Somnox Robot Yastık İle Uykusuzluk Sorunu Ortadan Kalkıyor!

Somnox Robot Yastık İle Uykusuzluk Sorunu Ortadan Kalkıyor!

Yoğun geçen yorucu bir günden sonra kendinizi toparlamanız ve ertesi güne zinde başlamanız için uyku en önemli faktörlerden biri olarak ön plana çıkıyor. Ama bazı geceler ne yaparsanız yapın uyku bir türlü tutmuyor ve vücudunuz uyku moduna adapte olamıyor. Peki uykuya kolayca dalabilmek için ihtiyacınız olan şeyin, yalnızca nefes alıp veren bir yastık olduğunu söylesek inanır mısınız?

Somnox; bir yastıktan fazlası!

Hollanda’nın Delft Teknoloji Üniversitesi’ndeki dört robotik mühendisi, insanları uykuya daha kolay adapte ettiğini öne sürdükleri Somnox isimli bir yastık ile uyku problemi yaşayanlara büyük bir müjde veriyor. Yapılan araştırmalarda insan nefes ritminin stresi azalttığını ve uykuyu tetiklediğini fark eden mühendisler, insan nefes alışverişini ve insanın uykuda çıkardığı sesleri taklit eden bir yastık tasarlıyor. Henüz test aşamasında olan bu yastık, şu an için oldukça iyi sonuçlar veriyor ve gelecekte uyku problemi yaşayanların yataklarında yerini alacağının sinyallerini veriyor.

Yalnızca sarılın ve gerisini ona bırakın

Somnox ile kaliteli bir uykuya dalmak için yapmanız gereken tek şey, açma düğmesine basıp yastığı aktif hale getirdikten sonra ona sarılmak. Somnox açıldığında düzenli bir şekilde nefes alıp vermeye başlıyor ve tıpkı bir insanın nefes alıp verirken çıkardığı sesi taklit ediyor. Cihaz yavaş yavaş daha derin ve uzun nefesler almaya başladığına ise vücudunuz yastığa ayak uydurarak derin bir uykuya doğru ilk adımları atmaya başlıyor.

Görüntüsüyle iri bir fasulyeyi andıran Somnox, nihai şeklini 300’den fazla kişiyle yapılan testler sonucunda alıyor. Sarılmak ve tatlı bir uykuya dalmak için mükemmel şeklin ve yumuşaklığın bu olduğuna karar veren Hollandalı mühendisler, sizi derin bir uykuya göndermek için müziği ve sesleri de kullanmayı ihmal etmiyor. Ona sarıldığınız anda vücudunuz tamamen Somnox’un ritmine kapılıyor, siz uyuduğunuzda ise o da sizinle birlikte uykuya dalıyor.

Binlerce yıllık nefes teknikleriyle daha kaliteli uyku

Somnox içerisinde dilediğinizi seçebileceğiniz binlerce yıldır kullanılan birçok nefes tekniği şablonu barındırırken, dilerseniz kendi nefes egzersizinizi de oluşturmanıza imkan tanıyor. Nefes tekniklerinin yanı sıra, çıkardığı sesler yardımıyla da uyumanıza yardımcı olan yastık; kalp atışı, sesli kitap, ninni, rüzgar sesi gibi alternatifler sunuyor. Tüm bu seçeneklerin dışında dinlemek istediğiniz herhangi bir sesi de cihaza eklemeniz mümkün. Üstelik Somnox siz uykuya dalar dalmaz bu seslere bir son veriyor.

Henüz geliştirilmeye devam eden ve gelecekte çok daha fazla fonksiyonla donatılacak olan Somnox’a sahip olmak isterseniz 2000 TL gibi bir tutarı gözden çıkarmanız gerekiyor.

Etiketler: , , , , , , ,

BENZER YAZILAR