Şimdi konut almak doğru mu?

Şimdi konut almak doğru mu?


Gayrimenkul sektörü 2004 yılında iyileşme yoluna giren ekonomi ile birlikte büyüme sinyalleri vermeye başladı. Yeni konut projeleri ve ihtiyaç sahiplerinin arayışlarının hızlanması özellikle gayrimenkul sektöründe belirgin bir canlılık yarattı.Tabii bu süreç içinde enflasyonun düşüş trendinin artarak devam etmesi, buna paralel faizlerin aşağıya yönelmesi, finans kuruluşlarının otomotivden sonra ikinci büyük kredi pazarı olarak konut kredilerine yönelmesi de bu talebin artmasını tetikleyen faktörler oldu.


 


Bununla birlikte son üç yılda konut arzı ikiye katlanmasına rağmen fiyatlar da arttı. Çünkü talep, arzdan canlı. Öyle ki, sadece İstanbul’da, 2015 yılına kadar her yıl ortalama 250 bin adet konut talebi olacağı öngörülmekte.


Ertelenmiş talep, düşen faiz oranları, uzayan vadeler ve çok seçenekli kredi çözümleri ile stoktaki projelere hızlı bir satış geldi. Eldeki konut stoku hızla tükendi. Talebin yoğunluğu, fiyatların sert bir şekilde artmasına yol açtı.


Özellikle 2005 yılında büyük bir canlılığın yaşandığı yaklaşık günde 2 binin üzerinde konutun satıldığı sektörde, 2005 ve 2006 konut projeleri, inşaatlar ve maketten satışların yoğun olarak gündeme geldiği yıllar oldu.


 


Ertelenen talep geri dönüyor


Aynı dönemde mortgage’ın da konuşulması sektörü iyice ilgi odağı haline getirdi. Ancak yükselen fiyatlar ve talebin doyum noktasına ulaşması nedeniyle sektörde yaklaşık son bir yıldır satışlar durma noktasına geldi. Gayrimenkul sektörü uzmanları yılbaşından buyana özellikle de orta sınıfa yönelik metrekaresi bin ile bin 500 YTL aralığında satılan toplu konut projelerinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 15 oranında fiyat gerilemesi yaşandığına işaret etmekteler. Seçim sonrası duraklama döneminin sona ermesiyle birlikte ertelenen konut alım satımlarının tekrar hız kazanması, sektöre yeniden bir canlılık getirdi. Durgun bir dönem geçiren gayrimenkul sektörü tekrar hareketli günlerine geri dönüyor.  


 


Birçok firma yeni konut projeleri ile sektöre iddialı bir şekilde giriş yaparken, mevcut olan projelerde cazip ödeme koşullarıyla tüketicilerin ilgisini üzerlerine çekiyor. Uzmanlar da yavaş yavaş hareketliliğin başladığı sektörde mortgage’ın da tam anlamıyla uygulanır hale gelmesi ve de konut kredi faizlerinin yüzde 1 seviyesine inmesi durumunda talebin 2008 yılında başlayarak önümüzdeki yıllarda canlanacağında hemfikir.  


 


100 bin YTL’lik konut kredisinin aylık taksitleri

Faiz oranı (%)


60 ay


120 ay


240 ay


1,50


2,539


1,802


1,543


1,40


2,475


1,725


1,452


1,30


2,411


1,650


1,361


1,20


2,348


1,577


1,273


 Önümüzdeki günlerde neler olacak?


Geçmişte yaşanan canlılıktan sonra yukarıda sözü edilen nedenlerden ötürü konut alım satımının yavaşladığı sektörde, şu anda bir kıpırdanma dikkat çekiyor. Bunda son günlerde dolar kurundaki düşünün de etkisi büyük.  Peki, önümüzdeki günlerde sektörde neler olacak? Konutta fiyatların seyri nasıl olacak? Bu ortamda konut almalı mı? İşte hazırladığımız bu kapak haberinde sektörün önde gelen isimlerinin ağzından tüm bu sorulara yanıt aradık.


 


Yetkililer, önümüzdeki dönemde konut fiyatlarında bir artış olacağını görüşünde birleşiyorlar. Markalı konut üreticilerinin bazıları, önümüzdeki dönemde, konut fiyatlarında kademeli olarak yüzde 40’a varan oranlarda bir artış olacağı yönünde öngörüde bulunuyorlar. Yetkililer,  özellikle arsa maliyetlerindeki aşırı artışın, konut fiyatları üzerinde yaratacağı zam baskısını buna gerekçe olarak gösteriyorlar. Bu sebeplerden dolayı içinde bulunduğumuz dönemin gayrimenkul satın almak için uygun bir zaman dilimi olduğu ifade ediliyor.


 


Fiyatlar gevşeyecek


İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizameddin Aşa, 2008 yılının ikinci yarısından itibaren piyasalarda bir canlanma öngörüyor. Aşa, ayrıca mortgage sisteminin tüm dinamikleriyle hayata geçirilmesiyle 2010 yılından itibaren de sektörün yeniden büyüme ve gelişme trendine gireceğini tahmin ediyor.


 


Ramazan ayının rehavetinin sonrasında konut alım satımında gözle görülür bir hareketliliğin başlayacağını söyleyen Turyap Yönetim Kurulu üyesi Başak Soner, 2007’nin sonlarına doğru açılacak olan piyasanın 2008’de beklenen ivmeyi yakalayacağını kaydediyor. Soner, “Emlak fiyatlarında bir balonun oluştuğuna kuşku yok. Son üç yılda konut arzı ikiye katlanmasına rağmen fiyatlar arttı. Çünkü talep, arzdan canlı. Fiyatlar bayağı şişti; daha da yükselebilir. Birikmiş konut talebi karşılanınca, konut fiyatları gevşeyecektir” diye konuşuyor.


 


Son üç yılda kullandırılan krediler2007(Temmuz)


 


 


Bireysel Krediler


Miktar(YTL)


Tüm Sektörler


İçindeki Payı(%)


Ferdi Kredi(Konut)


23.409.055,7


9.0


Ferdi Kredi(Otomobil)


5.930.564,6


2.2


Ferdi Kredi(Diğer)


20.805.496,3


8.0


Toplam


50.145.116,6


 


 


 


 


2006


 


 


Bireysel Krediler


 


 


Ferdi Kredi (Konut)


21.453.945,9


9.6


Ferdi Kredi (Otomobil)


5.973.872,4


2.6


Ferdi Kredi (Diğer)


12.751.503,9


5.6


Toplam


40.179.322,2


 


 


 


 


2005


 


 


Bireysel Krediler


 


 


Ferdi Kredi (Konut)


12.024.632,4


8.0


Ferdi Kredi (Otomobil)


8.238.407,5


5.5


Ferdi Kredi (Diğer)


5.843.361,7


3.9


Toplam


26.106.401,6


 
 


Kaynak: Merkez Bankası


 


 


Markalı evlerin değeri arttı


Konut piyasasında şu an bir talep gerilmesi görülse de özellikle İstanbul’da inşa edilen binlerce yeni konutun bu ihtiyaca cevap vermenin ötesinde ciddi kâr getiren yatırım araçlarına dönüştüğü görülmekte. Parasını 2005 yılında konuta yatıranların çoğu, aradan geçen iki yıllık bir sürede aldığı konuttan iki misli kâr etti.  Başka bir deyişle, geçen sürede yıllık getirisi ile mevduat, altın ve doların aralarında sayılabileceği yatırım araçlarını geride bırakan konut, yatırımcısını ihya etti.


2005’ten bugüne kadar geçen sürede parasını bankada veya yastık altında saklamak yerine konuta yatırmayı seçenler ise aynı süre içinde yüzde 170’i aşan oranlarda kâr elde etti.Sektöre yeni oyuncular katıldı


Gayrimenkul sektöründeki hızlı büyüme başka sektörlerden firmaların da iştahını kabarttı. Böylece tekstilden perakendeye, gıdadan kozmetiğe kadar farklı iş kollarında faaliyet gösteren birçok şirket konut üretimine soyundu. Bu şirketler, sadece kârlı olduğu için konut sektörüne girdikleri ve risk yarattıkları gerekçesiyle sektördeki köklü firmalar tarafından yoğun bir eleştiri aldılar.  


 


Perakendeci Kiler Grubu Esenkent’teki Kardelen Evleri’nden sonra Tatlıcı Ailesi’ne ait Levent’teki 12 dönüm arsa üzerine Sapphire adında bir rezidans inşa ediyor.  
Ülker Grubu’na bağlı Sağlam Gayrimenkul Akfen Grubu’yla birlikte inşa ettiği Levent Loft’u tamamladı. Lojistik sektöründe çalışan Kuzu Grup, şu anda İstanbul Bahçeşehir’de Spradon Projesi’nin dışında Ankara’da üç site inşa ediyor.


 


Türkiye’nin en büyük ilaç dağıtımcısı Hedef Alliance Holding’in patronu Ethem Sancak’ın yeğenleri tarafından kurulan Folkart Yapı, İzmir Narlıdere’de Folkart Narlıdere projesine başladı. Demirbank’ın eski sahibi Halit Cıngıllıoğlu’nun kurduğu C Holding’in ilk projesi Bahçelievler’deki Saklı Vadi Konutları oldu.Madenci konut işine girdi


Deri konfeksiyon sektöründe faaliyet gösteren Orjin Grup’un Doğuş Grubu ortaklığıyla inşa ettiği İstinye Park projesinde 420 adet konut bulunuyor.
Yıllardır turizm işiyle uğraşan Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası(TÜTSİS) Başkanı Halit Narin, Martı GYO’yla gayrimenkule girdi. Çerkezköy’de beş yılda yaklaşık üç bin konut yapacak. Tekstil makineleri ithalatı geçekleştiren Atlas Juki’nin sahibi Vedat Aşçı’nın kurduğu Astaş Gayrimenkul, Bellevue Residences by Kempinski ve Kempinski Residences Astoria adlı iki rezidans yapıyor.


Madenci Milten Grubu Gaziosmanpaşa Taşoluk’ta inşa ettiği Milkent Evleri’yle konut sektörüne girdi.


 


Kozmetikçi Canan da rezidans yapıyor


Market işletmecisi Harun Pekmelikya’nın kurduğu Pam inşaat, Esenyurt’ta Korubahçe Evleri’ni yapıyor. Roman Mağazaları’nın sahibi Turgut Toplusoy’un kurduğu Elit İnşaat, Çekmeköy’de Tarra Portia Evleri’ni inşa ediyor.  Canan Kozmetik’in iştiraki Canan Yapı, Ataşehir’de Canan Residence adıyla bir projeye başlıyor. Saray Halı’nın sahibi Necati Kurmel,  Kurtköy’de Royal Park Residence ve Mia Park adlı iki proje yapıyor. Opet’in kurucusu Öztürk ailesi tarafından kurulan Regnum’un İstanbul’da Astrum Towers, Sky Residence, Elitkent, Bodrum’da Bargylia Evleri gibi projeleri yer alıyor.  Beyaz eşya ve elektronik alanında faaliyet gösteren Enkay Grup’un kurduğu Enyapı, Mimarsinan’da Case Mare isimli bir site inşa ediyor. İstanbul Boğazı’nda gezi tekneleri işleten Lüfer, Çorlu’da 300 dairelik Cennet Kent’in temellerini atmaya hazırlanıyor.  Demir çelik üreticisi Cer Grup’un iştiraki olan Cer Yapı, Bayramoğlu’nda Gala Town projesine başladı. Tezman Holding’in bünyesinde kurulan Eser Gayrimenkul, ilk konut projesi olan Zeytinlibahçe Evleri’ni Ayvalık’ta inşa ediyor.İstanbul’un nereleri gözde?


Gayrimenkul piyasasında en çok hareketlilik yaşanan il olarak da İstanbul başı çekiyor. İstanbul’da 2015 yılına kadar her yıl ortalama 250 bin yeni konuta ihtiyaç olduğu yetkililerce dile getiriliyor. Bu talebin 180 bin adedinin piyasa koşullarında, 70 bin adedinin ise kamu ve kamu-özel ortaklıkları ile üretilerek karşılanacağı ifade ediliyor.


 


İstanbul’da bazı semtler giderek değerini yükseltiyor. Konuttaki hareketlik neticesinde Kurtköy, Çekmeköy, Beylikdüzü, Kozyatağı, Samandra, Ümraniye gibi semtler yıldızını giderek yükseltiyor. Öyle ki, daha önceden konutun çok az bulunduğu söz konusu semtler neredeyse doyma noktasına geldi. Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner, yıllardır uzaklığı sebebi ile boş kalan Beylikdüzü, Mimaroba, Sinanoba gibi evlerin dolduğunu belirtiyor. Doluluk ve konut isteğinin bu bölgelerdeki yeni inşaatlarla karşılandığını ve hala devam ettiğini ifade eden Soner, “Kuzeye hareket İstanbul’da Avcılar’dan İkitelli, Bahçeşehir, Esenkent’e oldu. Anadolu yakasında ise Maltepe, Kartal, Pendik sahil kesimi Kurtköy, Ataşehir, Ümraniye, Samandıra, Çekmeköy gibi yerlere taşındı. Yine yıllardır boş bekleyen Kurtköy doldu ve taşma noktasına geldi. Yeni projeler hayata geçmeye başladı. Havaalanı ve Formula 1’de bu geçişte çok önemli roller aldı” görüşünü kaydediyor. Soner, İstanbul’da batıdan doğuya doğru prim yapan bölgeleri ise Mimaroba, Bahçeşehir, İkitelli, Kemerburgaz, Riva, Çekmeköy, Kurtköy, Tepeören, Akfırat olarak sıralıyor.


 


 


İstanbul’da Satılık Konut Değerleri(100 m2 Stardant konut)
 


2005


2006


2007


Semt


Fiyat(Bin/YTL)


Fiyat(Bin/YTL)


Fiyat(Bin/YTL)


ACIBADEM


80-160


85-250


130-250


AKSARAY


60-90


70-110


80-105


ALTIYOL


80-130


95-160


115-213


ALTUNİZADE


90-160


110-250


200-250


ATAKÖY 1+1 VE 2+1


150-220


175-350


200-250


ATAŞEHİR


90-125


100-175


200-400


AVCILAR


50-95


60-125


90-100


BAĞCILAR


40-60


45-70


70-120


BAHÇELİEVLER


85-150


110-250


125-210


BAKIRKÖY


100-200


110-250


115-175


BEBEK


200-250


220-300


270-360


BEŞİKTAŞ


100-150


110-220


145-190


BEYKOZ


70-95


80-180


70-180


BEYLİKDÜZÜ


45-90


55-120


90-110


BOSTANCI


70-130


80-180


130-160


BÜYÜKÇEKMECE


45-100


50-150


70-105


CADDEBOSTAN


140-250


170-400


180-350


ÇENGELKÖY


50-150


65-250


100-150


EMİNÖNÜ


30-90


40-130


60-145


EMİRGAN


100-135


115-250


200-330


ERENKÖY


115-150


130-250


150-300


ESENLER


40-65


45-85


65-120


ETİLER


160-250


180-325


330-460


EYÜP


35-65


50-100


60-110


FATİH


65-75


70-90


90-120


FENERYOLU


80-175


110-300


150-250


FLORYA


135-300


160-400


330-400


FULYA


75-120


90-175


180-350


GAYRETTEPE


100-190


110-220


250-280


GAZİOSMANPAŞA


60-85


70-110


80-115


GÖZTEPE


70-150


90-250


150-130


GÜNEŞLİ


60-85


75-120


100-120


GÜNGÖREN


40-50


50-95


65-115


HAZNEDAR


70-90


80-150


120-130


KADIKÖY


70-150


85-200


100-125


KAĞITHANE


35-60


40-80


60-110


KARTAL


50-115


60-150


100-180


KOŞUYOLU


80-175


85-300


150-170


KOZYATAĞI


150-200


160-230


175-250


KURTKÖY


40-90


50-150


80-150


KURTULUŞ


65-100


80-160


125-250


KÜÇÜKBAKKALKÖY


60-90


75-140


80-175


KÜÇÜKÇEKMECE


45-85


50-150


65-165


KÜÇÜKYALI


55-120


65-150


125-150


MALTEPE


55-110


70-150


125-150


MECİDİYEKÖY


80-135


95-180


150-210


ORTAKÖY


100-160


110-200


150-220


PENDİK


60-120


65-165


75-175


SAHRAYICEDİT


80-150


90-210


110-250


SAMANDIRA


35-75


40-100


70-100


SARIYER


80-150


85-175


150-180


SUADİYE


90-170


95-200


150-175


SULTANBEYLİ


60-90


75-120


35-100


ŞİRİNEVLER


75-100


90-150


90-123


ŞİŞLİ


110-180


140-250


145-185


TARABYA


90-150


100-200


100-150


TUZLA


55-90


65-120


93-125


ULUS


170-300


200-400


400-530


ÜMRANİYE


35-55


45-125


110-150


ÜSKÜDAR


70-120


75-145


125-200


YENİKÖY


150-250


170-300


200-330


ZEYTİNBURNU


45-85


60-130


70-150


 


 


 


 


Kaynak: İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası


 


 


Gayrimenkul Yatırım Saati’ne göre fiyat değişimleri


Uluslararası gayrimenkul yatırımcıları, yatırımlarını yönlendirirken, Türkiye’de henüz yeterince tanınmayan başka yöntemlere de başvuruyorlar. Bu yöntemi aslında konutu ihtiyacı olduğu için almak üzere araştırma yapanlar da dikkate alabilir. O da Gayrimenkul Yatırım Saati (GYS) adını taşıyor. Artık Türkiye’de de kullanılmaya başlanan bu yöntemlerden biri olan GYS, şu anda kaçı gösteriyor? Sektördeki gelişmelerin yakından izlenip, yorumlanmasıyla belirlenen saate göre yatırım kararları veriliyor.


GYS, adı üzerinde saat yönünde işleyen bir sistem. Bu kadranda yine normal zaman saatlerinde olduğu gibi 3, 6, 9 ve 12 gibi rakamlar mevcut. Saatin 12 ile 6 arasını gösteren gece kısmı, gayrimenkul yatırımlarının değerinin indiğini, 6 ile 12 arasındaki gündüz kısmıysa yükseldiğini gösteriyor.


 


Örneğin, otel yatırımı saat 09:00 üzerinde olsun. Bu durumda otel fiyatlarının bir çeyrek zaman daha yükseleceği ve daha sonra iki çeyrek zaman için düşeceğini söyleyebiliyoruz. Ya da saat 06:00 üzerinde bulunan bir ofis yatırımı için yükseliş dalgası başlamak üzere denebiliyor. Saat 12 üzerinde olan bir emlak yatırımının tepe noktada olduğu, artık alım değil satışa yönelme zamanı geldiğini anlatıyor.


 


Saat bugün kaçı gösteriyor?


GYS’nin bugünün koşullarında kaçı gösterdiğini Kuzeybatı Gayrimenkul Genel Müdürü Murat Ergin’e sorduk. Genellikle yabancı yatırımcılarla ilişkide olan ve bu şirketlere Türkiye raporları sunan Ergin, bu saatten son dönemde müşterilerinin de istekleri doğrultusunda yararlanmaya başladıklarını ifade ediyor. Murat Ergin’e göre şu an için perakende olarak adlandırılan alışveriş merkezi yatırımlarında saat 12:00’ye gelmek üzere. Alışveriş merkezleri, sanayi ve lüks konut için saat 10:00 ila 11:00’ arasını, ofis binaları ve toplu konut için saat 09:00 ile 10:00 arasını, otel yatırımları için saat 08:00 ila 09:00 arasını gösteriyor. Ergin saatin ekim başı itibariyle kaçta olduğunu ise şöyle yorumluyor:


“Saatin göstergeleri bu yılın başından itibaren girdiği bu yörüngesini koruyor. Yılbaşından buyana konut, sanayi ve otel piyasasında herhangi bir gelişme yaşanmadı. Bunda geçtiğimiz temmuz ayında yapılan seçimlerin de etkisi var. Gerçi piyasa seçim öncesi de durgundu. Şu anda alışveriş merkezi yatırımları gözde. Bunu şehir içinde ve çevresinde yeterli büyüklükte arsa bulunamaması nedeniyle değerli hale gelen sanayi tesisi yatırımları ve de lüks konutlar takip ediyor. Bu üç sektör için sonbahar ayları belirleyici olacak. Özellikle alışveriş merkezi yatırımları, 12’yi bu yılın sonunda gösterebilir.”


 


“Konut fiyatları düştü”


Ergin, 2006 yılında 12’yi gösteren orta sınıfa yönelik konut projelerinde, bu yıl görülen fiyat gerilemesi hakkında ise şu bilgileri veriyor.


 “2008 başında toplu konut projelerinde,  gerilemeyi takiben bir fiyat tırmanma dalgası da yaşanabilir. Bu konuda faizlerin uygulamalarının başlaması belirleyici olur. Bence konutta mevcut değerlerin yüzde 15-20 altında kuvvetli bir direnç noktası mevcut.”


 


“Konut alımında geç kalınmamalı”


Yücel Ersöz(Yapı Kredi Koray Genel Müdürü):


“Bundan sonra faizlerin seyri gayrimenkul fiyatlarındaki trendin belirleyicisi olacak, diyebiliriz.


Tahminim, 2008 yılının başından itibaren faizlerin düşme eğilimine girebileceği yönünde. Bu da konut fiyatlarının tekrar yükselişe geçmesine neden olacaktır. Bu nedenlerden dolayı şu anda konut almak için uygun bir zaman. Fiyatlar tekrar artmaya başladıktan sonra konut alma kararı alan tüketici geç kalmış olabilir. 


Önümüzdeki dönemde konut fiyatlarında bir artış olacağını tahmin ediyorum. Çünkü 2007’de ertelenmiş olan satın alım kararları tüketicinin güveni artmaya başladıkça hayata geçiyor. Banka kredileri tekrar uygun oranlarda faizlerle verilmeye başlandı. Faizlerin daha da düşmesi olasılığı var. Dolayısıyla fiyatların artacağını öngörebiliriz. Ancak bu artış 2004–2006 döneminde olduğundan daha mutedil olacaktır”


 


Ankara’da sentlere göre 100 m2 dairenin ortalama satış fiyatları

ABİDİNPAŞA


80-120


ANITTEPE


140-200


AYDINLIKEVLER


90-130


AYRANCI


100-150


BAHÇELİEVLER


170-250


BALGAT


90-150


BATIKENT


80-130


BİLKENT 1 116-138 m²


280-330


BİLKENT 2 144-156 m²


325-390


BİLKENT 3 156 m²


335-350


CEBECİ


85-140


ÇANKAYA


180-230


ÇAYYOLU


140-170


ÇUKURAMBAR


190-250


DEMETEVLER


70-90


DİKMEN


120-140


ELVANKENT


65-100


EMEK


140-200


ERYAMAN


70-150


ESAT


125-175


ETLİK


90-120


G.O.P


250-350


KAVAKLIDERE


150-200


KEÇİÖREN


80-130


KIZILAY


130-170


KURTULUŞ


100-140


MALTEPE


135-150


ORAN


150-200


ÖVEÇLER


135-180


SEYRANBAĞLARI


85-160


SİNCAN


50-75


SOKULLU


100-150


SUBAYEVLERİ


150-180


ÜMİTKÖY


130-200


YENİMAHALLE


125-175


100.YIL(BALGAT)


175-210


 


 


Kaynak: Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası


 


 


“Fiyatlar yüzde 40 artacak”


Ufuk Öztürk (Regnum Gayrimenkul Geliştirme A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı)


“İçinde bulunduğumuz ayla birlikte ekonominin ve gayrimenkul sektörünün tekrar canlanacağını söyleyebiliriz. Geçtiğimiz dönemdeki durgunluk nedeniyle, biriken konut stokunun da kısa sürede tükeneceğini ve oluşan maliyet artışı ile birlikte önümüzdeki dönemde gayrimenkul fiyatlarının artacağını söyleyebiliriz. Özetle, saydığım bu sebeplerden dolayı içinde bulunduğumuz dönem, gayrimenkul satın almak için oldukça uygundur ve bu sürenin fazla sürmesini beklememekteyim.


Önümüzdeki dönemde, konut fiyatlarında kademeli olarak yüzde 40’a varan oranlarda bir artış beklemekteyiz. Bununla birlikte, gayrimenkul alımı konusunda düşüncesi olanlara, bu düşüncelerini hemen gerçekleştirmelerini tavsiye ederim”


 


“Doğru zaman”


Özkan Boyar(Fiba Gayrimenkul Genel Müdürü)


“Konut almak için doğru zamandayız. Gerek oturma amaçlı gerekse yatırım amaçlı düşünen ve özellikle nakit sıkıntısı yaşamayan kişiler için mevcut piyasada alternatif çok, pazarlık şansı yüksektir. Özellikle şehir dışındaki projelerin önemli iskontolara satılacağını düşünmekteyiz. Önümüzdeki dönemde, kredi faizlerinin de düşmesiyle bu talep realize edilecek ve konut satışlarında artış yaşanacaktır. Bu gibi göstergelerden yola çıkarak, bugün konut alan yatırımcı orta vadede kazançlı çıkacaktır. Önümüzdeki dönemde bu talebin harekete geçmesiyle konut fiyatlarında bir miktar artış olacaktır. Ancak, 2005 yılındaki astronomik fiyat çıkışları yerine daha geniş zaman bandında ve makul seviyelerde, yüzde 20-30 arasında artışlar görülecektir. Özellikle dolar bazında fiyatlandırılan projelerde yüzde 10 artış beklenmektedir”


 


“Getirisi olan konutlar alınmalı”


Sema Baran(Coldwell Banker Türkiye Ticari Yatırım Direktörü)


“Şu anda emlak yatırımı için ortam çok uygun, özellikle büyük ölçekli konut projelerinde, yılbaşına kadar alım yapmanın doğru olduğunu düşünüyoruz.


YTL çok değerlendi, dolar düştü ve fiyatlar dolar bazında olduğu için şu anda uygun. Dolar yükseldiği  veya fiyatlar Euro olarak yansıtıldığı (Euro bazında fiyat teklifi piyasada oluşmaya başladı)  takdirde, direkt yüzde 30 artış söz konusu. Çok az sayıda üretilen, en yüksek teknolojinin kullanıldığı akıllı ve sabit masrafları düşük projelerde alınacak konutların da getirisi de çok yüksek olacaktır.             


Bizim önerimiz ticari ve sanayi, lojistik ağırlıklı alanlara yatırım yapılması yönünde.


Önümüzdeki dönemde de konut fiyat artışları olacaktır. Yeni üretilen projeler talebin çok altında kalmaktadır. Fiyat artışlarının yüzde 15 ila 35 arasında olması beklenmektedir”


 


“2008 hareketli olacak”


Serdar İnan(İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı)


“Bu ortamda ev almanın bize zarar getirmeyeceği aşikar. Ancak 2005 yılındaki karları edeceğimizi de düşünmememiz lazım. Al sat için konut, kira için ticari her zaman daha iyi gözüküyor. Geçen yıla göre bir artış Türk parası nezdinde olmadı diyebiliriz. Ancak döviz bazlı, dövizin düşüşüyle beraber kısmı yükselmeler yaşadık. Maliyetlerin artmış olması, yakında zam yapılmasına yönelik piyasada bir baskı oluşturacaktır. Bu sebeple 2008’de fiyatlar artacak gözüküyor. Bu maliyetler ve arsa kıtlığı yüzünden İstanbul’da konut fiyatlarında ciddi bir azalış beklemek hayal olur. Ancak sıkışan bazı üreticiler kısmı ucuza satış yapabilir. Bunun dışında önümüzde trend hep yukarıya gözüküyor, bilhassa 2008 yılı gayrimenkul de çok hareketli bir yıl olacak”


 


“Yeni iş merkezlerinden daire alınmalı”


Yaşar Aşçıoğlu (Aşçıoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı):


“Piyasa fırlamadan yeni projelerden daire almanın şimdi tam zamanıdır.


Şu anda gayrimenkulde yeni inşa edilen konforlu konutlar ve rezidanslar tercih edilebilir ancak plaza mantığındaki yeni iş merkezlerinden de daire almak yatırım için doğrudur. İstanbul’da şehir dışı yapıların metrekare fiyatlarının bin ile 2 bin dolar arasında seyri devam ediyor. Markalı projeler prim yapmaya devam ediyor. Şehir içindeki doğru lokasyon her zaman değerini arttıracaktır.


İstanbul’da dolar bazında yüzde 50 kazandıran semtlerin başında Yeşilköy-Florya, Taksim-Maslak-Büyükdere hattının deniz tarafları, Bağdat Caddesi geliyor”


 


“Faizlerin düşmesi tetikler”


Teoman Metehan(Teknik Yapı CEO’su):


“2006 Mayıs ayındaki dalgalanmadan sonra konut fiyatları çok fazla değişmedi. Artışlar daha çok prim potansiyeli yüksek bölgelerde oldu. Bu bölgelerde artış yüzde 25’lere ulaştı. İstanbul’da ortalama artışın yüzde 10’un altında olduğu söylenebilir..


Önümüzdeki dönemde konut fiyatları yukarı yönlü olur. Şu anda gelişme potansiyeli olan bölgelerde arsa girdisi uygun fiyata temin edilmiş durumda. Arsalar tükendiğinden her yeni projede arsa girdisinin maliyeti artıyor. Bu da konut fiyatlarına yansıyor. Ayrıca konut kredisi oranlarının düşmesi de konut fiyatlarının artışını tetikleyecek”


  


İzmir’de 2005 yılı  konut fiyatları
SEMTLER


Fiyat Aralığı(M2/YTL)


ÇİĞLİ


650-850


KARŞIYAKA


1100-2100


BAYRAKLI


700-1250


BORNOVA


1200-1700


ŞİRİNYER- BUCA


900-1500


HATAY


850-1500


GAZİEMİR


900-1300


BALÇOVA


1200-2000


GÜZELBAHÇE


850-1200


ALSANCAK


900-1800


KONAK


950-1039


NARLIDERE


1650-1750


 


 


2006


SEMTLER


Fiyat Aralığı(M2/YTL)


ÇİĞLİ


953-1130


KARŞIYAKA


1221-1440


BAYRAKLI


1128-1385


BORNOVA


850-1031


ŞİRİNYER- BUCA


1500-1830


HATAY


1500-1860


GAZİEMİR


1300-1520


BALÇOVA


1132-1393


GÜZELBAHÇE


1523-1724


ALSANCAK


1800-2100


KONAK


1039-1354


NARLIDERE


1750-1841


 


 


2007


SEMTLER


Fiyat Aralığı(M2/YTL)


ÇİĞLİ


950-1800


KARŞIYAKA


1500-2000


BAYRAKLI


850-950


BORNOVA


1080-1500


ŞİRİNYER- BUCA


1035-1240


HATAY


1863-2010


GAZİEMİR


1523-1780


BALÇOVA


1298-1648


GÜZELBAHÇE


1735-1980


ALSANCAK


2110-2340


KONAK


1388-1502


NARLIDERE


1846-2083 


Kaynak: İzmir Emlak Komisyoncuları Odası


 


Avantajlı bir dönem”


Bilge Özdemir(Emlakci İcra Kurulu Üyesi)


“Bana göre bu dönem hala satın alıcının “ kıral “ olduğu dönem. Bu dönemi değerlendiren yatırımcılar karlı çıkacaklardır. Hiç bir dönemde bugün gayrimenkul sektöründe uygulanan avantajlar gayrimenkul talebine uygulanmamıştır.


Bu ülke ve geleceğine inanan ve gayrimenkul ihtiyacı olan bireylerin bugünün şartlarını değerlendirmelerini tavsiye ediyorum. Benim düşünceme göre konut fiyatlarının azalmasını düşünmek “ kriz “ beklemekle eş anlamlıdır. Aynı bölge içinde iki farklı projede fiyat farklar olabilecektir. Benim düşüncem gelecek dönemde metrekaresi bin ile bin 200 dolar arasında piyasaya arz edilecek konut sayısında ve bu konutlara talepte yükselme olabileceği yönündedir”


 


“Fiyatlar Avrupa’ya göre düşük”


Coşkun Yılmaz(Kayı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı):


“Yabancı fonlar Türkiye’ye giriyor ve bu da önümüzdeki dönemde fiyatların artacağını gösteriyor. İstanbul gibi metropol bir şehrin metrekare fiyatları Avrupa’nın megapollerine göre halen çok düşüktür. Ancak aradaki fark hızlıca kapanmaya başlayacak. Bu nedenle geç kalınmadan gayrimenkule yatırım yapılmalı.


Son yıllarda Türkiye,  özellikle İstanbul ve Güney sahilleri, yabancı yatırımcının gözdesi haline gelmiştir.


2010 yılı kültür başkenti olacak İstanbul’un kentsel dönüşüm projeleri ile yeniden yapılanması ve ulaşım altyapısının oluşturulması, gelişen bölgelerde konut fiyatlarını arttıracaktır”


 


“Kısa vadede fiyat artışı olur”


Elif Pehlivanlı(Han Yapı Pazarlama Müdürü):


“Son dönemlerde konut yatırımlarının daha karlı gibi görünse de, yatırım yapılan projeyi yeri, konumu, ulaşılabilirliği, farklılığı gibi bir çok acıdan değerlendirmek ve ona göre yatırıma girmek daha doğru olur. Yatırım için ayrılan param olsa konut yatırımına bu nedenle yönlenirdim. Son yıllarda İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerin yanı sıra Türkiye’nin her tarafından emlak fiyatları yükselişe geçmiştir. İstanbul’da Fiyat artışı, Kemerburgaz, Çekmeköy ve Ataşehir bölgelerinde odaklandığı gözlenmiştir. Özellikle Bahçeşehir son iki yılda yüzde 130 oranında prim yaptı. Seçimler, faiz indirimlerini gözlemleyen ve bu nedenle durağan bir dönem geçiren sektörde kısa vadede fiyat artışı bekliyorum”


 


 


 Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et