Doğa İle Yaratıcılık Buluşursa: Spirit Nests

Doğa İle Yaratıcılık Buluşursa: Spirit Nests

Tarihi bir ilhamın yarattığı yuva: Spirit Nests. İnsanların birlikte barış içinde yaşaması için gerekli yuvalar ile ilgili daha 9 yaşındayken fikirler üretmeye başlayan bir tıp adamından, ondan ilham alan hayalperest bir tasarımcıya uzanan bir yolculuk bu.

Hayalperest Bir Genç

Spirit Nest Jayson Fann ile ilgili görsel sonucu

Jayson Fann 13 yaşındayken efsanevi tıp adamı Black Elk hakkında bir kitap okuduktan sonra, harekete geçmek için ilham aldı. Altı ay sonra, Güney Dakota’daki Pine Ridge bölgesine gitmek için Nebraska’daki evinden ayrıldı ve kutsal yerlerden eski Kızılderili geleneklerini öğrenmek için işe koyuldu.

26 yıl sonra Fann, Big Sur California’daki en ilham veren tasarımcılardan biri haline geldi. 1987’de Güney Dakota’ya yaptığı ilk seyahatinden sonra, Fann eve döndü ve Sioux halkının kısa eğitiminden sonra ince ağaç şeritleri ile bağlanmış minyatür bir Spirit Nest (Kutsal Çember) üretti.

Bundan sonra Jayson Fann şimdilerde sekiz kişinin barınacağı kadar büyük Spirit Nests inşa ediyor. California sakini olan Fann, bu muhteşem yapıları inşa etmek için yerel ormanlardan odunu özenle topluyor. Gerekli dalları (ağaçlara zarar vermeden) toplamak ve yapısal olarak sağlam olan rahat, insan boyutundaki yuvaları yaratmak için pek çok gün ve insan gücü gerekiyor.

Doğa ile Buluşan Güçlü Tasarımlar

Spirit Nest ile ilgili görsel sonucu

Fann yuvalarda Okaliptüs dallarını kullanmayı tercih ediyor. Çünkü bu ağaçlar güçlü, esnek ve diğer dallardan daha uzun ömürlü oluyor. Dalları sağlıklı ağaçlardan herhangi bir hasara yol açmamaya dikkat ederek hasat ediyor. Daha sonra, bir pala kullanarak yaprakları dallardan çıkartıyor ve herhangi bir yangın tehlikesi yaratmamak için bunları ayrıştırıyor. Bu dallar, 3-4 günlük bir süre boyunca yardımcılarla beraber toplanıyor ve üretim istasyonuna taşınıyor.

Spirit Nest ile ilgili görsel sonucu

Fann’ın bu yuvaları yaparken en çok zorlandığı şey ise organik bir formu oluştururken ona aynı zamanda yapısal bir sağlamlık vermek oluyor. Bunu, ahşabı bükerek ve ters taraftan montelenmiş batık vidalar kullanarak yapıyor. Böylece yuvaların doğal hissiyatından hiçbir şey kaybedilmiyor. Fann daha sonra yaklaşık 910 kg ıslak odun ile dayanıklı bir temel oluşturuyor. Bunlar daha sonra forklift ya da vinç ile kaldırılıp örülme işlemine tabi tutuluyor. Daha sonra Fann iç mekanı bir dokuma matla yumuşatıp tasarıma bir erişim merdiveni ekliyor.

Spirit Nest ile ilgili görsel sonucu

The Sacred Loop yani Kutsal Çember inisiyatifi programını başlatan Fann, şimdilerde kültürlerarası anlayış, uzlaşma ve şifa değerlerini öğretmek için çabalıyor. Bu yuvalar çeşitli yerlere kuruluyor ve Big Sur Spirit Garden’ın sayısız sanat ve kültür aktivitesine destek olmaya devam ediyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR