Kutsal Dağda Kurulu Bir Müze: Süleyman Dağı Müzesi

Kutsal Dağda Kurulu Bir Müze: Süleyman Dağı Müzesi

Kırgızistan’ın ikinci büyük kenti Oş’ta yer alan, Hazreti Süleyman’ın ziyaret ettiğine inanıldığından kutsal sayılan ve birçok efsaneyi barındıran Süleyman Dağı, Fergana Vadisi’ni çevreleyen ovaların üzerinde yükseliyor. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan dağ, farklı dinlerde ve inanışlarda kutsal sayılan bir inanç turizmi merkezi olmasının yanı sıra görkemli bir yapı olan Muzey Sulayman Too Süleyman Dağı Müzesi yani Süleyman Dağı Müzesi ile de yılın her mevsiminde ziyaretçileri çekiyor.

Gezegen Görünümlü Müze

Süleyman Dağı’nın etekleri boyunca uzanan uçurumun yüzeyinden çıkıntı yapan, meteor taşlarına benzer bir cepheye sahip olan Süleyman Dağı Müzesi, bir bilim kurgu filminin sahnesinden fırlamış gibi duruyor. Müze, görkemini ve çarpıcılığını doğal ve insan yapımı mağaraların bir kombinasyondan oluşan mimarisine borçlu . Bu göz alıcı yapının içerisinde toplam 13 sergi odası mevcut. Sergi odaları, Kırgız kültürünün izlerini yansıtıyor olmanın yanı sıra, birçok inancın kutsal izlerini de taşıyor. Daimi koleksiyonunda 6694 arkeolojik kalıntı, 3702 etnografik obje ve 1196 sanat eseri barındıran müze, ziyaretçiler için benzersiz bir deneyim sunuyor.

Kutsal Dağdan Müzeye Miras

Dağa ismini veren Hazreti Süleyman’ın, Oş kentini ziyareti sırasında buradaki yüksek bir tepeye çıkarak dua ettiği ve dağın isminin bu ziyaretten sonra verildiği rivayet ediliyor. Hazreti Muhammed’in de dağı ziyaret edip dua ettiğine inanıldığından Süleyman Dağı, Müslümanlar için de kutsal kabul ediliyor. Neredeyse her bir taşına, çeşmesine, mağarasına farklı bir efsane atfedilen dağda kurulu Süleyman Dağı Müzesi da bu kutsal zenginlikten payına düşeni alıyor.

Müze, birçok eski ibadet ve dua mekanını içinde barındırıyor. Oş kentindeki arkeolojik kazılarda bulunan tarih öncesi kalıntıların yanında farklı inançlardaki manevi değere sahip birçok dini eserin sergilendiği müzede, Buda’nın modern bir heykeli dahi yer almakta. Müze, çok tanrılı ve tek tanrılı inançlardan izler taşıyan eserleri barındırması sayesinde inanç turizmi bakımından önem taşıyor ve her yıl tüm dünyadan çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Süleyman Dağı Müzesinin Tarihçesi

Süleyman Dağı Müzesi, 1949 yılından bu yana farklı isimlerle ziyaretçilerini ağırlıyor. Müze, günümüzdeki son ismini ve halini ise 2004 yılında aldı. Mimarisiyle ve doğasıyla son derece etkileyici yapıda doğal ve arkeolojik öğelerin yan yana durması büyük zenginlik. Süleyman Dağı Müzesi, tarihin mucizevi güzelliğini ortaya koymanın yanı sıra, Oş kentinin muhteşem manzarasıyla da daha çok uzun yıllar tüm dünyadan gezginleri Kırgızistan’a çekmeye devam edeceğe benziyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR