Tebeşir Boyası İle Ahşaplarda Zımparaya Gerek Yok

tebeşir boyası nasıl yapılır

Dekorasyon meraklısı olanlar ama nereden başlayacağını bilemeyenler, yıpranmış ya da rengini beğenmediği ahşap eşyalarını atmaya kıyamayanlar; ekonomik fikirler ile evlerinize nasıl şık hale getirebilirsiniz hadi buyrun keyifli bir dekorasyon yazısı daha okumaya.

Evlerimizde değişiklik yapmak için aslında her zaman büyük paralar harcamamız ya da yeni mobilyalar almamız şart değildir. Eskilerinde dediği gibi elimizdekinin değerini bilmek lazım. Ne varsa eskilerde var öyle değil mi? Kim uğraşacak ki atarım gider diyenlerde olabilir ama hem uygun hem de sizi çok fazla yormayacak olan fikrimizi öğrenince, kim bilir belki bunu hobi haline bile getirebilirsiniz.

Uzun süredir kullanılan ve aşınan ahşaplarını atmaya kıyamayanlar genelde mobilyalarını yeniden cilalamayı tercih edebiliyor. Ama bunu kendiniz yapmaya kalktığınızda birde aşamalarını düşününce, zımparalanması ve sonrasında ortaya çıkan ahşap tozu gibi; bu nokta da temizliği dert edenler için eşyayı yenilemek daha kolay yol gibi görünüyor.

Üreticilerin dekorasyon meraklılarını düşünerek ürettiği Tebeşir boyası tamda bu noktada imdada yetişiyor olsa gerek. Bu boyanın en önemli avantajı da değişiklik yapmak isteyenleri zımparalama zahmetinden kurtarması. Yani artık istediğiniz büyüklükteki ahşap eşyanızı zımparalama yapmadan ve fazla zahmete girmeden istediğiniz renge dönüştürmeniz hem ekonomik hem de çok kolay.

Cilalanmış ve eski görünüme sahip eşyaları olanlarında rahatlıkla uygulayabileceği Tebeşir boyasını üzerinde kaplama bulunan eşyalarınızda da kullanabilirsiniz. Tek dezavantajı ise uygulama esnasında yanlış rulo seçimi yapılırsa eşyalarda pütürlü yapı oluşabiliyor. Bunu önlemek için de kaliteli bir fırça seçimi ve katlar arası kuruma süresinin uzun tutulmasıyla bu sorunda ortadan kalkıyor.

ahşap sandalye modelleri

Evde Nasıl Tebeşir Boyası Yapımı

Henüz Türkiye’de çok fazla yaygın satışı olmayan tebeşir boyasını evlerde yapmakta mümkün. Nasıl mı? İşte tarifi; kolay olduğu gibi malzemeleri de kolayca temin edilebilen bu mucize ahşap boyası için istediğiniz renkte ve özellikte duvar boyası tercih edebilirsiniz. Biraz derz dolgusu ve tiner ile malzeme hazır.

Denemek için sabırsızlananlara Tebeşir boyasının hazırlanması için gerekli oranlar ise 100 ml’lik seçtiğiniz herhangi bir duvar boyası için 1 yemek kaşığı derz kullanılması yeterli. Tineri ise boyanın akışkanlığını sağlayacak ölçüde ve uygun kıvamı yakalayana kadar kullanmanız uygun olacaktır. Derzin kullanılması sayesinde zımpara ihtiyacını ortadan kaldıran Tebeşir boyası ile eskiyen sehpalarınız, büfeleriniz ve ahşap mobilyalarınız el emeği göz nurunuzla yenilenmiş oluyor. Ayrıca ekonomik malzemelerin kullanıldığı boyanın hazırlanışında, marangoz masrafı da cebinize kalıyor.

Nezaket Turan

Nezaket Turan

Çalışma ekonomisti olarak çıktığı yolda ev ekonomisini düşünmeye başlayan bir klavyesever
Nezaket Turan
BENZER YAZILAR