Silivri kabuğunu kırıyor

Silivri kabuğunu kırıyor

2004 yerel seçimlerinden itibaren Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilen Silivri artık İstanbulluların hem yaz hem de kış ayları için tercih ettiği yerleşim bölgeleri arasında yerini alıyor


&nbsp


Son günlerde birbiri ardına yükselen markalı konut projeleri ile dikkat çeken Silivri, artık İstanbul’un tatil mekanı olma vasfını bir kenara bırakıyor. Her geçen gün daha fazla İstanbullunun hem yaz hem de kış aylarında yaşamak için tercih ettiği Silivri, İstanbul’un batıya açılan modern yüzü olma yolunda hızla ilerliyor.


&nbsp


İstanbul’un hemen yanı başında olmasına rağmen yıllarca merkeze uzak olmanın sıkıntılarını yaşayan Silivri, 2004 yerel seçimlerinden itibaren Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesi ile birlikte güzel günlerin ilk sinyalini almış oldu. Yerel belediye statüsünde olduğu yıllarda biriken tüm altyapı sorunları, Büyükşehir’e dahil olduktan sonra büyük yatırımlarla çözülme yoluna giren ilçede canlanmayı asıl tetikleyen etken, içinde bulunduğu bölgenin İstanbul Metropoliten Planı’nda kentin iki yeni çekim merkezinden biri olarak gösterilmesi ile başladı.


&nbsp


Uzmanlara göre Silivri’yi bekleyen sevindirici gelişmeler bunlarla da bitmiyor. İstanbul’un lojistik sektörüne ev sahipliği yapacağı belirtilen bölgede bazı firmaların yatırıma başlıyor olması bölgedeki ticari hareketliliği de beraberinde getiriyor. Uzmanlar ayrıca Haydarpaşa Limanı’nın Gümüşyaka sahiline taşınmasının planlandığını da belirtiyorlar. Bu planların hayata geçmesinin uzun yıllar alacağını belirten uzmanlar, yine de geleceğe dair umutlarını taze tutuyor.


&nbsp


‘Silivri’de güzel günler yaklaşıyor’


Cahit Yardımcı – Yosun Gayrimenkul


&nbsp


Silivri’de konut piyasası genel anlamda çok canlı bir piyasa değil. Ancak tüm Türkiye’de olduğu gibi Silivri’deki konutlar da son iki yıldır ciddi bir talep gördü ve prim patlaması yaşandı. Evler yüzde 70-80’lere varan oranlarda prim yaptı. Ancak bu suni durum son aylarda ekonomideki sıkıntılarla birlikte bitti. Kısa vadede Silivri’deki konutlarda hatırı sayılır bir prim olmasını beklemiyorum.


&nbsp


Silivri, İstanbul’un hemen dibinde olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olmadığı için uzun yıllardır kabuğunu kıramıyor. Ancak artık Büyükşehir’e bağlanan Silivri’de umutlu gelişmeler de oluyor. Bunlar, Silivri’nin İstanbul Metropoliten Planları içinde iki çekim bölgesinden biri olarak gösterilmesi, Haydarpaşa Limanı’nın Silivri Gümüşyaka’ya taşınmasının planlanması ve İstanbul’daki tüm lojistik merkezlerinin Gümüşyaka’dan itibaren bir hat üzerinde Trakya’ya kaydırılması olarak sıralanabilir. Bu da Silivri’ye önce bir ticari canlılık sonra da konut piyasasına istikrar getirir. Çünkü buradaki konut piyasası yazlık evlerden kışlık evlere doğru kayma gösteriyor. Özellikle büyük lojistik firmalarının bölgeye yatırım yaptıklarını duymak beni çok umutlandırıyor.


&nbsp


Bölgede daha nitelikli denebilecek genç dairelerin fiyatları 110 ile 160 bin YTL, kalorifer, asansör gibi donanımlardan yoksun eski dairelerin fiyatları ise 50 bin 80 bin YTL arasında değişiyor. Klasis bölgesi tabir edilen ve daha çok talep gören nitelikli villa bölgesinde villa fiyatları 150 bin YTL’den başlıyor 400 bin YTL’ye kadar çıkıyor. Silivri’nin merkeze uzak bölgelerinde ise fiyatları 50 bin YTL’den başlayıp 130 bin YTL’ye kadar çıkan müstakil evler bulmak da mümkün. Ancak bu evler, yapı kaliteleri daha düşük ve kışlık kullanıma uygun olmayan daha çok yazlık olarak tercih edilen evler.


&nbsp


Silivri’de kiralık daire fiyatları 400 ile 600 YTL arasında değişirken kışlık kullanım için villa kiralandığı da gözlenmiyor. Genellikle yazlık olarak kiralanan villaların sezonluk kira fiyatları 4 bin ile 10 bin YTL arasında değişiyor.


&nbsp


Tel: (0212) 727 77 79


&nbsp


‘İş adamları Silivri’de konut yatırımı yapıyor’


Numan Çelik – Çelik Emlak


&nbsp


Silivri, bugüne kadar hep yazlık konut sahibi olmak isteyenler tarafından talep edilen bir bölge olmasına rağmen artık özellikle serbest meslek sahibi kesim tarafından kış aylarında oturmak için de tercih ediliyor. Birçok iş adamının Silivri’de konut edindiğini ya da fiyat araştırması yaptığını gözlüyoruz. Bu da Silivri’nin her geçen biraz daha İstanbullulaştığı şeklinde yorumlanabilir.Son iki yıldır çok talep gören Silivri’deki konutlar, son bir kaç aydır kredi faizlerinin yükselmesi ile talep görmemeye başladı. Son bir yıl içinde yüzde 10 prim yapan Silivri’de önümüzdeki dönemlerde de aynı oranda prim bekliyorum.


Silivri giderek gelişen bir bölge olmasına rağmen bazı altyapı sorunları yaşıyor. Örneğin yaz aylarında artan nüfus ile birlikte trafik problemleri başgösteriyor. Spor alanlarının azlığı da bir diğer sorun.


&nbsp


Silivri’de satılık daire fiyatları 70 bin ile 130 bin YTL, satılık villa fiyatları ise 200 bin ile 250 bin YTL arasında değişiyor. Kiralık daire fiyatları ise 500 ile 600 YTL arasında&nbsp seyrediyor. Genellikle yazlık olarak kiralanan villalarda ise fiyatlar çok değişken olduğu için bir istatistik yapmak mümkün olmuyor.


&nbsp


Tel: (0212) 728 67 45


&nbsp


+Sunflower Evleri


&nbsp


Saral İnşaat’ın Silivri’de inşa ettiği Sunflower Evleri’nde villa fiyatları, KDV hariç 225 bin ile 850 bin dolar arasında değişiyor. Büyüklükleri 190 ile 512 metrekare arasında değişen, oturuma hazır villalar için Finansbank, aylık yüzde 1.58 faiz oranı ile 10 yıla kadar vadeli konut kredisi veriyor. 50 yıl garantili evlerde beyaz eşya, jakuzi, klima gibi birçok ekstra malzeme de fiyata dahil. 923 dönüm arazi üzerinde 400 villadan oluşan sitede, açık ve kapalı yüzme havuzları, tenis ve squash kortları, basketbol ve voleybol sahaları, fitnes salonu, sauna, buhar banyosu, masaj odaları, restoran, cafe, SPA, solarium, özel bahçeler, yürüyüş parkurları, mendirek, plaj ve çocuk parkları yer alıyor.&nbsp


&nbsp


Tel: (0212) 736 18 18


&nbsp


+Sealybria


&nbsp


Simpaş’ın Silivri’de projelendirdiği Sealybria’da villa fiyatları 315 bin ile 450 bin dolar arasında değişiyor. Aralık 2006’da tamamlanacak olan Sealybria’da 508, 479 ve 427 metrekare olmak üzere 3 tip villa bulunuyor. 288 dönüm arazi üzerinde 222 villadan oluşan sitenin spor alanlarında mini golf, paintball, okçuluk, bisiklet, step, tenis, basketbol, voleybol, halka atma gibi aktiviteler bulunuyor. Engelli joking parkurunun da yer aldığı Sealybria’da mini market, kuaför, canlı müzik platformu, kafe, restoran fitness salonu gibi birimlerin bulunduğu Funtastik Club adlı bir de sosyal merkez yer alıyor. Peyzaj alanları ise göletler, derecikler, köprüler, kum havuzları tepeler, vadiler ve yürüyüş yolları ile zenginleştiriliyor.


&nbsp


Tel: (0212) 715 26 10


&nbsp


+Kınalı Konutlar


&nbsp


Anadolu Konut Sanayi A.Ş.’nin Çantaköy’de inşa ettiği Kınalı Konutlar’da, 100 adet çelik villa KDV hariç 177 bin 50 YTL ile 183 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Firma, villalar için 12 aya kadar taksit imkanı sağlıyor. Ayrıca Fortis, Kınalı Evleri için 10 yıla kadar konut kredisi veriyor. Villalar, ArtCanadian Celik Yapı Sistemleri ile inşa ediliyor. 67 bin 100 metrekare alan içinde, 240 metrekarelik tek tip villalardan oluşan proje, 2006’nın eylül ayında tamamlanacak. Yüzme havuzu, spor alanları, çocuk oyun alanları gibi donatılara yer verilen sitede bir de amfi tiyatro inşa ediliyor.


&nbsp


Tel: (0212) 343 91 60


&nbsp


+Silivri Fugalife Villaları


&nbsp


Tokim İnşaat’ın Silivri’de yapımına başladığı Fugalife Villaları’nda 200 metrekarelik ikiz villalar 200 bin dolardan satışa sunuluyor. Peşin ödemelerde yüzde 10 indirim yapılan villalar, yüzde 30 peşin ödemek şartıyla 36 aya kadar dolar bazında vadelendiriliyor. Dubleks olarak inşa edilen Fugalife Vilaları, 2008’in haziran ayında teslim edilecek. 22 dönüm arsa üzerinde 46 villadan oluşan projede yüzme havuzu, sosyal tesis, basketbol ve voleybol sahaları ile çocuk oyun alanlarının yanısıra, yürüyüş yolları ve otoparklara da yer veriliyor.


&nbsp


Tel: (0212) 873 26 81


&nbsp


+Starlife


&nbsp


Say Yapı Teknoloji’nin iki ay önce inşaatına başladığı ve bir hafta önce satışa sunduğu Starlife Villaları’nda büyüklükleri 300 metrekare ile 440 metrekare arasında değişen 3 tip villanın fiyatı 299 bin dolar ile 399 bin dolar arasında değişiyor. Vadeli ödeme planını 1 hafta sonra açıklamayı planlayan firma, uzun vadeli kredi olanakları için de çeşitli bankalarla görüşmelerini sürdürüyor. Bahçe büyüklükleri 600 metrekare ile 1500 metrekare arasında değişen villalar, Eylül 2007’de sahiplerine teslim edilecek. 71 dönüm arazi üzerinde 90 villadan oluşacak olan Starlife Villaları’nda basketbol sahası, yürüyüş parkuru, tenis kortu, gibi spor alanlarının yanısıra yüzme havuzu, restoran, kafe, sağlık merkezi gibi birimlerden oluşan bir de sosyal merkez olacak. 24 saat güvenlik hizmetinin verileceği sitede çocuk oyun alanlarına da yer verilecek.


&nbsp


Tel: (0212) 470 06 36


&nbsp


+Chantua Evleri


&nbsp


Anadolu Konut Sanayi A.Ş.’nin Çantaköy’deki yeni projesi olan Chantua Evleri’nde Deniz Gülü adı verilen 418 metrekarelik müstakil villalar KDV hariç 299 bin YTL, 312 metrekarelik müstakil dubleks Deniz Yıldızı adlı villalar 239 bin YTL, 198 metrekarelik ikiz dubleks Deniz Atı adlı villalar 169 bin YTL’den satışa sunuyor. Deniz Kızı adı verilen 114 metrekarelik dairelerin fiyatı ise 99 bin YTL. Chantua Evleri, 12 aya kadar Fortis tarafından kredilendiriliyor. Ayrıca peşin ödemelerde KDV bedeli firma tarafından karşılanıyor.


&nbsp


Toplam 260 bin metrekare alan üzerinde 267 konuttan oluşan Chantua Evleri ArtCanadian Çelik Yapı Sistemleri ile inşa ediliyor. Türkiye’de ilk kez kahvaltı ve yemek servisi, eğitimli çocuk bakıcısı hizmeti, düzenli ev temizliği gibi ‘villa residence’ hizmeti verilecek olan konutlarda 24 saat güvenlik ve akıllı ev sistemi bulunacak. 2007 yılının sonunda tamamlanacak olan sitede oyun salonu, kulüp, bar, amfiteatr, Türk hamamı, fitness merkezi, sauna, tenis, basketbol, voleybol, mini golf sahaları yer alacak.


&nbsp


Tel: (0212) 343 91 60


&nbsp


+Kınalı Çağdaşkent


&nbsp


Silivri Kınalı’da Çanta Belediyesi tarafından yapımına devam edilen ve 9 bin kişinin yaşaması planlanan Çağdaşkent’te ikinci kısım daireler için ön kayıtlar başladı. 3 bin 500 YTL peşin, 60 ay 400 YTL taksit ve 12 bin 500 YTL banka kredisi olmak üzere 36 bin 400 YTL’ye satılan 1500 konutluk ilk kısım dairelerin tamamı satıldı. Gelen yoğun talep üzerine 1500 konuttan oluşacak olan ikinci kısmın inşasına karar veren Çanta Belediyesi, ikinci kısımdaki dairelerin fiyatlarını henüz belirlemedi. 3 oda ve bir salon olarak tasarlanan daireler 120 metrekare büyüklüğe sahip. Deniz ve orman manzaralı daireleri ile dikkat çeken Kınalı Çağdaşkent sitesi TEM Kınalı kavşağına 3, E5 karayoluna 2, Çorlu Havaalanı’na 12, Çorlu merkeze 24, Çerkezköy’e 21, Marmara Denizi sahiline 3, Silivri Maxi Alışveriş Merkezi’ne ise 9 kilometre mesafede bulunuyor.


&nbsp


TEL : (0212) 746 54 44


&nbsp


+Abelia Konakları


&nbsp


Hiltaş İnşaat’ın Silivri’de yapımına başladığı Abelia Konakları’nın ilk etabında yer alan ve büyüklükleri 106 metrekare ile 218 metrekare arasında değişen daireler 100 bin ile 230 bin YTL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Firma, sunduğu 12, 18 ve 24 ay vade imkanlarının yanısıra uzun vadeli konut kredisi sağlamak için çeşitli bankalarla görüşmelerini sürdürüyor. Üç etap halinde inşa edilecek olan Abelia Konakları’nın ilk etabı 9 blokta 110 daireden oluşuyor. Ağustos 2007’de tamamlanması planlanan birinci etapta 2+1 ve 3+1 dubleks ve düz daire seçenekleri yer alıyor. İçinde mini futbol sahaları, tenis kortları ve restoranı bulunan sosyal tesisi şimdiden faaliyete geçen Abelia Konakları’nda kapalı ve açık otoparklar ile süs ve çocuk havuzları da yapılacak.


&nbsp


Tel: (0212) 728 34 10


&nbsp


+Doğa Çiftlik Evleri


&nbsp


Yasan İnşaat’ın Selimpaşa, Kavaklı Köyü, Kadıköy mevkiinde inşa ettiği Doğa Çiftlik Evleri’nde yer alan 200 metrekarelik 22 villa 100 bin eurodan satışa sunuluyor. 12 ay vade ile 110 bin euroya alınabilecek olan villalar banka kredisine de uygun. 2007’nin mayıs ayında tamamlanacak olan villaların tapuları ise hemen teslim ediliyor. Her biri yaklaşık 400 metrekare bahçeye sahip bulunan villaların ısıtmasının, kalorifer tesisatı ve salonlarda yapılacak şömineler ile sağlanması planlanıyor. Silivri’ye 7 kilometre mesafede bulunan ve 22 dönüm arazi üzerinde yapılan sitede yapay su göleti ile 2 bin 500 adet bitki ve ağaçtan oluşan bir peyzaj çalışması yapılıyor. Sitenin sosyal tesisleri içinde ise ortak havuz, çok amaçlı kort, oyun parkı, fitness salonu, kafeterya ve market yer alıyor.


&nbsp


Tel: (0212) 416 06 27-28


&nbsp


+Silivri Fenerköy Çiftlik Evleri


&nbsp


Üstay İnşaat’ın Silivri’de inşa ettiği Fenerköy Çiftlik Evleri’nde oturmaya hazır villalar 300 bin ile 350 bin dolar arasında değişen fiyatlarla satılıyor. 330 metrekare büyüklüğünde olan villalar için banka kredisi kullanmak mümkün. 200 dönüm arazi üzerinde sadece 19 villadan oluşan Fenerköy Çiftlik Evleri’ndeki villalar, büyüklükleri 7 ile 9 dönüm arasında değişen bahçelere sahip. Bu dev bahçeler sayesinde hayvan yetiştirmekten ekim dikim yapmaya kadar değişik hobi alanları oluşturmaya imkan tanıyan villaların spor alanları yapabilmek için imar izinleri de hazır. Müstakil tapuları ile birlikte teslim edilen villalar Turyap Özel Projeler Ofisi tarafından pazarlanıyor.


&nbsp


Tel: (0212) 257 13 33


&nbsp


+Leoland Amerikan Evleri


&nbsp


Silivri’de yapımı süren Leoland Amerikan Evleri’nde 330 metrekarelik villalar 300 bin dolardan satışa sunuluyor. Satılan her ev 3 ay içinde tamamlanarak teslim ediliyor. Evler için banka kredisi imkanı tanıyor. Çelik çerçeve sistemi ile inşa edilen evlerin satış organizasyonu Turyap Özel Projeler Ofisi tarafından yürütülüyor. 300 metrekare özel bahçelere sahip olan villaların her biri deniz manzarasına sahip. Toplam 22 bin metrekare arazi üzerinde 22 villadan oluşan Leoland Amerikan Evleri’nin sosyal tesisleri içinde spor sahaları ve iki açık yüzme havuzu yer alıyor. Yaşamın başladığı sitede 24 saat güvenlik hizmeti veriliyor.


&nbsp


Tel: (0212) 257 13 33


&nbsp


+Dolphin Villaları


&nbsp


Özkonteks Şirketler Grubu tarafından Silivri’de inşa edilen Dolphin Villaları, Century 21 Promise Ofisi tarafından satışa sunuldu. Anahtar teslimi ve dekorasyonsuz villa seçeneklerinin yer aldığı sitede villa fiyatları 245 bin ile 550 bin dolar arasında değişiyor. Yüzde 50 peşin ödemek şartı ile vade farksız 12 aya kadar taksitlendirilen villalar banka kredisine de uygun. 550 metrekare, 350 metrekare ve 300 metrekare olmak üzere 3 tip villanın yer aldığı Dolphin Villaları, hemen teslim ediliyor. 15 bin metrekare arazi üzerinde 15 villadan oluşan Dolphin Villaları’nın sosyal tesisleri içinde yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol ve mini futbol sahası, çocuk oyun parkı ve çocuk havuzu bulunuyor. Her villanın kendine ait bir otoparkının bulunduğu sitede ayrıca misafir otoparkı da yer alıyor.


&nbsp


Tel : (0212) 881 0 881


&nbsp


+Nature Houses


&nbsp


İdea İnşaat’ın Silivri’de yapımına başladığı Nature Houses Evleri ekim ayından itibaren Century 21 Peran Ofisi tarafından satışa sunulacak. 398 metrekarelik dubleks iki tip villanın bulunduğu projede villa fiyatları yaklaşık 350 bin ile 400 bin dolar arasında olacak. Tapuları hemen teslim edilecek olan villalar için banka kredisi kullanılabilecek. 2007 yılı sonunda teslim edilecek olan villalar, bina otomasyonu, kapalı garaj, kombi, sauna, merkezi süpürge tesisatı, ısı ve ses yalıtımı ile akıllı ev teknolojisi gibi ayrıcalıklara sahip olacak.


Toplam 61 adet villanın yer alacağı sitede açık yüzme havuzu, basketbol sahası, tenis kortu, koşu ve bisiklet parkurları, mini golf sahası, ve çocuk oyun alanı gibi sosyal ve sportif aktivite alanlarının yanısıra, 24 saat güvenlik, misafir otoparkı, hidrofor ve su arıtma sistemi ve paratoner gibi donatılara yer verilecek.


&nbsp


Tel: (0212) 245 83 24


&nbsp


Kumburgaz


&nbsp


+Zeytinsuyu Tepesi Evleri


&nbsp


Saros İnşaat’ın Kumburgaz’da inşa ettiği Zeytinsuyu Tepesi Evleri’nde 190 metrekarelik dubleks villaların fiyatları 205 bin ile 255 bin dolar arasında değişiyor. Saros inşaat, yüzde 40 peşinatla satılan çelik konstrüksiyonlu villaları, 2 ay içinde konut kredisine uygun hale getiriyor. Bakiye bu aşamadan sonra banka kredisi ile ödenebiliyor. Ayrıca 15 Ağustos’ta teslim edilecek olan üçüncü etapta tamamlanan villalar için hemen yüzde 100 banka kredisi kullanmak mümkün. Sitenin inşaatı devam eden dördüncü etabı 15 Kasım 2006’da, beşinci etabı ise Mayıs 2007’de teslim edilecek.26 bin 500 metrekare alan üzerinde kurulan Zeytinsuyu Tepesi Evleri’nde tamamı hayata geçmiş olan tenis kortu, yüzme havuzu, jakuzi, sinema salonu, briç-bezik odası, koşu parkur ve doğal gölet gibi çeşitli aktivite alanları bulunuyor. Site içinde ayrıca çocuk bahçesi, fitness salonu, toplantı salonu, havuz bar, otopark, 24 saat görüntülü sistem ile güvenlik, yangın alarm ve ihbar sistemi ile kablosuz internet olanakları bulunuyor.


&nbsp


Tel: (0212) 884 17 23


&nbsp


+Güzelşehir


&nbsp


Konak İnşaat’ın Kumburgaz Güzelce’de inşa ettiği Güzelşehir’de villa fiyatları 420 bin ile 660 bin bin YTL arasında değişiyor. Büyüklükleri 177 ile 277 metrekare arasında 4 tip villanın bulunduğu proje, 2007 yılının sonunda tamamlanacak. Sitede 3 bin 500 metrelik yürüyüş yolu, halı futbol sahası, basketbol ve voleybol sahaları, toplam 50 bin metrekareyi bulan koruluk ve parklarda kafeteryalar ve çocuk oyun grupları gibi sosyal aktivite alanlarının yanısıra 7 bin metrekare alan üzerine inşa edilen 7 bin 500 metrekarelik bir de kapalı sosyal tesis yer alıyor. Sosyal tesiste 2 kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, kadın, erkek kuaförleri gibi birimler bulunuyor. Ayrıca açık alanda yüzme havuzu ve oturma grupları yapılıyor. Sitenin kuzey doğusunda işletmesi özel bir şirket tarafından yapılacak olan ilk ve orta öğretim okulları için 20 bin metrekarelik bir yer ayrılıyor.


&nbsp


Tel: (0212) 868 23 63


&nbsp


&nbsp


&nbsp


&nbspMilliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR