek herkesi hayran bırakacak bir kafe tasarlandı: The Budapest Cafe ya da daha doğru tabirle Pastel Cafe!

Sessiz ve Pastel Renkler…

Dekorasyonda renk tercihi, 2018 itibariyle pastele dönüyor. Ancak buna rağmen yumuşak renkler de pastelin yerini koruyabiliyor. Çin’in Çengdu kasabasında, ünlü yönetmen Wes Anderson filmlerinden esinlenerek tasarlanan The Budapest Cafe, bunun en büyük kanıtlarından. Yeşil, gri, pembe gibi renklerin farklı tarz ve tonlarda yer aldığı kafe; sevimli ve ilk bakışta bir o kadar da sessiz bir görüntü çiziyor. Sessiz bir dekorasyona sahip kafedeki ayrıntılara dikkat edildiğinde aslında tasarımının o kadar sessiz olmadığı anlaşılıyor.

Büyük Budapeşte Oteli

The Budapest Cafe, ismini Wes Anderson’ın yönetmenliğini yaptığı ve tüm dünyada yankı uyandıran Büyük Budapeşte Oteli filminden alıyor. Film; ünlü yazar Stefan Zweig’in 1968’de gerçek hayatta da var olan Büyük Budapeşte Oteli’ni ziyaret ettiğinde tuttuğu notlardan esinlenerek kurgulanıyor ve 9 farklı dalda Oscar’a aday gösterilerek 4 Oscar’a birden lâyık görülüyor.

Filmdeki ve Wes Anderson’ın diğer birçok filmindeki sade, yalın, sessiz görüntüler Çin’deki Pastel Kafe’de adeta yeniden canlanıyor.

Wes Anderson’un Ayırt Edici Görsel Stili

Sade, şık ve minimalist bir çizgi ile ilerleyen kafede korkuluk, bara özenle yerleştirilen zikzak deseni ve asil bir tarz oluşturan aksesuarları da mekânın kaliteli görüntüsünü arttırıyor. Mermer yüzeyler, asılı ışıklar, yarım fanus şeklindeki sıra dışı koltuklar; kafenin farklı, şirin ve samimi ortamını doğruluyor. Wes Anderason filmlerinde sıkça görülen ve artık ünlü yönetmenle birleşen görsel disiplin ve ayırt edicilik; kafenin dekorasyonunun çıkış noktası oluyor.

Feminen, Modern Eğlenceli ve Sıra dışı…

The Budapest Cafe, ilk bakışta farklılığını ve özgünlüğünü gözler önene seriyor. Mekânın feminen dokunuşlara sahip olduğunu savunan sahibi; modern bir yorumlama ile eğlenceli bir his bırakmayı arzuladıklarını ve Wes Anderson hayranları tarafından da keşfedilerek markalaşmayı hedeflediklerini belirtiyor. Çin’e yolunuz düşerse bu sessiz ve yalın pastel kafede mutlaka bir kahve için!Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR