Hırvatistan’ın Tarih Kokan Yapısı: St. Nicholas Kalesi

Hırvatistan'ın Tarih Kokan Yapısı: St. Nicholas Kalesi

Hırvatistan kıyılarının en iyi korunmuş yapılarından biri olan St. Nicholas Fortress, şehir kâşifleri ve gezginler için adeta bir ziyafet tadında. Kıyı şeridine denizin hemen üzerindeki daracık bir yürüyüş yolu ile bağlanan St. Nicholas Kalesi’nin bir okun ucunu andıran şekli, bu yapının belki de ciddiye alınması gerektiğini anlatmak istiyor. Tarihi yapının dışarıdan bakınca geçilemez gibi görünen dış duvarları, iç taraftaki keşfedilmeyi bekleyen geniş taş koridorları saklıyor.

Bir zamanların “geçilemeyen” taş duvarları

St. Nicholas Kalesi’nin tarihi 16. yüzyıla kadar gidiyor. Yapı aslında o dönemde deniz yoluyla gelen Türk saldırılarından korunmak için inşa edildi. Kalenin amacı, gelen saldırıları engellemek ve deniz yoluyla gelen işgalcilerin karaya çıkmasını önlemekti. Oldukça sağlam tasarlanan yapının duvarları, tuğla ve taş kullanılarak örüldü. Kalenin bir okun uç kısmını anımsatan üçgen şekli ve içerisinde yer alan 32 yerleşik top, burayı savunma için korkunç bir silah haline getiriyor.

St. Nicholas Kalesi’ni geçmişte hiç kimse geçmeye çalışmadı ya da denemek istemedi. Bunda kalenin dışarıdan “geçilemez” ya da tehlikeleri önceden fark ediyor gibi görünmesinin payı çok büyük. Yani, kalenin sadece görünümü ve itibarı bile, saldırganların gözlerini kaleye dikmesini ve kaleyi geçerek kıyı şeridine ayak basmasını engelledi.

Mükemmel bir şekilde korunmuş iç kısım

St. Nicholas Fortress, denizin üzerinde hiç hareket etmeden sadece duruyor gibi görünse de, Hırvat ordusu çok uzun yıllar burayı korumaya devam etti. Hırvat ordusu, kaleyi 1979 yılının sonunda terk etti ve tek başına bıraktı. Şimdi ise, sadece şehir kaşifleri ya da gezginler bu korunaklı ve sağlam yapıya sızmaya çalışıyor. Elbette, artık kaleye çıkmak eski tarihlerdeki gibi imkânsız değil.

St. Nicholas Kalesi’nin taş ve tuğla kullanılarak özenle örülmüş iç kısmı, hâlâ şaşırtıcı derecede iyi durumda. Aynı zamanda havadar ve ferah olan iç mekân oldukça iyi korunmuş. Ziyaretçiler kalenin taş koridorlarında ilerlerken, sanki geçmişte yürüyor gibi hissediyor.

Geniş taş koridorlar gezginleri çağırıyor

Geçmişin izlerini günümüze getiren St. Nicholas Kalesi’nin hem denizden ve hem de karadan birer girişi bulunuyor. Gelen ziyaretçilerin bir çoğu kaleye, kıyı şeridindeki Sv. Nikolo plajından yürümeyi tercih ediyor. Plajı ve kaleyi birbirine bağlayan küçük bir yürüyüş yolu mevcut. Bunun dışında buraya tekne kullanarak da gelinebiliyor. Kıyı şeridinden kısa bir tekne yolculuğu ile denize açılan girişe ulaşılabiliyor.

St. Nicholas Kalesi, Hırvatistan’ın en iyi korunmuş yapılarından bir tanesi. Yapı, hâlâ koruduğu tarihi dokusu ile gezginlerin dikkatini çekiyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR