Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Emlak Sektörüne Neler Getiriyor?

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Emlak Sektörüne Neler Getiriyor?

Gayrimenkul satış uzmanı Göktuğ Beşer bilgilerini paylaşıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik gayrimenkul sektörünün uzun süredir beklediği bir gelişmeydi. Bu yönetmeliğin emlak sektörünü ne yönde etkileyeceği hakkında Re/Max’in en başarılı ofislerinden Tan ofisinin sahibi ve yöneticisi olan Göksel Kortan ile yaptığımız sohbeti okuyucularımız ile paylaşıyorum.

Sektörde çalışan emlakçılar ve gayrimenkul ofisleri uzun süredir bu gelişmeyi bekliyorlardı. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik emlak sektöründe neleri değiştiriyor?

Bu yönetmelik ile kimlerin gayrimenkul aracılık, danışmanlık ve yönetim hizmeti verebileceği ve genel şartları belirleniyor. Yetki belgesi, hizmet bedeli, yetkilendirme sözleşmesi gibi kavramlardan söz edilmesi sektöre ciddiyet gelmesi açısından olumlu bir gelişme.

Satışlarda kurumsal firmalar alıcıdan ve satıcıdan %3 hizmet bedeli alıyorlardı. Bu oran yönetmelik ile %2 ile sınırlandırıldı. Bu gelişmenin emlak sektöründe nasıl bir etkisi olacak?

Yönetmelikte “alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranının satış bedelinin (katma değer vergisi hariç) yüzde dördünden fazla olamaz” deniyor. Geçmişte %3 hizmet bedelini yüksek bulan alıcılar ve satıcılar ile kurumsal firmaların çalışmasında zorluklar çıkabiliyordu. Bu yönetmelik ile hizmet bedeli tartışmaları son bulacağı için emlak ofisleri için de, müşteriler için de olumlu bir gelişme oldu. Artık enerjimizi yüzde pazarlıklarına değil, pazarlamaya yönelteceğiz.

Eskiden %3+%3 hizmet bedeli alan gayrimenkul danışmanları hizmet bedelinin toplam %4 ile sınırlandırılmasından olumsuz etkilenmeyecekler mi?

Kurumsal firmaların uygulamakta olduğu satıcıdan %3 alıcıdan %3 devri bu madde ile sona eriyor ancak hizmet bedelinin alıcıdan ve satıcıdan eşit miktarda alınması şart koşulmuyor. Satıcıdan %3 alıcıdan %1 yada satıcıdan %1 alıcıdan %3 gibi uygulamalar mümkün gözüküyor. Maksimum %4 hizmet bedeli sınırlaması taşınmazların alım, satım ve kiralama pazarlama faaliyetleri için geçerli. Sektörde çalışanlar bunun haricinde hazırlayacakları inceleme ve raporlar, tapu işlemlerine aracılık, kira bedel ödemelerini takip, abonelik işlemlerini takip, taşınmazın bakımı ve onarımı, taşınmazlarla ilgili danışmanlık ve yönetim hizmetleri gibi satış ve kiralama kategorisine girmeyen işler için ayrıca hizmet bedeli alabilirler.

Kiralamalarda da hizmet bedeli bir aylık kira tutarı ile sınırlandırılıyor. Bu gelişme için yorumunuz nedir?

Yönetmelikte “kiralama işlemlerinde hizmet bedeli kiranın (katma değer vergisi hariç) bir aylık tutarından fazla olamaz” deniyor. Kurumsal firmaların uygulamakta olduğu bir yıllık kiranın %12’si uygulaması bu madde ile sona eriyor. Yıllık kiranın %12’si uygulaması kurumsal firmaların portföy paylaşımları için avantaj sağlıyordu. Düşük tutarlı kiralamalarda gayrimenkul danışmanlarının portföylerini paylaşmaya ne kadar istekli olacaklarını zaman içinde göreceğiz. Okul, hastane, fabrika, endüstriyel bina, antrepo gibi ticari gayrimenkullerin kiralama tutarları yüksek bedeller olduğu için her iki tarafın danışmanına yeterli gelecektir. Ayrıca çeşitli fizibilite, değerleme ve geliştirme çalışmaları için ek hizmet bedelleri alınabilir.

Yönetmelikte Yetkilendirme Sözleşmesi’nden bahsediliyor. Yetkilendirme Sözleşmesi kurumsal zincirler haricinde pek kullanılmıyordu. Bu sözleşmenin sektör açısından önemi nedir?

Kurumsal firmalar haricindeki emlakçıların pek kullanmadıkları yetkilendirme sözleşmesi bu yönetmelik ile ön plana çıkıyor. Yönetmelikteki 15. madde “Taşınmaz ticaretine yönelik hizmetler, iş sahibi ile işletme arasında yazılı şekilde yapılan yetkilendirme sözleşmesine dayanılarak verilir.” diyor. Sektördeki emlakçılar ve danışmanlar bu madde sayesinde mülk sahiplerinden daha kolay yetki alabilecekler.

Mahalledeki bakkalın, kapıcının, sitedeki güvenlik görevlisinin daire satışlarında aktif rol oynadığını yada bir yerde emlakçı gibi çalıştığını gördüğümüz örnekler olabiliyordu. Bundan sonra bu kişilerin durumu ne olacak?

Sektöre Yetki ve Yeterlilik Belgeleri zorunluluğu geldi. Emlak ofislerinin sektörde faaliyetlerini devam ettirmek için 18 ay içinde yetki belgesi alması gerekiyor. Emlak ofislerinde çalışacak danışmanların da Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmaları gerekiyor. Bu maddeler ile sektör dışından ve gerekli eğitimleri almamış kişilerin emlakçılık yapmalarının önü kesilmiş oluyor. Kapıcı ve güvenlik görevlisi gibi kişiler emlak ofislerin iş ortakları olarak bilgi akışı sağlayabilirler ancak aktif olarak emlakçılık yapamayacaklar. Bu kişilere ben “posta güvercini” diyorum, onlar iş ortağı olarak bize bilgi akışı sağlayabilecekler.

Emlak sektörünün geçmişine baktığımızda emlakçılığı ek gelir için yapan kişileri gördüğümüz gibi, yerel emlakçıları ve zincir gayrimenkul şirketlerini görüyoruz. Bu yönetmelik sonrasında sektör nasıl etkilenecektir?

Bu yönetmelik ile ciddi çalışan, profesyonel ofisler daha ön plana çıkacaklar. Daha çok iş yapacaklar. Sonuçta pasta büyüyecek ve işini iyi yapan gayrimenkul danışmanları bu pastadan daha çok pay alacaklar. Müşteriler de daha profesyonel hizmet aldıkları için daha mutlu olacaklar. Sonuçta hem müşteriler hem de gayrimenkul sektöründe profesyonel çalışanlar kazanacak.

Etiketler: , , ,

Göktuğ Beşer

Göktuğ Beşer

Gayrimenkul satış uzmanı Göktuğ Beşer bilgilerini paylaşıyor.
Göktuğ Beşer
BENZER YAZILAR