Ortaçağ Mimarisinin Muazzam Örneği: St. Mary Magdalene Kilisesi

Ortaçağ Mimarisinin Muazzam Örneği: St. Mary Magdalene Kilisesi

Britanya Krallığı olarak bilinen İngiltere, nam-ı diğer hiç “güneş batmayan ülke” olarak dünyaya ün salmış büyük bir imparatorluktur. St. Mary Magdalene Kilisesi, İngiltere’nin güney bölgesinde bulunan Somerset Kontluğu’nun Taunton kasabasında yer alır. Kilisenin temeli, Batı Saksonlar’ın Kralı Ine’nin Hristiyanlığı kurduğu dönem olan 8.yy.’a rastlamaktadır.

St. Mary Magdalene Kilisesi tarihin izlerini taşıyor

Kilisenin ilk yapısının kereste kullanılarak ahşap mimarisi ile yapıldığı tahmin edilmektedir. 12. ve 13. yy.’da yenilenen mimarisi ve kum taşı ağırlıklı işçiliğiyle tamamen taş üzerine inşa edilerek şehir kilisesi haline getirilmiştir. 15. ve 16. yy.’da yün ticareti yapan tüccarların sağladığı finansal bütçe ile kilisenin görkemli kulesi inşa edilmiş ve bina kısmı için gerekli restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Zaman zaman olumsuz hava şartlarına yenik düşen kilise binası ve kulesi, dönemin savaşları nedeniyle de ağır tahribatlara maruz kalmıştır.

Viktorya dönemine ait göz kamaştıran kilise

Orta Çağ mimarisinin en güzide örneğini yansıtan kiliseye girdiğinizde ender bir özellik olan boyalı iç mekan görünümü öncelikli olarak dikkatinizi çeker. Yapının iç dekorasyonunda kullanılan heykeller ve vitraylar Viktorya döneminden kalmadır. Tudor tarzı kullanılarak dekore edilmiştir. Dikkat çekici yükseklikteki pencereleri, sivri kemerleri ile muhteşem bir estetiğe sahiptir. Dik tarzının muhteşem örnekleri güney sundurma ve nef çatıları üzerine ustalıkla giydirilmiştir. Melek figürlerinin oyma tekniği ile işlendiği cam kapıdan mekana girdiğinizde orta nefin her iki tarafında da ikişer koridor ve dört büyük sütun ile benzersiz bir hava ruhunuzu kaplar.

Dik kule mimarisi ziyaretçilerini ihtişamıyla büyülüyor

1862’de ünlü mimar Sir Giles Gilbert Scott tarafından 50 m. uzunluğundaki kulenin yapımı tamamlanmıştır. Daha önce çok yüksekte asılı olan kilise çanları, ipleri zor hareket ettiği için daha aşağı seviyeye çekilmiştir. Etkili restorasyon çalışmaları ile hem görsel uyum profesyonelce sağlanmış hem de akustik anlamda rahatsızlık veren ses kırılmaları giderilerek müzikal ahenk uyumu yenilenmiştir. Kulenin üstteki taşına hapsedilen eşek figürünün yukarı bölümü görüntüyü bozduğu için kaldırılmıştır. Zeminden yukarı doğru kulenin tepesine baktığınızda çok ince taşlardan yapılmış taç modelinin nakış misali işlendiğini düşünmeden edemezsiniz.

Ayin ve özel günlerde tercih edilen eşsiz mekan

Kiliseye ibadet ya da ziyaret için gelirseniz hafta içi ve hafta sonu rahatlıkla girebilirsiniz. Güzel yemekler yemek ya da bir şeyler içmek isteyenler için nezih bir kahve dükkanı hizmet vermektedir. Kitap satılan ve hediyelik eşya alabileceğiniz stantları da bu etkileyici mekana farklı bir güzellik katar. Hafta içi 250 kişi civarında ziyaretçisi olan kilisede hafta sonları bu sayı iki katına çıkar. Ayrıca konser, oyun ve sanatsal etkinlikler düzenlenebilmektedir.

Büyüleyici kilise binası ve görkemli kulesi, evlilik törenlerinde ve noel ayinlerinde de Hristiyanların tercih ettiği mekanların başında gelmektedir. Kral 1.Edward’ın başının oyulduğu binanın en eski bölümü, meleklerin ve kalkanların yerleştirildiği yaldızlı çatısı ve Batı Penceresi ile ünlü olan St. Mary Magdalene Kilisesi, ziyaretçilerini mimarisine hayran bırakıyor.

Etiketler: , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR