Spagetti Western Villaları

Spagetti Western Villaları

Milliyetemlak.com Saha Satış Müdürü Kıvanç Yılmaz sizin için yazıyor:

1966. Tabernas, Almeria. İspanya’nın 50 derece sıcaklara ulaşan çölü. İtalyan bir adam ve yüzlerce kişilik bir ekip;

Amerikan iç savaşında akan kanlar arasında, kelle avcısı olarak para kazanmaya çalışırken Güney’li komutan Bill Carson’ın altınlarının peşine düşen 3 afili katil silahşörün hikâyesini anlatan “O” kült filmi çekmeye hazırlanıyorlar. O zamanlar pek de moda olmayan seri filmlerin ( 1- Birkaç dolar için, 2- Bir avuç dolar ) üçüncüsünü; İyi, Kötü, Çirkin nam-ı diğer The Good, The Bad and The Ugly.

1966 yılında, İtalyan yönetmen Sergio Leone, 161 dakika boyunca tam 51 yıldır, izleyen herkesi ekrana kilitleyen, toz toprak, savaş ve keskin nişancılarla dolu filmini tamda burada, İspanya’nın Almeria kentindeki Tabernas Çölü’nde çekiyordu.

66’ yılının İstanbul’unu hatırlayalım, şimdiki Bostancı köprüsü yakınlarından bayır aşağı baktığınızda nasıl denizi görebiliyorduysanız, işte Tabernas’ın kum tepelerinden baktığınızda da Turre sahillerini ve okyanusu görebiliyordunuz.

Blondie (Clint Eastwood) ve Tuco (Eli Wallach), Bill Carson’ın peşinden hazineyi denize kadar iç savaşın içinden geçerek kovalarken, “Vahşi Batı”nın sahilleri sandığımız yerler aslında İspanya’nın Almeria’sında uzanan altın kumlarla serili uçsuz bucaksız sahilleriydi.

Blondie, bir an durdu, karşıdan, denizin ışıltısından doğru gelen atlılara bakarken, elbette, sahil etrafına serpilmiş, 8 odalı villaları ve çevredeki golf sahalarını göremezdi.

2017. Şu an Tabernas Çölü gayet sessiz! 80’lere kadar bildiğiniz ya da bilmediğiniz neredeyse tüm Western filmleri burada, bu çölde çekildi ve bu moda, Almeria ya müthiş bir turizm kazancı sağladı. Ancak yıllar içinde dönüşüm kaçınılmazdı ve stüdyoları ziyarete gelen turist sayısı yaklaşık %40 azaldı. O zamanlar, uçan rayiçlerle satılan villalar, şimdilerde, gayet mantıklı Euro’lara gerilemiş durumda bu güzel villalar.

Bu ve benzeri villalar, zaman, değişim ve elbette ekonomik krizler sebebiyle, artık çeyrek milyona kadar düştü. Hemen golf sahalarının ve sahilin yanında, hatta dilerseniz bir zamanlar efsane yıldızların, (Clint Eastwood, Brigitte Bardot, Sean Connery, Alain Delon, Steven Spielberg) rol yaptığı, yürüdüğü, gezdiği sokaklara 5-10 dakika uzaklıkta.

Eğer bu güzel villalara parayla sahip olamayacaksanız bile, filmi izleyerek, bu villaları hiç yokmuş gibi yapabilirsiniz, hem de tam 161 dakika boyunca.

Tuco’nun da dediği gibi;

“Eğer yaşamak için çalışıyorsan, neden çalışarak ölüyorsun?”

Kıvanç K.Yılmaz

Kıvanç Yılmaz

Kıvanç Yılmaz

Cogito ergo absurdum es!
Kıvanç Yılmaz

Kıvanç Yılmaz son yazılar (Tümünü görüntüle)

BENZER YAZILAR
kategorisinde yayınlandı