​Siyah Rengi Evinizde Kullanmanın Püf Noktaları

siyah rengi evde kullanmak

 Şıklığı, gücü ve asaleti simgeleyen siyah rengi ev dekorasyonunda kullanmak istiyorsanız bu püf noktaları çok işinize yarayacak!

Siyah Rengi Aydınlık ve Geniş Odalarda Tercih Edin

siyah dekorasyon

Eğer odanız aydınlık ve genişse, dekorasyonunuzda gönül rahatlığı ile siyah tercih edebilirsiniz. Fakat küçük ve güneş ışığını fazla almayan bir odanız varsa, siyah ağırlıklı bir dekorasyondan kaçınsanız iyi olur. Çünkü siyah, küçük ve karanlık odanızın daha da dar ve kasvetli görünmesine neden olur.

Dokuların Uyumuna Dikkat

Siyah rengi ev dekorasyonunda kullanmanın püf noktaları arasında dokuların uyumuna dikkat etmek de önemli bir yer alır. Örneğin metal ağırlıklı bir dekorasyonda siyah renk, şık ve uyumlu bir sonuç doğururken ahşapla uyumsuz bir görünüm sunabilir.

Canlı Renkleri Siyahla Sakinleştirin

siyah renk dekorasyon

Evinizde canlı renklerin ağırlıklı olduğu bir dekorasyonu tercih ediyorsanız, bu renk cümbüşünü sakinleştirmek için ihtiyacınız olan şey, siyah detaylardır. Böylece hem karmaşayı önlemiş hem de kullandığınız canlı renkleri ortaya çıkarmış olursunuz.

Siyah Detaylarla, Hakim Rengin Altını Çizin

siyah renk dekoratif

Detaylarda siyah ren kullanımı, dekorasyonunuzda ağırlıklı olarak kullandığınız rengi ortaya çıkarır. Mesela açık renkli duvarları ön plana çıkarmak için süpürgelikler ve pervazlar siyaha boyanabilir. Kapı eşikleri ve pencere tirizleri de siyaha boyanarak estetik bir düzenleme yapılabilir. Ya da bembeyaz duvarda siyah kapılarla odanıza hareket katabilirsiniz.

Siyahı Tek Başına Kullanmaktan Kaçının

siyah renkli evler

Siyah her ne kadar asil ve estetik bir renk olsa da, tüm odayı siyahla dekore etmek psikolojik açıdan sizi yorabilir. Bu yüzden detaylarda siyaha yer vermek daha şık ve zarif bir görünüm sağlayacaktır.

Kitaplık ve Raflarda Siyah Rengin Kullanımı

Raflarınızda, vitrininizde ya da kitaplığınızda sergilediğiniz eşyaların daha belirgin görünmesini istiyorsanız mutlaka siyah kullanın. Arka planı siyah kullanabileceğiniz gibi sadece rafları da siyah kullanabilirsiniz. Baştan aşağı siyah kullanmak yerine sadece arka planda ya da sadece raflarda siyah kullanabilirsiniz. Arka planda siyah kullanacaksanız rafların cam tercih edilmesi, özellikle vitrin aydınlatması açısından hem şık hem de daha etkili bir görünüm sağlar.

Bir Duvarı Boydan Boya Siyaha Boyamayı Deneyin

evlerde siyah renk kullanımı

Odanızın tek bir duvarını boydan boya siyaha boyayarak kendinize özel bir köşe hazırlayabilirsiniz. Burada canlı renklerle hazırlanmış şık tablolarınızı ya da aksesuarlarınızı sergileyebilirsiniz. Yumuşak gölgelendirmeler kullanarak siyahın çarpıcılığını yumuşatabileceğinizi unutmayın.

Çalışma Odanızda Konsantrasyonunuzu Siyahla Artırın

evlerde siyah beyaz uyumu

Siyah, insan psikolojisi üzerindeki iç karartıcı etkisinden dolayı evlerde çok yoğun kullanılmayan bir renktir. Aslında siyah renk, ışığı yok ettiği için dikkat dağıtan unsurların etkisini azaltarak konsantrasyonu artırma özelliğine sahip bir renktir. Bu yüzden çalışma odalarında da aşırıya gitmeden siyah detaylar kullanılabilir.


Etiketler: , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR