Sosyal bir hareket alanı: Mutfak

Sosyal bir hareket alanı: Mutfak

Koray Malhan’a göre ise mutfakta modern yaklaşımın vardığı son nokta olan bu mutfak, yemek yapmayı sosyal bir hareket haline dönüştürüyor…

Koleksiyon ailesine yeni katılan Valcucine çevreye duyarlı yaklaşımı, estetik ve fonksiyonelliğin sıradışı uyumu ve mutfağı sözde değil uygulamada gerçek bir yaşama alanına dönüştürmesi gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor. Kullanılan malzeme ve üretim teknikleriyle çevre duyarlılığını had safhada ön plana alan firma, mutfağı sosyal bir alana dönüştürmek için ne gerekiyorsa fazlasını yapmış. Biz de Koray Malhan’la Koleksiyon çizgisinde mutfak tasarımının yerini ve Velcucine’yi sorduk…

Koleksiyon’un ‘eve dönüş’ projesine şimdi de bir mutfak eklendi. Biraz bahsedebilir misiniz?

Bu projenin başından beri mutfak bizim için hep vardı ama o an almadık ve zamanının gelmesini bekledik. Daha önce koleksiyonda olmayan objeler ve aksesuarlar, tekstil gibi konseptlere yüklendik. Aslında bizim istediğimiz tüm bunların teker teker parçalardan çok bir bütün tamamlamasıydı. Dolayısıyla buraya gelen herşey yeni birşey değil bu programın eksik bir parçasının yerine oturmasıydı. Evin içindeki bütünlükte farklı parçaların birbiriyle ilişkisi. Bizim için tasarım bir tek şey. Tasarımın mutfağı, banyosu, koltuğu yok. Herşey tasarım, bu mağaza da tasarım, Bu mağazadaki her objenin birbiriyle ilişkisi de bir tasarım, bunu kullanan insanların nasıl seçecekleri de bir tasarım. Tasarım kavramı, çok snob bir şekilde seçici bir azınlığın seçici bir azınlığa sunduğu birşeyi karşılamıyor benim için, herkesin kendi hayatında kurguladığı şeylerin bir bütünü.

Peki bu çizginin içine bu mutfağı dahil etme fikri nasıl doğdu?

Mutfağın seçilmesine gelince çok güçlü bir denge. Şu anda estetik olarak çok önde olan mutfaklar var, çok fonksiyonel olarak önde olan mutfaklar var. Bu marka, ikisinin de aynı derecede önde olduğu benim gördüğüm yegane mutfak.

Neden?

Firmanın sahibi Gabriele Centazzo bir kimyager. Teknikle ve kullanımla kafayı bozmuş birisi. Bizim fonksiyon deyip geçtiğimiz şeylerin hayatın bir parçası olduğunu ve günlük hayatımızı ne kadar değiştirebildiğinin üzerinde çalışan birisi. Çok detaycı ve mutfağı da çok sağlam bir teknikle sıkı bir estetik içinde ortaya çıkmış. Binlerce detay var. Kapağın açıldığında nasıl çalışacağı, bir insanın mutfakta nasıl bir hareket içinde olacağı, atacağı adımların hareketlerine yansıması kadar. Aydınlatma yemeği ne kadar aydınlatır, ne kadarı gözüne gelir gibi detayları bile düşünen ve aspiratörünü bile kendisi tasarlayan bir adam. Ve sonuçta herşey buradaki fonksiyondan, pişirme ve insanın yemekle ilişkisinden ortaya çıkıyor. Öyle ki amaç mutfak tasarlamak değil yemek yapan insanın hayatı için bir mekan tasarlamak aslında. Akdenizli de olduğu için insan nasıl yemek yapar ve nelere ihtiyacı olduğunu düşünmüş. Yemek yapmak sosyal bir hareket onun için.

Etiketler: , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR