Sitelerde / Toplu Yapılarda Komşuluk İlişkileri

komşuluk ilişkileri

Gayrimenkul sektöründeki tecrübelerini veakademik çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan keyif alan Aylin İlgen sizler için yazıyor.

Komşuluk ilişkilerinde en çok sıkıntı yaşanmasına sebep olan konulardan biri kendi özgürlüklerimizi kullanırken diğer hanelerde yaşayan komşularımızın özgürlüklerini gasp ediyor olmamızdır.

Özgürlükler, karşılıklı hak ve yükümlülüklerin doğma sebebi olduğu ve bireyin eylem özgürlüğünün başladığı yerde, diğerinin bu özgürlüğü bittiği için, kişinin eylem özgürlüğünün sınırını, diğer insanların özgürlük alanı belirler.

Devlet toplumun refahı için kamu düzenini sağlama amacıyla kanun koyarken, apartman veya site yönetimleri de kat maliklerinin refahını ve haklarını korumak amacıyla toplu yaşam kuralları koymaktadır. Tesise özgü koyulan bu kuralların yanı sıra bir de toplu halde yaşarken uymamız gereken kuralları belirleyen Türk Medeni Kanunu, Borçlar Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu da devlet tarafından belirlenmiştir. Dolayısıyla bireyler başka bir komşunun özgürlüğünü kısıtladığında ya da yönetim kurallarını ihlal ettiğinde haberim yoktu diyebilir ancak devlet tarafından belirlenmiş kanundan haberim yoktu diyemez. Türkiye Cumhuriyeti topraklarında yaşayan tüm bireyler devlet tarafından konulan kanunlara uymakla yükümlüdür.

Başkalarıyla birlikte yaşamak zordur; zorluğun kaynağı da kişilerin hak, hukuk, demokrasi ve ahlak anlayışlarındaki farklılıklardır. Dolayısıyla bu farklılıkları en aza indirgeyerek daire sakinlerinin huzur içinde yaşamalarını sağlamak amacıyla hizmet eden profesyonel yönetim firmaları sayesinde siz hep iyi komşu rolünü oynamış olursunuz. Çünkü eskisi gibi komşunuzun duvarına vurarak veyahut kapısını çalarak yüz yüze şikayet etmek yerine, yönetime ulaştığınız takdirde onlar sizin yerinize komşunuzu ikaz etmektedirler. Bu sayede samimi olduğunuz bir komşunuzun sizi rahatsız eden ve yaşam alanınız içerisindeki konforunuzu bozan davranış biçimlerine hatır için katlanmak zorunluluğundan kurtulmuş oluyorsunuz.

bahar şenlikleri

Yoğun çalışma hayatı nedeniyle sosyal aktivitelere yeterince zaman ayrılamadığını ve bireysel yaşam biçimlerinin arttığını fark eden yönetim firmaları, kişilerin yalnızlıklarını giderecek, komşuların birbirini tanıyarak aynı çatı altında ailece yaşama imkanı sağlayacak çözüm arayışına girmişlerdir.

Bu yönelim sonucunda başarılı bir fikre imza atarak bahar partileri düzenlenmeye başlanmış, çocukların toplanabileceği aktivite alanları oluşturulmuş, doğum günü kutlamaları ve davetler için yeni alanlar düzenlenmiştir. Birçok kişi için evde misafir ağırlama bir yük olduğundan ilişki kurmakta çekinilirken bu alanlar sayesinde aile toplantıları organize edilmeye başlanmıştır. Hem de bu organizasyonlar için ayrılan alanların kullanımı ile ilgili talimatlara tüm kat malikleri vakıf olduğundan komşuluk ilişkilerini zedeleyecek davranışlar hiç yaşanmadan çözümlenmiş oluyor.Profesyonel konut yönetimi firmaları sayesinde komşuluk ilişkileri hiç bu kadar güzel olmamıştı…

Etiketler: , ,

Aylin İlgen

Aylin İlgen

Gayrimenkul sektöründeki tecrübelerini veakademik çalışmalarını sizlerle paylaşmaktan keyif alan Aylin İlgen sizler için yazıyor.
Aylin İlgen
BENZER YAZILAR