Karlardan Oluşmuş Bir Duvar: Tateyama’da Bulunan Snow Canyon

Karlardan Oluşmuş Bir Duvar: Tateyama'da Bulunan Snow Canyon

Japonya’nın Üç Kutsal Dağları’ndan biri olan Tateyama Dağı, kar yağışına oldukça alışkın. Kış boyunca yağan kar, bölgede beyaz yığınlar oluşturuyor ve bu yığınlar çok büyük bir alanı kaplıyor. Bu nedenle kış mevsiminde bu dağı bir yılan gibi kıvrıla kıvrıla aşıp giden yol boyunca yolculuk etmek imkânsız hale geliyor. Ancak soğuk günler bitip bahar geldiğinde, kışı harikalar diyarına çeviren kar, bembeyaz bir kardan duvara dönüşüyor.

Kış bitince duvara dönüşen bembeyaz kar

Japonya, Tateyama’daki Snow Canyon, bir otoyolu kuşatan kardan duvarları betimliyor. Tateyama dağından geçen otoyolun iki yanında yükselen kardan duvarlar bazı kısımlarda 20 metreye kadar ulaşıyor. Kar duvarları, yolun yaklaşık 400 metre uzunluktaki bölümünü kapsıyor ve ortada kalan asfaltla birlikte bir kanyonu anımsatıyor. Dışarıdan bakıldığında insan gücünün yetmeyeceği ve geçilemez bariyerler gibi duran kar duvarları, sanki Game of Thrones’tan çıkmış gibi görünüyor. Ancak bu duvarlar, tabi ki, gizemli bir buz sihri ile oluşturulmuyor.

Dev bir kar kütlesinin ortasından geçen bir otoyol

Her ne kadar insan gücünün sınırlarını aşıyor gibi görünse de, Kar Kanyonu için her yıl Mart ayında birçok araç ve makine çalışıyor. Mart ayı geldiğinde, buldozerler, kış boyunca otoyolu kaplayan ve artık iyice katılaşmış karları temizlemeye başlıyor. Devasa araçlar, biriken karı yavaş yavaş kıpırdatarak yoldan kaldırıyor. Makineler, altta gömülü kalan asfalta ulaştıklarında, işçiler, döner fanlarla devreye giriyor. İşçiler geride kalan son kar tanelerini de yoldan temizleyerek, otoyolu kullanılır hale getiriyor. Bu hummalı çalışma sonucunda ortaya çıkan ise dev kar kütlelerinin arasında araçlara açık bir otoyol.

Bu farklı deneyimi yaşayın

Kardan tamamen arındırılmış ancak hâlâ karların arasında olan bir otoyolda araba kullanmak çok farklı bir hayat deneyimi. Burada, yüksek kar duvarlarının arasında, kendinizi gerçekten küçücük hissedeceksiniz. Bu yolu özel araç dışında bir tur otobüsü ile de geçebilirsiniz. Elbette, iki yanınızdaki duvarlar tur otobüslerini de yeterince küçülterek oyuncak boyutuna getiriyor. Dahası, aracınızdan ya da otobüsten inerek duvarların kenarında yürüyen gruplara katılabilirsiniz. Bu devasa kar yığınlarının gerçek boyutunu tam olarak anlayabilmeniz için bir kaç fotoğraf karesi çekmeye ihtiyacınız olacak.

Japonya’da kardan oluşmuş bembeyaz duvarlarla kuşatılmış otoyol, araçla yolculuk edenler ve yolun bu bölümünü yürümek isteyenler için müthiş bir görsellik sunuyor. Bütün bu kar kütlesinin hava sıcaklığını biraz düşürdüğünü ve kış aylarındaki seviyelere çekebildiğini hatırlatmakta fayda var.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR