Taşınır Mal Nedir?

taşınır mal nedir

Belirli bir arazi üzerinde kalıcı olmayacak şekilde yapılan yapılara taşınır mal denir. Gayrimenkul yatırımcıları tarafından önemli bir yere sahip taşınır ve taşınmaz mallar arasında yer alan bu kavram, baraka, kulübe gibi yapıları temsil eder. Taşınır mallar bulunduğu alanın ya da bağlı olduğu yapının bir parçasıymış gibi görünse de, bu durum her zaman geçerli olmayabilir.

Taşınır malların özellikleri

Yapılış amacı önemli olmaksızın, herhangi bir bozulma meydana gelmeden taşınabilen tüm yapılar taşınır mal olarak ifade edilir. Ayrıca, başka bir yerde imal edilse bile farklı bir taşınmaz mala monte edilen yapılar da taşınır mal tanımına uygundur. Baraka ya da büfeler bu tanım kapsamında örnek olarak verilebilir.

Taşınır mallar da inşaat tanımına uygun iken, bina ya da taşınmaz yapılara göre taşınır yapıların genel olarak hafif olduğu söylenebilir. Bahçelerde yer alan çardaklar da taşınır mal statüsündedir.

Taşınmaz mal ile taşınır mal arasındaki fark nedir?

Taşınır mallar bozulmadan taşınabilen ve başka bir yere eklenebilen türden yapılar olmasına karşın taşınmaz mallarda bu tarz bir hareket ettirme ya da yerinden oynatma durumu yoktur. Bina, konut ya da araziler taşınmaz mallara örnektir. Ayrıca, taşınır mallar için tapu durumu gibi bir şart yoktur. Ancak taşınmaz mallar için tapu şartı aranır. Bu durumda da mülkiyet kazanmak için tescil işlemlerine ihtiyaç duyulur.

Etiketler: , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et
Latest posts by Milliyet Emlak (see all)