Tapu işlemlerinde usulsüzlük sona erecek

Tapu işlemlerinde usulsüzlük sona erecek

Gaziantep Tapu Kadastro Bölge Müdürü Cengiz Yıldırım, düzenlediği basın toplantısında, Tapu kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) sisteminin ülke genelinde tüm tapu müdürlüklerini belirli bir bilgi ağında toplamayı hedeflediğini anlatarak, “Proje kapsamında, ilk etapta ülke genelinde 225 tapu müdürlüğü sisteme dahil edildi. Projeyle memurun inisiyatifi ve keyfiyeti ortadan kalkmış olacak. Tapu ve Kadastro müdürlüklerinde direk vatandaşla ilgili bin 200 işlem çeşidi bulunuyor. Kuruluş ve hizmet alınmasıyla ilgili ise 600 kanun ve yaklaşık bin genelgeyle, hukuk kuralları içerisinde halka hizmet vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.


&nbsp


Projenin Gaziantep’te hizmete girmesi için çalışma yaptıklarını, bu çalışmanın yaklaşık bir ay süreceğini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:


“Projeye Gaziantep’i dahil etmek için yaklaşık bir yıldır alt yapı çalışmalarını sürdürüyorduk. TAKBİS projesini hayata geçirmek için çalışmalarımız son aşamaya geldi. Gaziantep il genelinde gayrimenkul ve tüm taşınmazlarla ilgili teorik ve teknik bilgilerin sisteme yüklenmesi şart. Bunun için önümüzdeki hafta başından itibaren, yaklaşık bir aylık süre zarfında tapu kütüklerine kayıtlı tüm bilgileri bilgisayarlar aracılığıyla sisteme yüklemeye çalışacağız. Bu bir aylık süre zarfında, vatandaşlarımızın tapu alış-satış işlemleri sırasında zaman, zaman aksaklıklar olabilir. Bu aksaklıklardan dolayı vatandaşlarımızın hoşgörü göstermesini bekliyoruz.”


&nbsp


Gaziantep’te yaklaşık 50 kuruluşun tapu ve kadastro bilgilerinden yararlandığını vurgulayan Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:


“Bugün yürüttüğümüz insana dayalı, hata ve suiistimallere açık bir sistem. Ancak, bir ay içerisinde geçeceğimiz TAKBİS sistemi, bütün bu olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. TAKBİS sistemiyle belirli kişi ve grupların çıkar elde etmelerinin önü kesilmiş olacak, insan kaynaklı hatalar ortadan kalkarak devlet ve milletin uzlaşma içerisinde olduğu ortama bir katkı sağlanmış olacak.”


&nbsp


&nbspEtiketler:

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR